Kā labāk dzīvot

Pasīvā ieguldīšana: kas jāņem vērā, šādi veidojot uzkrājumus?

Kā labāk dzīvot

Aprīļa beigu un maija pirmās puses dārza darbi

Jaunas prasmes var apgūt arī vecumdienās, jeb projekts "Vecums nav šķērslis"

Projekts «Vecums nav šķērslis» – iespēja apgūt dažādas zināšanas arī pensijas vecumā

Lai attīstītu un pilnveidotu zināšanas visa mūža garumā, Latvijā darbojas dažādi projekti, kas domāti senioriem. Bez maksas iespējams gan attālināti apgūt datorprasmes un zināšanas citās jomās, gan klātienē iesaistīties senioru skolās, Latvijas Radio raidījumā "Kā labāk dzīvot" stāstīja projekta "Vecums nav šķērslis" vadītājs Mārtiņš Valters un Vidusdaugavas Nevalstisko organizāciju centra valdes priekšsēdētāja Agita Pleiko.

Vecums ir īstais brīdis apgūt ko jaunu un iekarot jaunas virsotnes, tostarp rūpēties par sevi un papildināt zināšanas. Lai uzlabotu senioru dzīves kvalitāti Baltijas valstīs, kopš 2017. gada darbojas projekts "Vecums nav šķērslis". 

Izmantojot projektā sagatavotos mācību materiālus, senioriem bez maksas iespējams apgūt dažādas zināšanas, kas saistītas ar datora programmām un to pielietošanu, kas kļūst arvien aktuālākas un vajadzīgākas ikdienā, stāstīja Valters.

"Dzīve vienkārši mūs piespiež. Mēs vispār esam apbrīnojama paaudze.

Kad es sāku iet skolā, es sēdēju cara laika solā, ļoti ergonomiski soli tie bija, un tajos vēl bija vieta tintes trauciņam, jo kādreiz jau rakstīja ar spalvaskātu. Man pašam ar spalvaskātu rakstīt nesanāca, es rakstīju ar tintes pildspalvu. Tad parādījās lodīšu pildspalvas, tad kalkulatori, bet šobrīd mēs bez datora vienkārši izdzīvot nevaram," sprieda Valters.

Lai apgūtu visdažādākās datorprogrammas, jāapmeklē projekta mājaslapa un jāizvēlas sadaļa "Vecums nav šķērslis 3". Aizpildot reģistrācijas formu, uz jūsu norādīto e-pastu tiks atsūtīti visi mācību materiāli.

"Mācību materiāli ir bez maksas, jūs tos varat lietot, cik ilgi vien jums tas liekas nepieciešams.

Mācību materiālos ir prezentācijas, ir teksta dokumenti ar papildinājumiem un ir video tām sarežģītākajām lietām, ko grūti aprakstīt. Jūs vienkārši varat apskatīties video, kā tas datorā ir darāms," skaidroja Valters.

Tāpat par visdažādākajām tēmām pieejami mācību materiāli no projekta pirmajiem diviem posmiem – "Vecums nav šķērslis" un "Vecums nav šķērslis 2".

Tas nav vienīgais projekts, kurā senioriem iespējams apgūt jaunas zināšanas. Tāpat tiek īstenots projekts "Trešās paaudzes universitāšu tīkla izveide Latvijā", pastāstīja projekta vadītāja Pleiko. 

"Mūsu projekts ir par to, ka Latvijā dažādās pašvaldībās notiek dažādas aktivitātes, šur un tur ir izveidotas tā saucamās senioru skolas, bet nav tāda apkopojoša mehānisma, lai mēs visi darbotos tēmā – sabiedrība noveco. Tas ir dabisks process, mēs to nevaram apstādināt, ar to ir jārēķinās," skaidroja Pleiko.

Lai apkopotu to, kas Latvijā jau ir paveikts, saprastu, kas notiek šobrīd, un domātu par to, kā Latvijā šajos apstākļos varētu dzīvot nākotnē, ir izveidots projekts par trešās paaudzes universitāšu tīkla izveidi Latvijā.

"Šobrīd mēs diezgan aktīvi apgūstam citu valstu pieredzi un nupat esam ar kolēģi Sanitu Bertmani un Tatjanu Azamatovu atgriezušies no Portugāles, kur darbojas ļoti stiprs tīkls, kas atbild par senioru kvalitatīvu dzīvi visā mūža garumā. Pieredze bija ļoti interesanta. Esam bijuši arī Polijā, skatījušies, kā Polijā darbojas trešās paaudzes universitātes, un dosimies maijā arī uz Lietuvu," stāstīja Pleiko.

Šobrīd projektā tiek apzināts, kādas iniciatīvas notiek Latvijā, kādas senioru skolas ir izveidotas un kā tās darbojas, kā arī kā tām piesaistīt papildu valsts un pašvaldību atbalstu. 

"Mēģināsim uz 2025. gada septembri ziņot par to, ka šāds senioru sadarbības tīkls jau ir izveidots. Plāni ir lieli," atklāja Pleiko. 

Viņa uzsvēra, ka svarīgi senioru skolas attīstīt ne tikai Rīgā, bet arī tālākos Latvijas reģionos, un tas pakāpeniski jau notiek vietās, kur par to ir interese. 

Krāslavā, piemēram, projekta "Vecums nav šķērslis" vadošā eksperte Tatjana Azamatova izveidojusi Krāslavas senioru skolu. Arī Ikšķilē projekta "Vecums nav šķērslis" partnere Sanita Bertmane izveidojusi Ikšķiles senioru skolu. Senioru skolas nav tikai par izglītību, bet arī par socializēšanos un aktīvu sabiedrisko dzīvi.

"Man liekas, ka noteikti vajag paskatīties tuvākajā apkārtnē pēc kādas senioru kopas jeb senioru skolas, jeb aktīvo senioru kāda pulciņa, jo nav jau noslēpums, ka zināšanas – tas ir viens, bet svarīgi cilvēkam ir arī būt sabiedrībā. Lai nav tā, ka, aizejot pensijā, pārtraucot aktīvas dzīves gaitas, cilvēks attopas kraujas malā. Būšana sabiedrībā bieži vien ir tas, ka tad jau arī vairs nejūt, ka tik ļoti sāp kauli, tie galvas reiboņi piestāj, jo tu zini, ka ir līdzvērtīgi cilvēki blakus, kas sapratīs tavas problēmas," pauda Pleiko.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti