Labrīt

Vides organizācijas kritizē Kopējās lauksaimniecības politikas reformas virzību

Labrīt

Anna Berkmane no NBS Militārās policijas: Dienestā es varu palīdzēt savai valstij

"Lielā Kristapa" un "Spēlmaņu nakts" apbalvošanas ceremonijas pārceļas uz digitālo vidi

Dailes teātra simtgade, «Lielais Kristaps», «Spēlmaņu nakts» – kā ārkārtas situācijā īstenos novembra lielos kultūras notikumus?

Novembris ierasti ir vairāku ļoti nozīmīgu Latvijas kultūras pasākumu laiks. Filmu nozare svin savus svētkus, pasniedzot “Lielos Kristapus”, bet teātra ļaudis pulcējas uz lielāko teātra dzīves notikumu “Spēlmaņu nakts”. Papildus tam bija paredzēts, ka novembra beigās pirmo reizi notiks arī starptautisks dokumentālā kino festivāls ''Artdocfest/Riga'', bet Dailes teātrī būs teātra 100. jubilejas kulminācijas notikumi.

Valstī izsludinātā ārkārtas situācija, protams, likusi plānus mainīt. Daļu no iecerētā nebūs iespējams īstenot, bet daļu izdevies pārmainīt un pielāgot tiešsaistes formātam.

Dailes teātra simtgade

Jau labu laiku pie Dailes teātra redzama teātra cienītājiem ļoti pievilinoša, liela afiša, uz kuras lasāms “Māra Zālīte. “Smiļģis”. Pirmizrāde 20. novembrī”. Skaidrs, ka šis notikums plānotajā datumā tagad ies secen.

Dailes teātra mārketinga un komunikācijas direktors Marko Rass norāda – lai arī ārkārtas situācijas laikā izrādes, protams, nenotiks, aktieri strādās mēģinājumos un turpinās darbu arī pie novembrī iecerētajām, bet tagad atceltajām pirmizrādēm “Smiļģis” un “Zemdegas”. Ir lielas cerības tās parādīt janvārī.

Savukārt novembrī, savā 100. jubilejas mēnesī, teātris piedāvās divus digitālos projektus.

“Viens no tiem top sadarbībā ar Latvijas simtgades biroju un portālu ''Delfi'' ar nosaukumu “Dailes teātrim 100”. Šī projekta ietvaros mēs rādīsim skatītājiem neredzamo teātra pusi par to, kā top izrādes. Principā to, kas notiek aizkulisēs. Sākot no idejas par režiju, scenogrāfiju, dekorāciju ražošanu. Līdz tam, kas izrādes laikā notiek aizkulisēs. Iepazīstināsim ar izrāžu tapšanas procesu, lai skatītājam, nākot pēc tam uz izrādēm, būtu vēl interesantāk,” atklāj Rass.

Otrs digitālais projekts būs kostīmu izstāde “Tuvāk kailumam”, ko veido māksliniece Ilze Vītoliņa un kurā būs skatāmi aptuveni 40 teātra izrāžu kostīmi, gan vēsturiskie, gan mūsdienu, sākot no Ilmāra Blumberga “Jāzepa un viņa brāļiem” līdz Ilzes Vītoliņas “Bīstamajiem sakariem”.

“Skatītājs varēs izstaigāt šo izstādi digitāli, aplūkojot gan kostīmu vizuāli, gan arī saņemot šī kostīma stāstu vai nu no aktiera, kurš to ir savulaik valkājis vai joprojām valkā, vai kostīmu mākslinieka, kurš izstāsta, kā viņš šo kostīmu ir veidojis,” projektu ieskicē Rass.

Abi digitālie projekti ceļu pie lasītājiem un skatītājiem sāks 19. novembrī, kas ir Dailes teātra 100. jubilejas diena.

“Spēlmaņu nakts”

23. novembris savukārt jau daudzus gadus nemainīgi ir “Spēlmaņu nakts” balvu pasniegšanas svētki. Arī šogad tie notiks, tikai, protams, ļoti atšķirīgā formātā nekā pierasts. Visdrīzāk tas būs Latvijas Televīzijas veidots raidījums, bet pie detaļām radošā komanda šobrīd ļoti intensīvi strādā, lai spētu noorganizēt visu atbilstoši ārkārtas situācijai, stāsta Teātra darbinieku savienības vadītāja Daiga Gaismiņa.

“Vienmēr pacelt rokas, laisties upes dibenā un pateikt “mēs neko nevaram” ir vieglāk.

Bet mēs tomēr darīsim visu, lai būtu pēc iespējas interesantāks raidījums, lai pēc iespējas veiksmīgākie teātra veikumi tiktu pienācīgi pagodināti.

Kā to varēs īstenot, nevaru šobrīd vēl precīzi pateikt,” atzīst Gaismiņa.

“Lielais Kristaps”

Arī Nacionālais kino festivāls “Lielais Kristaps” par spīti visam notiks, tikai arī, protams, būs citādāks, nekā iecerēts. Kinoteātrī filmas skatīties nevarēs, un tradicionālajā formātā nebūs arī balvu pasniegšanas ceremonija.

Kinematogrāfistu savienības vadītāja Ieva Romanova stāsta: “Mainās viss. Nemainīga paliek programma portālā filmas.lv, bet portālā programma tiks vēl papildināta. Nenotiks klātienes seansi kinoteātros, jo tie ir slēgti, notiks balvu pasniegšanas ceremonija, bet šoreiz laikam piemērotā veidā – bez skatītājiem un arī bez nominantu klātbūtnes, viņi būs dažādās vietās savās studijās vai citās vietās.

Bet televīzijā tas viss būs redzams, un varēsiet sekot līdzi, gan uzzinot daudz ko par jaunajām filmām, gan arī, kuras ir tās labākās.”

“Lielā Kristapa” norises laiks ir no 12. līdz 15. novembrim. Visu šo laiku vietnē filmas.lv skatītājiem būs iespēja noskatīties balvai nominēto filmu izlasi, pirmizrādes un Mūža balvas laureāta Kalvja Zalcmaņa retrospektīvu. Savukārt balvu pasniegšanas ceremoniju jau minētajā jaunajā formātā būs iespēja vērot tiešraidē 15. novembrī LTV1 un portālā LSM.lv.

Novembra nogalē, no 26. datuma, bija plānots vēl viens liels dokumentālajam kino veltīts pasākums “Artdocfest/Riga”, bet tas pārcelts uz nākamā gada aprīli.

KONTEKSTS:

Covid-19 uzliesmojuma laikā pavasarī Latvijā bija izsludināta ārkārtējā situācija jaunā koronavīrusa ierobežošanai. Situācija vasarā bija stabila, bet septembra beigās saslimstība strauji pieauga. Valdība pastiprināja drošības pasākumus, taču saslimstība ar Covid-19 turpināja pieaugt.

Novembrī Covid-19 izplatības ierobežošanai Latvijā valdība nolēma atkārtoti valstī izsludināt ārkārtējo situāciju, kas būs spēkā no 9. novembra līdz 6. decembrim un kuras laikā būs jauni stingrāki ierobežojumi

Tai skaitā līdz 6. decembrim tiek atcelti un aizliegti visi klātienē notiekošie publiskie kultūras pasākumi. Darbu, atsakoties no pasākumu organizēšanas, varēs turpināt muzeji, bibliotēkas, kultūras centri un citas kultūrvietas ierobežotā darba laikā – no pulksten 06.00 līdz pulksten 20.00.               

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti