Panorāma

A. Kaktiņš: neapmierinātība sabiedrībā palīdz jaunām partijām

Panorāma

"Twitter" aptur Trampa kontu

Bažas par jaunu vīrusa paveidu izplatīšanos

Bažas par jaunu Covid vīrusa paveidu izplatīšanos

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 3 gadiem.

Pasaules Veselības organizācija aicinājusi Eiropas valstis darīt vairāk, lai ierobežotu jaunā koronavīrusa paveida izplatīšanos. Lielbritānijā atklātais vīrusa variants pašlaik konstatēts jau vismaz 22 Eiropas valstīs. Turklāt paralēli izplatās arī vēl viens vīrusa paveids, kas pirmo reizi konstatēs Dienvidāfrikā. Abi paveidi ir lipīgāki par sākotnējo vīrusu un rada jautājumus par mutāciju iespējamo ietekmi uz vakcīnu efektivitāti.

Neraugoties uz vēl vienu nacionāla līmeņa ierobežojumu ieviešanu, kas faktiski visā Apvienotajā Karalistē liedz bez svarīga iemesla pamest dzīvesvietas, jaunais koronavīruss turpina izplatīties. Un lielā mērā tieši saistībā ar tā jauno paveidu, kurš ir krietni lipīgāks. 

Tas labi redzams arī statistikā, kuras dēļ Lielbritānijas veselības aprūpes sistēmā izsludināts augstākais trauksmes līmenis. Turklāt lipīgākais paveids sācis izplatīties arī citās valstīs, un Lielbritānijas kaimiņvalstu eksperti pieļauj, ka tuvākajā laikā situācija var pasliktināties līdzīgi kā Lielbritānijā un aicina rīkoties aktīvi.

"Lai gan vīrusa paveids pašlaik Francijā nav ievērojami izplatījies, taču tāpat bija arī Anglijā septembrī. Vīrusam bija nepieciešamai divarpus mēneši, lai šis jaunais paveids pašlaik veidotu 60% no visiem inficēšanās gadījumiem. Līdz ar to, ja mēs pieņemsim tādu pašu rīcības modeli Francijā, tad varēsim gaidīt relatīvi ātru vīrusa izplatīšanos," saka Francijas zinātnieku padomes prezidents Žans Fransuā Delfrezī.

Pamatīgu inficēšanās gadījumu skaita kāpumu tieši jaunā paveida dēļ tagad jau sāk pieredzēt Lielbritānijas tuvākā kaimiņvalsts Īrija. Jaunais paveids ātri izplatījies valstī, kura līdz šim bija ļoti veiksmīgi pārvarējusi gan pirmo uzliesmojumu pavasarī, gan otro rudens sākumā. 

Pasaules Veselības organizācija aicina darīt vairāk – gan attiecībā uz ierobežojumiem, kas ir katras valsts atsevišķa atbildība, gan uz vīrusa ģenētisko sekvencēšanu, kas var palīdzēt visiem labāk izprast vīrusu un tā mutācijas.

"Inficēšanās gadījumu skaita pieaugums ir dramatisks vairākās valstīs, kur slimnīcas un intensīvās aprūpes palātas piepildījušās līdz bīstamam līmenim. Dažās valstīs aizvadītajā svētku perioda un aukstā laika dēļ cilvēki vairāk satikās iekštelpās, kam, kā mēs zinām, ir riskantas sekas. Jaunie varianti, kas izskatās, ka ir lipīgāki, situāciju vēl vairāk sarežģī. Mēs aicinām visas valstis palielināt testēšanas apjomus un veikt vīrusa sekvencēšanu, lai mēs varētu novērot situāciju un efektīvi atbildēt uz jebkādām pārmaiņām," norāda Pasaules Veselības organizācijas vadītājs Tedross Adhanoms Gebrejesuss.

Laikā, kad valstis sākušas vērienīgas vakcinēšanas programmas, būtisks ir jautājums par mutācijas ietekmi uz vakcīnu efektivitāti. Speciālisti joprojām atbild – vakcīnas nekļūs nederīgas, bet vai kļūs mazāk efektīvas – to nevar izslēgt. 

"Ir vērts atcerēties – kad tiek dota vakcīna, netiek iedota tikai viena antiviela pret vienu daļiņu. Tiek veidotas daudzas antivielas pret daudzām daļiņām. Tāpēc ir mazticami, ka pilnīgi no visa vīruss var izbēgt ar mutācijas palīdzību. Daudz ticamāk ir tas, ka var veidoties zināms efekts, kas var samazināt sasaistīšanos vai samazināt vakcīnas efektivitāti," pauž Lielbritānijas valdības galvenais padomnieks zinātnē Patriks Vollenss.

Lielbritānijā konstatētais paveids jau vairs nav vienīgā mutācija – pašlaik sāk izplatīties arī pirmoreiz Dienvidāfrikā konstatētais variants. To, ka arī tas ir lipīgāks par sākotnējo vīrusa variantu, var labi redzēt statistikā, un tieši par šo mutāciju bija lielākās bažas saistībā ar vakcīnu efektivitāti.

Tomēr ''Pfizer'' veiktās analīzes un sākotnējais pētījums liecina, ka vakcīna bijusi efektīva arī cīņā ar šo paveidu visos no pārbaudītajiem gadījumiem.  Kā uzsver pētījuma autori – pārbaudītas 16 dažādas vīrusa mutācijas un nevienai nav bijusi būtiska ietekme uz vakcīnu efektivitāti.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti