Medijpratība
Iniciatīva Pilna Doma tiek realizēta jau 3. gadu.
2018. gadā Pilna Doma lekcijās piedalījās 305 skolēni un 40 skolotāji no 43 skolām visā Latvijā – Cēsīs, Daugavpilī, Dobelē, Liepājā, Rīgā, Tukumā un citur!
2017. gadā projekta piedalījās 100 skolotāji un daudzi skolēni no 56 skolām visā Latvijā – Aizputē, Aucē, Druvā, Dricānos, Grobiņā, Jelgavā, Rīgā un citviet!
Pilna Doma ir Baltijas Mediju izcilības centra iniciatīva ar British Council un ASV vēstniecības Latvijā atbalstu.
Labu žurnālistiku no sliktas, cita starpā, atšķir rūpīga faktu pārbaude. Veidojot sižetu vai rakstu, ir svarīgi pārbaudīt gan varoņu teikto, gan statistiku, gan fona informācijas avotus, ko tu izmanto citātiem.
Pavisam īsi un vienkārši — žurnālistika mums ir vajadzīga tāpēc, lai mēs zinātu patiesību. Citi iemesli, kas padara žurnālistiku par svarīgu nodarbošanos, ir politiķu un citu amatpersonu turēšana pie atbildības, cilvēku informēšana par ekonomikas tendencēm, lai viņi var pieņemt labākus lēmumus, un protams, arī izklaidēšana un interesantu faktu atklāšana.
Vai Poruka Cibiņam skolā nav vietas? Pagājušoruden medijos izskanējusī diskusija par latviešu literatūras tēlu ietekmi uz skolēniem ieinteresēja Saulkrastu vidusskolas jauniešus, kuri nolēma uzklausīt ne tikai psihoterapeitu un pedagogu domas, bet arī pajautāt pašu bērnu domas. Saulkrastu vidusskolēnu videosižets kļuva par vienu no uzvarētājiem* mediju pratības iniciatīvas “Pilna doma” konkursā.
Lai gan nav ne leģendu, ne teiku, kas rādītu Ventspils saistību ar govi, tieši šis dzīvnieks padarīts par pilsētas simbolu. Ventspils 4. vidusskolas skolēni mēģināja noskaidrot, kāpēc tā, cik pilsētai izmaksā tur izvietotās govju figūras un galu galā, ko par to domā iedzīvotāji. Ventspilnieku sižets* kļuva par vienu no uzvarētājiem medijpratības konkursā “Pilna doma”.
Vai novada tūrisma informācijas centra popularizētais sauklis “Uz Tukumu pēc smukuma” atbilst patiesībai? To šopavasar centās izpētīt Tukuma Raiņa ģimnāzijas jaunieši, kuru veidotais videosižets kļuva par vienu no uzvarētājiem* mediju pratības iniciatīvas “Pilna doma” konkursā.
Kāpēc Grobiņas ģimnāzijā pusdienas maksā vairāk nekā citās tuvējās apkārtnes skolās? Vai skolēni ir apmierināti ar cenu un ēdiena kvalitāti? To centušies noskaidrot Grobiņas ģimnāzijas audzēkņi, kuru videosižets kļuva par vienu no uzvarētājiem mediju pratības iniciatīvas “Pilna doma” konkursā.
Vidusskolēnu mediju pratības konkursa “Pilna doma” uzvarētāji pārstāv dažādus Latvijas reģionus, un viņu izveidoto darbu tematika aptver atšķirīgas sfēras: gan lokālus jautājumus, gan aktualitātes, kas skar visus Latvijas iedzīvotājus.
Par Baltijas Mediju izcilības centra (BMIC) izpilddirektori kļuvusi pieredzējusī žurnāliste un mediju profesionāle Gunta Sloga. Viņa pārņēmusi amata pienākumus no līdzšinējās centra vadītājas un līdzdibinātājas Ritas Rudušas, kura izlēmusi pievērsties jauniem profesionāliem izaicinājumiem, informē BMIC.
Ar Latvijas Televīzijas (LTV) žurnālistes Olgas Dragiļevas lekciju Daugavpils Krievu vidusskolā pirmdien, 5. februārī, Latvijas žurnālisti sākuši apmeklēt Latvijas skolas, lai mācītu jauniešiem mediju pratību projekta “Pilna doma” ietvaros.
Uzzini, cik labi tu spēj atšķirt ziņas no reklāmām, politiķus no kaķiem un faktus no pārliecības. Izvēlies pareizo atbildi no trim variantiem.