Panorāma

Saslimstība ar Covid-19 nedaudz mazinās

Panorāma

Eiropā strīds par "AstraZeneca" vakcīnu piegādi

Brazīlijā sāk iedzīvotāju vakcināciju

Brazīlijā sāk iedzīvotāju vakcināciju pret Covid-19; valstī situācija joprojām skaudra

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 3 gadiem.

Brazīlija saņēmusi “AstraZeneca” vakcīnas un sākusi potēšanu pret Covid-19. Vienlaikus situācija valstī ir skaudra. Daudzviet slimnīcas ir pārslogotas un trūkst nepieciešamā aprīkojuma.

Brazīlija ir trešā vīrusa skartākā valsts pasaulē, kur pēc oficiālajiem datiem Covid-19 prasījis vairāk nekā 218 tūkstošu cilvēku dzīvību. Un skaudrākā situācija ir valsts ziemeļrietumos – Amazonasā.

Štata galvaspilsētā Manausā slimnīcas ir pārpildītas, nepietiek gultasvietu, kā arī tik nepieciešamo skābekļa balonu. Medicīnas darbinieki apgalvo, ka veselības sistēma ir pilnībā sabrukusi, neizturot vīrusa uzliesmojuma otro vilni. Uzņemti tiek tikai tie, kuru stāvoklis jau ir kritisks. Tā apgalvo vietējā medmāsa Sibilla Osis, kuras vecvecāki ir no Latvijas.

"Kopumā Manausā šobrīd ir grūti saņemt medicīnisko palīdzību kā valsts, tā privātajās slimnīcās. Tas arī attiecas uz citām slimībām kā insults vai sirds problēmas, kad nepieciešams ievietot intensīvās terapijas nodaļās, kuras šobrīd ir pārpildītas un tajās nav brīvu gultasvietu," stāstīja medmāsa.

Pārpildīta slimnīca Brazīlijā
Pārpildīta slimnīca Brazīlijā

Sibilla Osis ir dzimusi Brazīlijā un sākotnēji dzīvoja Sanpaulu štatā, bet uz Manausu pārvācās pirms 20 gadiem, lai strādātu intensīvās terapijas nodaļā. Medmāsa pastāstīja, ka saslimušo vidū ir arī liels skaits mediķu. Piemēram, Amazonasas štatā vīruss prasījis vairāk nekā 60 medmāsu un ārstu palīgu dzīvību.

"Gandrīz katru nedēļu saņemam ziņu par divu līdz trīs kolēģu nāvi. Tas ienes bailes un skumjas, atstāj lielu iespaidu uz tiem, kas strādā. Spiediens ir ļoti liels un darba apstākļi ir sarežģīti," uzsvēra Osis.

Osis pastāstīja, ka pašlaik slimnīcās visvairāk trūkst nepieciešamā aprīkojuma un materiālu, kas nepieciešami, lai aprūpētu ievietotos pacientus. Nepietiek arī gultasvietu intensīvās terapijas nodaļās. Slimnīcās bija liels skābekļa balonu trūkums. Liela patēriņa dēļ tika izlietotas visas rezerves. "Skābekļa trūkuma dēļ miris vismaz 51 pacients Manausas pilsētā un reģionā. Šī situācija lēnām sāk atrisināties, jo tika veikta plaša palīdzības kampaņa," norādīja Osis.

Varasiestādes skaidro, ka situācija pasliktinājusies, izplatoties jaunajam, lipīgākajam vīrusa paveidam, kas sākotnēji tika atklāts tieši šajā Brazīlijas reģionā. Amazonasas štats sācis transportēt pacientus uz citiem valsts reģioniem ar armijas nodrošinātajām lidmašīnām, radot bažas par tālāku jaunā vīrusa varianta izplatību. Vienlaikus iedzīvotāji cer uz vakcīnām. Brazīlija sākotnēji saņēma vakcīnu devas no Ķīnas, tomēr pēcāk izrādījās, ka to efektivitāte ir vien aptuveni 50 procenti. Nedēļas nogalē savukārt riska grupas sāka potēt ar “AstraZeneca” vakcīnu, kas ražota Indijā.

Amazonasas štats saņēmis 208 tūkstošus vakcīnas devu, tomēr jāņem vērā, ka katram pienākas divas. Turklāt, kā apgalvo vietējā mediķe, pirmo devu jau saņēmuši daudzi, kuriem tā nemaz nepienākas.

"Šeit Brazīlijā mēs esam politiskajā cīņa. Un lielais daudzums viltus ziņu arī mulsina iedzīvotājus. Daudz neskaidras un nepatiesas informācijas. Daudzi cilvēki nevēlas saņemt vakcīnu no bailēm. Bet es uzskatu, ka labākais veids, kā cīnīties ar Covid-19, ir vakcīna," stāstīja Osis.

Situācijai pasliktinoties, arvien lielāks iedzīvotāju skaits atklāti kritizē valsts prezidentu Žairu Bolsonaru. Prezidents sākotnēji Covid-19 raksturoja kā “vieglu gripu”, cilvēkos radot apjukumu saistībā ar epidēmijas nopietnību.

"Viņš neuztver nopietni vīrusu, kas mūs nogalina. Līdz šim miruši vairāk nekā 215 tūkstoši cilvēku, un viņš to noliedz, sauc to par mazu vīrusiņu. Vai es nekaitīga vīrusa dēļ zaudēju 23 draugus? Mēs šo vairs nevaram paciest," uzsvēra protesta dalībniece Patrīcija Arante.

Bolsonaru arī atteicās saņemt vakcīnu un kritizēja štatu vadītājus par ierobežojumu ieviešanu, kas, viņaprāt, graujot ekonomiku.

KONTEKSTS:

Par jaunā koronavīrusa izplatīšanos Ķīnas centrālās daļas pilsētā Uhaņā, kurā dzīvo 11 miljoni cilvēku, Ķīna informēja Pasaules Veselības organizāciju (PVO) 2019. gada nogalē. PVO 2020. gada martā paziņoja, ka Covid-19 sasniegusi globālās pandēmijas līmeni.

Dažus mēnešus vēlāk – vasarā – Eiropā bija vērojama infekcijas izplatības mazināšanās, kas ļāva atcelt virkni stingro ierobežojumu. Tomēr 2020. gada septembra vidū PVO brīdināja, ka Eiropai rudens mēnešos būs jāsaskaras ar Covid-19 koronavīrusa izraisīto nāves gadījumu skaita pieaugumu. 

Lai skatītu šo resursu, mums ir nepieciešama jūsu piekrišana sīkdatnēm.

 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti