Baltkrievijā atceļ nesen ieviesto prasību par aizsargmasku valkāšanu

Baltkrievijā nu jau vairākas dienas ir atcelts obligātais aizsargmasku valkāšanas režīms. Valsts vadītājs Aleksandrs Lukašenko uzskata, ka masku valkāšana iedzīvotājiem nav dabiska, tāpēc tā ir neefektīva, taču vakcinēties pilsoņiem vajadzētu. Lukašenko gan noraidījis nepieciešamību ievest valstī Rietumos ražotās vakcīnas, jo tās neesot pietiekami efektīvas un varot veicināt opozīcijas pārstāvju ceļošanu pēc jauniem norādījumiem no Eiropas. Tikmēr neoficiāli izskan informācija, ka masku režīma atcelšana saistāma tieši ar Lukašenko režīma pretinieku aktivitātēm.

Baltkrievijā atceļ nesen ieviesto prasību par aizsargmasku valkāšanuUģis Lībietis

Nu jau vairāk nekā gadu, runājot par notikumiem Baltkrievijā, vislielāko uzmanību pierasts pievērst tieši dažādiem politiskajiem notikumiem un cilvēktiesību jautājumiem. Tāpēc jautājums par Covid19 apkarošanu ir palicis otrajā plānā. Un, no vienas puses, situācija Baltkrievijā arī neliekas nemaz tik satraucoša, jo saslimstības līkne ir augšupejoša, taču bez straujiem kāpumiem vai kritumiem. Ik dienu tiek reģistrēti aptuveni 2000 jaunu saslimšanas un aptuveni 20 nāves gadījumu.

Polijā bāzētās domnīcas "East Center" vadošais pētnieks Andrejs Jeļisejevs uzskata, ka, visticamāk, šie dati neatspoguļo patieso situāciju, jo kopš pandēmijas sākuma varas iestādes vīrusa bīstamību ir visai aktīvi noliegušas, un ir radusies sajūta, ka katrā no slimības viļņiem ir noteikts aptuvenais saslimušo skaita slieksnis, kuru nav vēlams pārkāpt. Pašlaik tātad tie ir minētie 2000. To pašu var attiecināt arī uz nāves gadījumiem.

"Ja mēs salīdzināsim pārmērīgās mirstības rādītājus (un tas ir pats svarīgākais epidēmijas seku izvērtēšanas rādītājs), tad pieļauju, ka tas būs viens no augstākajiem, ja ne pats augstākais Eiropā. Baltkrievijas varas iestādes joprojām cenzē šo informāciju un joprojām nav publicējušas mirstības datus par pagājušo gadu. Acīmredzot tādējādi tiek slēpti pārmērīgās mirstības rādītāji," vērtēja Jeļisejevs.

Par to, ka situācija nebūt nav vienkārša, liecina kaut vai tas, ka Baltkrievijas Veselības aizsardzības ministrija ir sākusi spriest par sava darba organizēšanu un plānveida pakalpojumu iespējamu ierobežošanu.

Arī mediķi no reģioniem ziņo, ka slimnīcas ir pārpildītas, pacienti slimnīcās nonāk arvien smagākā stāvoklī un saslimušo vidū ir arī aizvien vairāk jaunu cilvēku. Šajā situācijā visai neskaidrs liekas pirms piecām dienām pieņemtais lēmums atcelt vien pirms divām nedēļām ieviesto obligāto masku valkāšanas režīmu sabiedriskajās vietās.

Viens no kaismīgākajiem masku nēsāšanas un piespiedu vakcinācijas pretiniekiem ir Baltkrievijas vadītājs Lukašenko, kurš vakar viesojās vienā no Lidas slimnīcām. Lai arī visi ārsti un pavadošā delegācija slimnīcā uzturējās īpašos aizsargtērpos, Lukašenko izcēlās vien ar baltu halātu, cepuri un arī aizsargmasku, kuru gan demonstratīvi nemācēja uzvilkt un par kuras novilkšanu zem deguna izpelnījās aizrādījumus.

Lukašenko savas vizītes laikā uzsvēra, ka nav nekāds Covid-19 disidents, taču masku nēsāšanas kultūra esot tikai ārstiem. Lukašenko gan piebildis, ka plānveida medicīnas pakalpojumus apturēt nedrīkst, bet vakcinēties iedzīvotājiem tomēr vajadzētu.

"Jūs īsā laikā esat pierādījuši praksē – ja vakcinējies, mazāk slimosi. Ja saslimi – dzīvosi, jo izārstēsim! Tas ir ļoti svarīgi, un tāpēc vakcinēties vajag. Un arī mūsu lēmums pašiem izstrādāt savu vakcīnu bija labs un pareizs lēmums. Es esmu par vakcinēšanos, bet nevajag cilvēkam ar ceļgalu uz krūtīm un ar varu potēt vakcīnu. Nevajag vardarbību. Vakcinētie cilvēki gandrīz nemirst – labi ja divas procenta simtdaļas no visiem saslimušajiem mirst. Un arī tad, ja ir citas pavadošās slimības. Tāpēc ir jāvakcinējas," teica Lukašenko.

Pats Lukašenko līdz šim ir paziņojis, ka pret Covid-19 nevakcinēsies līdz brīdim, kamēr pašā Baltkrievijā nebūs izstrādāta attiecīga vakcīna. Komentējot valstī pieejamās Ķīnā un Krievijā ražotās vakcīnas, Lukašenko uzsvēris, ka tās ir sevi pierādījušas labāk nekā Rietumos izgatavotās, tāpēc ievest valstī Rietumu vakcīnas neesot jēgas. Turklāt Rietumu vakcīnas esot nepieciešamas opozīcijas aktīvistiem, lai iegūtu Eiropā atzītu sertifikātu un varētu apmeklēt savus sabiedrotos un saņemt instrukcijas turpmākajām darbībām.

Neoficiāli ir izskanējusi informācija, ka ieviestais masku aizliegums patiesībā varētu būt izskaidrojams ar sociālajos tīklos plašu popularitāti guvušo zibakciju "Uzvelc masku, ja esi pret Lukašenko".

Iedzīvotājus vakcinēties bija aicinājusi arī demokrātisko spēku līdere Svjatlana Cihanouska. Viņa aicinājusi baltkrievus cīņu ar koronavīrusu ņemt savās rokās, izpildot trīs vienkāršus soļus – vakcinēties, nēsāt aizsargmasku un sēdēt mājās.

Vakar vakarā demokrātisko spēku līderi arī nosūtījuši vēstuli Eiropas Savienības, tās dalībvalstu un arī starptautiskās programmas COVAX līderiem, aicinot steidzamības kārtā nogādāt Baltkrievijā vismaz miljonu Rietumos atzītu vakcīnu. Paziņojumā norādīts, ka šis ir reāls instruments, kas var palīdzēt daudziem baltkrieviem, un vienīgais, kas ir nepieciešams, ir Baltkrievijas Veselības ministrijas piekrišana.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Vairāk

Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt