Rīcības plāns vecākiem, ja bērnam ir akūtas elpceļu infekcijas slimības pazīmes

Slimību profilakses un kontroles centrs (SPKC) ir izstrādājis ieteikumus vecākiem un izglītības iestādēm, kā rīkoties gadījumā, ja bērnam ir akūtas elpceļu infekcijas slimības pazīmes.

Laikā, kad skolās ir stingrāki veselības uzraudzības noteikumi, ir nepieciešams skaidrs rīcības plāns; vecāki bieži ir apjukuši, jāņem arī vērā, ka katrai skolai ir savi noteikumi bērnu veselības uzraudzībai.

SPKC ieteikumus vecākiem ir nodēvējuši par "rīcības algoritmu", un tas nosaka, ka,

ja bērnam novērota vismaz viena no akūtas elpceļu infekcijas slimības pazīmēm – viņam jāpaliek mājās.

Gadījumi, kad bērns var apmeklēt skolu ar ārsta izziņu

Gadījumā, ja bērnam ir ķermeņa temperatūras paaugstināšanās virs 37 grādiem vienlaikus ar citām pazīmēm vai 37,4 grādi un vairāk, bet bez citām pazīmēm, kā arī tad, ja bērnam konstatēts sauss klepus, sāpes kaklā, garšas un ožas traucējumi vai zudums – vecākiem telefoniski jāsazinās ar ģimenes ārstu un jāpilda viņa norādījumi.

Klikšķiniet, lai palielinātu

Tad ārsts pēc nepieciešamības var noteikt bērnam veikt Covid-19 testu. Attiecīgi, ja rezultāts ir pozitīvs, bērnam jāievēro izolācija līdz ģimenes ārsta lēmumam par tās izbeigšanu, ja tas ir negatīvs – ģimenes ārsts pieņem lēmumu par mājas izolācijas izbeigšanu, minēts SPKC izstrādātajos ieteikumos.

Savukārt gadījumos, kad testu nav iespējams veikt,  bērnam jāatrodas izolācijā mājās vismaz 14 dienas.

Pēc tam ar ārsta izziņu bērns var atkal apmeklēt izglītības iestādi.

Gadījumi, kad bērns var apmeklēt skolu ar vecāku attaisnojumu

Turpretī gadījumos, kad bērnam ir izteiktas iesnas, piemēram, aizlikts deguns, izdalījumi no deguna ārējām ejām vai aizdegunes, šķaudīšana, spiediena sajūta deguna apvidū un pierē, vai ķermeņa temperatūras paaugstināšanās līdz 37,5 grādiem bez citām slimības pazīmēm, vai stipras galvassāpes, muskuļu sāpes un caureja – bērnam jāpaliek mājās novērošanā līdz 72 stundām. Nepieciešamības gadījumā vecāki var konsultēties telefoniski ar ģimenes ārstu.

Ja bērna veselības stāvoklis šo stundu laikā ir pasliktinājies, parādījušās arī citas pazīmes, tad ārstam jāpieņem lēmums par Covid-19 testa veikšanu, taču, ja bērnam vairs nav infekcijas slimības pazīmju, vismaz 24 stundas nav paaugstinātas ķermeņa temperatūras, nelietojot temperatūru pazeminošus līdzekļus, joprojām var būt nedaudz izdalījumu no deguna, bet kopumā bērns jūtas apmierinoši, tad viņš var apmeklēt izglītības iestādi ar vecāku attaisnojumu.

Skolās atklāto Covid-19 gadījumu skaits pieaug

Jau rakstījām, ka daudzi vecāki ar lielām bažām raugās uz izglītības iestāžu nosacījumiem, ka skolu un dārziņu nedrīkst apmeklēt bērni ar iesnām un klepu, kas rudens sezonā Latvijā ir ļoti bieža saslimšana. Izglītības iestāžu vadītāji un medicīnas darbinieki apstiprina, ka noteikumi šajā pastiprinātās drošības laikā ir stingrāki. 

Izglītības un zinātnes ministrijas apkopotie dati liecina, ka 448 jeb 82% skolu īsteno mācības A jeb klātienes modelī, savukārt 102 skolas jeb 18% – mācības B jeb kombinētajā modelī.

Latvijā pieaug mācību iestādēs atklāto Covid-19 gadījumu skaits, un patlaban inficētie reģistrēti piecās skolās, kā arī vienā augstskolā un bērnudārzā, 22. septembrī žurnālistiem pavēstīja SPKC Infekcijas slimību riska analīzes un profilakses departamenta direktors, epidemiologs Jurijs Perevoščikovs.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vecāki un bērni
Dzīve & Stils
Jaunākie
Interesanti