#LV99plus: Niedram neatļauj pārstāvēt Cēsu apriņķi Vidzemes zemes padomē

Šī publikācija ir daļa no lsm.lv seriāla #LV99plus, kas stāsta par notikumiem Latvijā un reģionā pirms 100 gadiem. Tā ir daļa no mūsdienīgas hronoloģiskas notikumu rekonstrukcijas 1917. un 1918. gadā, kas ļāva dibināt neatkarīgu Latvijas valsti. Publikācijas autors ir viens no mūsu virtuālajiem tēliem, kas ir izdomāts, bet nekādā gadījumā ne "feiks". Šis varonis mums palīdz rekonstruēt tā laika notikumus, procesus un sadzīvi.

Andrejs Kalniņš

Autors ir viens no mūsu izdomātajiem, bet noteikti ne "feikajiem" tēliem lsm.lv seriālā #LV99plus, kas rekonstruē notikumus Latvijā un reģionā pirms 100 gadiem.

Andrejs Kalniņš, 17 gadi (dzimis 1900. gada 20. jūnijā) – Cēsu dārzniecības īpašnieka dēls. Idealizē latviešu strēlniekus un sapņo tiem pievienoties. Pret šo vēlmi kategoriski iebilst vecāki, it īpaši māte, kura liek apsolīt, ka Andrejs nepiedalīsies karā. Ziemassvētku kaujās jau ir kritis otrs viņas dēls Mārtiņš, un tāpēc māte īpaši uztraucas par Andreju. Jāņa tēvs ir Latviešu Zemnieku savienības biedrs. Andrejs aplūkoto gadu uzsāk Cēsīs un pamatā darbojas Vidzemē.

Saziņas medijs projektā #LV99pluss - ieraksti dienasgrāmatā.

Andrejam ir arī savs "Facebook" profils un un viņš veic ierakstus lsm.lv vēstures diskusiju grupā "Dzīvā vēsture". 

Tēvs lamā Cēsu apriņķa vēlēšanu priekšnieku fon Brummeru. Atkal jaunas vēlēšanas. Ja gribam būt precīzi, tad izvēlēšanas. Jo no Vidzemes apriņķiem un kārtām izvēlas pārstāvjus zemes padomei jeb lantāgam.

Visi Cēsu apriņķi jau bija vienojušies, ka par pārstāvi izvēlēs mācītāju Andrievu Niedru. Tēvam šī izvēle patika. Niedra lielinieku valdīšanas mēnešos bija parādījis sevi kā bezbailīgu goda vīru un ieguvis lielu autoritāti. Pat daļa no tiem, kuriem viņš nepatika kopš piektā gada revolūcijas laikiem, atzina Niedras panākumus. Niedra ļoti labi pārvaldīja vācu valodu, un viņš arī starp vācbaltu muižniekiem bija ļoti ieredzēts. Tāpēc viņa izvēle pārsteigumus neradīja.

Vienīgā problēma - Niedra nebija pagasta vecis. Lielais vēlēšanu priekšnieks fon Kreišs teica, ka tas nav šķērslis un, ja Cēsu apriņķa latvieši vēlas viņu kā savu pārstāvi, tad viņš tāds var būt. Vienīgi tas vēl esot jāsaskaņo ar apriņķa vēlēšanu priekšnieku.

Bet fon Brummers par šādām atkāpēm no noteikumiem negribēja ne dzirdēt. Lai ko arī Niedra teiktu, fon Brummers atbildēja, ka noteikumi ir noteikumi, un, ja fon Kreišs ir devis viņam gala vārdu, nekādas atkāpes nebūs.

Rezultātā Niedra tomēr nebūs Cēsu apriņķa latviešu pārstāvis. Viņa vietā izvēlēts ir Vestienas pagasta vecākā palīgs Kārlis Priede. Tēvs par šādu izvēli ir ļoti dusmīgs. Saka, ka Priede nebūt nav cilvēks, kas šādā atbildīgā brīdī spēs veiksmīgi aizstāvēt latviešu intereses. Fon Brummers esot nelga un tukšpauris. Māte par tēva dusmām vien nosmējās, ko tad viņš atkal cerot, ka vācieši būšot labāki par lieliniekiem un ļaušot kādam citam politiku taisīt.

*1918. gada 9. aprīļa ieraksts dienasgrāmatā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti