Kā labāk dzīvot

Viltotu preču iegāde var izmaksāt dārgi

Kā labāk dzīvot

Publiskās vietās būs jāuzstāda defibrilatori: vai palīdzību ar to varēs sniegt jebkurš

Vīrusu laiks: ģimenes ārste mudina palikt mājas, sajūtot pirmās saslimšanas pazīmes

Ģimenes ārste: Vīrusu laiks rit pilnā sparā – ar slimības pazīmēm jāpaliek mājās

Pēdējo nedēļu laikā īpaši pieaug saslimšanas gadījumu skaits – cirkulē gan gripa, gan Covid-19, gan respiratori sincitiālais vīruss, gan norovīruss. Infekcijas ir lipīgākās tieši pirmajās dienās, tāpēc ar pirmajām saslimšanas pazīmēm gan bērniem, gan pieaugušajiem ir jāpaliek mājās, Latvijas Radio raidījumā "Kā labāk dzīvot" uzsvēra Latvijas Ģimenes ārstu asociācijas prezidente Alise Nicmane-Aišpure un Imunizācijas valsts padomes priekšsēdētāja Dace Zavadska. 

Sociālo mediju vidē visai strauji izplatās informācija, ka Ķīnā šobrīd manāms pamatīgs mikoplazmas pneimonijas uzplaukums. Protams, pirmās ziņas lika ievilkt elpu un bažīties, vai atkal aiz stūra netuvojas pandēmija, taču šobrīd, analizējot atbildīgo iestāžu datus, redzams, ka uztraukumam nav pamata, norādīja Zavadska.

"Viņiem [Ķīnā]  ir ļoti līdzīgi, kā bija Eiropā un arī Latvijā pagājušajā gadā, kad mēs kārtīgi atcēlām visus ar Covid-19 saistītos ierobežojumus, un mums ar joni nāca virsū visi pārējie vīrusi, tajā skaitā arī bakteriālās infekcijas. Ķīnā tas, ko šobrīd gan Pasaules Veselības organizācija ziņo, gan arī, piemēram, amerikāņu CDC, ka vairāk tas ir respiratori sincitiālais vīruss, gripas vīruss, un, jā, ziņās daudz pieminētā mikoplazmas pneimonija, kas nav nekāds jaunums," skaidroja Zavadska.

Mikoplazmas pneimonijas saslimšanas gadījumi Latvijā ir bijuši gan pirms Covid-19 pandēmijas, gan ir tagad. 

"Pagaidām izskatās, ka Rietumu pasaule ar tādu mieru to uztver. Protams, tajā pašā laikā visu laiku roka uz pulsa tiek turēta," norādīja Zavadska. 

Tas gan nenozīmē, ka nav jāievēro piesardzība. Joprojām ir lērums citu vīrusu un baktēriju, kas vēlas mūs noguldīt slimības gultā. Īpaši aktīvi saslimšanas šobrīd izplatās bērnu vidū.

"Šorīt, saņemot ikrīta ziņas savā telefonā, jo es strādāju infekciju nodaļā Bērnu slimnīcā, tā pirmā sajūta bija – draugi, nav labi.

Tas "nav labi" jau briest labu laiku, bet vakardien un šodien jau ir tā, ka gribas atgādināt vecākiem – ar vienkāršiem puņķiem un pirmo temperatūras pacēlumu nav jādodas uz slimnīcu. Šobrīd mēs esam jau uzpildīti, un mazāk [pacientu] nepaliks," atzina Zavadska.

Viņa aicināja vecākus arī apdomāt, vai Ziemassvētku ballītes un ciemošanās tiešām ir laba doma, ja bērns, piemēram, iepriekšējā vakarā vai no rīta nav juties īsti labi. Līdzko parādās pirmās saslimšanas pazīmes, ir jāpaliek mājās. 

Arī Nicmane-Aišpure norādīja, ka kopš pagājušās nedēļas darba ir atliku likām – no rīta līdz vakaram ir pilns telefons, e-pasts un uzņemšana praksē. 

"Acīmredzot Covid-19 [pandēmijas] laikā mēs bijām ārkārtīgi piesardzīgi, bet tagad atpakaļ ir mūsu vecie ieradumi, kad iesnas un balss piesmakums ir štrunts, un bērnu var laist uz skolu. To, ka saslimstība pieaug, mēs manām jau izteikti trīs nedēļas, bet no pagājušās nedēļas ārkārtīgi, nu tā, ka varētu domāt, ka ir gripas epidēmija, tikai šajā brīdī tā nav gripas epidēmija, ir milzīgi daudz Covid-19 infekcijas, ir daudz paragripas vīrusu, un arī pa kādam gripas gadījumam," skaidroja Nicmane-Aišpure.

Zavadska piekrita, ka šobrīd cirkulē visi trīs vīrusi – gan gripa, gan Covid-19, gan respiratori sincitiālais vīruss. Tiem pa vidu uzplaiksnī arī norovīruss.

Nicmane-Aišpure uzsvēra, ka arī pieaugušajiem, ne tikai bērniem, pie pirmajām iesnām, piesmakušas balss, sāpēm kaklā, nesaprotama noguruma muskuļos vai drudža sajūtas ir jāpaliek mājās.

"Covid-19 ir lipīgs jau divas dienas iepriekš, pirms parādās simptomi. Tāpat arī pārējās vīrusa infekcijas – tās ir lipīgas, jau pirms parādās pirmie simptomi. Ja es sajūtu, ka tikko palieku slims, gudrāk ir tajā pirmajā dienā palikt mājās," aicināja Nicmane-Aišpure.

Infekcijas ir vislipīgākās pirmajās saslimšanas dienās, tāpēc, lai lieki tās neizplatītu, šaubu gadījumā vislabāk pa tālruni vienoties ar ģimenes ārstu par darba nespējas lapu vai ar darba devēju par iespēju strādāt attālināti. 

"Vēl mēs saviem pacientiem praksē piedāvājam un paši izmantojam respiratorus un maskas, kas nekur nav pazudušas. Ja nu ir tāda situācija, kad galīgi nevar palikt mājās un pašam arī šķiet, ka neesmu nemaz tik slims, tad vismaz uzliekam respiratoru un izvēdinām biežāk telpas, un pieskatām savu personīgo higiēnu," uzsvēra Nicmane-Aišpure. 

Slimību profilakses un kontroles centra Infekcijas slimību uzraudzības un imunizācijas nodaļas vadītāja Larisa Savrasova apstiprināja, ka arī statistika liecina – pieaug gan Covid-19 gadījumu, gan stacionēto pacientu skaits. 

"Pagājušajā nedēļā bija stacionēti 307 pacienti, nedēļu iepriekš 272. Tas nozīmē, ka ir ievērojams pieaugums. Ja runājam par slimības gaitu, tad iepriekšējā nedēļā stacionāros ar smagu slimības gaitu bija 12 pacienti, kas arī ir vairāk nekā nedēļu iepriekš, kad bija deviņi. Tāpat reģistrēti 23 Covid-19 pacientu nāves gadījumi. Tas arī ir vairāk nekā nedēļu iepriekš, kad bija 18 gadījumi," norādīja Savrasova. 

Kopš monitoringa sākuma nedaudz pieaug arī saslimstība ar gripu, bet līdzīgā līmenī gripas izplatība ir arī citās Eiropas valstīs.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti