Kultūra / Kultūrtelpa
REPORTĀŽA: Ukrainā no Latvijas nogādā skeneri vērtīgu kultūras materiālu digitalizēšanai
Krievija ir izvērsusi karu Ukrainā ne tikai pret cilvēkiem, bet arī pret kultūras mantojumu – tā norāda eksperti, kas visiem spēkiem cenšas glābt vēl neskartās vērtības. Ļvivā kopš kara sākuma ir izveidots ārkārtas Ukrainas Kultūras mantojuma glābšanas centrs. Tur nonāk no ārzemēm saziedoti iepakojuma materiāli, kas ceļo uz muzejiem, arhīviem, bibliotēkām un dievnamiem visā valstī. Tam daudz ir palīdzējusi arī Latvijas Nacionālā bibliotēka un tās darbinieki, Latvijas uzņēmumi un arī privāti ziedotāji. Un tagad tur nogādāts arī skeneris, kas ir ļoti svarīgs vērtīgo materiālu digitalizēšanai.
FOTO: Senās uguns nakts Engurē pulcē skatītāju simtus
Ar grupas “Auļi” dūdu skaņām un īpaši šim pasākumam radītu Agra Daņiļēviča horeogrāfiju 27. augustā Engures pludmalē tika iedegta, ieskandināta un izdejota Senās uguns nakts. Vietējie atzīst, ka brīdī, kad jūras krastā tiek aizdegts lielais ugunskurs, ir kaut kas maģisks. Uguns liesmās veroties, var atcerēties aizejošo vasaru un noskaņoties rudenim.
Grāmatu nezūdamības likums. Lasītājus Rīgā gaida ģimenes grāmatu maiņas punktā
Šonedēļ Rīgas centrā, organizācijas "Mammamuntetiem.lv" telpās, atklāts ģimenes grāmatu maiņas punkts "Grāmata pret grāmatu". Tā mērķis ir veicināt lasīšanu ģimenē un grāmatu apriti, lai tās neuzkrājas mājās un netiek arvien pirktas no jauna, bet ceļo no vienas ģimenes pie otras. Maiņas punkta apmeklētāji aicināti ierasties ar lasāmvielu no sava grāmatu plaukta un iemainīt to pret citām, vēl nelasītām grāmatām, ko atnesuši citi. Šobrīd, tikko vaļā vērtajā maiņas punktā, ir pieejamas 600 grāmatas, ko ziedojuši grāmatu izdevēji, rakstnieki un citi idejas atbalstītāji.
Latvijas Nacionālā bibliotēka svin 103. dzimšanas dienu
Ar vērienīgu pasākumu klāstu maziem un lieliem lasītājiem šodien, 27. augustā, savu 103. dzimšanas dienu atzīmē Pārdaugavas skaistākā dominante – Latvijas Nacionālā bibliotēka. Mazliet zaudējusi lasītājus pandēmijas laikā, kad daudz kas bija slēgts un nepieejams, šodien ar īpašu jaudu grāmatu un lasītāju satikšanās notiek klātienē.
«Kas nav tavs, to neaiztiec» – vēsturiski biedinājuma vārdi grāmatu zagļiem
Neatlaidīgi sekojot senām "grāmatām pa pēdām", nākas arvien biežāk zinātkāri iedziļināties retu un vērtīgu izdevumu likteņos, cenšoties rekonstruēt vienas vai otras grāmatas garo biogrāfiju. Vai to vispār var izzināt? Un kas liecina par agrākajiem īpašniekiem un lasītājiem? Grāmata pati atturīgi klusē, tā ir tikai mēms liecinieks.
Ar konferenci un muzikālu programmu atzīmēs pirmā Rīgas Pilsētas teātra 240 gadu jubileju
1782. gadā ēkā, ko šobrīd pazīst kā Vāgnera namu, tika dibināts pirmais Rīgas Pilsētas teātris, kurā divus gadus strādājis komponists Rihards Vāgners un kur koncertējuši tādi mākslinieki kā Ferencs Lists, Klāra Šūmane un citi. Šogad aprit tieši 240 gadu kopš teātra dibināšanas, un Rīgas Riharda Vāgnera biedrība 13. septembrī šo notikumu atzīmēs ar priekšlasījumiem, Andreja Osokina solokoncertu un muzikāli dramatisku izrādi Kristīnas Vuss režijā, informēja Riharda Vāgnera biedrība.
Rīgas pieminekļu aģentūras speciāliste: Iznīcinot Ropažu stēlu, zudis muzejisks eksponāts
Šobrīd visā Latvijā uzsākta padomju un nacistisko režīmu slavinošo objektu demontāža un iznīcināšana. Saskaņā ar valdības lēmumu 69 īpaši izveidotas komisijas izvērtēti pieminekļi līdz novembra vidum ir jādemontē un jāiznīcina obligāti. Par citu līdzīgu objektu likteni pašvaldības var lemt pēc saviem ieskatiem. Cilvēki, kam rūp vēstures liecību saglabāšana, aicina lēmumu pieņēmējus tomēr ļoti uzmanīgi izvērtēt katru iznīcināšanai nolemto objektu, jo tas var izrādīties daudz sarežģītāks vēstures liecinieks, nekā sākotnēji šķiet. Tāda bija, piemēram, aizvadītajā nedēļā Ropažu novadā demontētā granīta stēla ar uzrakstu "Rīgas atbrīvotājiem", kas nu jau sadrupināta.
Ieskats seno kuršu dzīvē – Kazdangā aizvadīts festivāls «Bandava»
Pērn Dienvidkurzemes novada Kazdangas pagastā trīs sabiedriskās organizācijas sāka veidot kultūrvietu "Bandava" jeb kuršu sētu, kuru iecerēts tematiski veltīt kuršiem un to dzīvei vēlajā dzelzs laikmetā. Tagad aizvadīts pirmais senajiem kuršiem veltīts festivāls, kurā varēja baudīt gan izzinošas lekcijas par konkrēto tēmu, gan mūziku, gan iepazīt pašu kuršu sētu.
Latvijas Bankas simtgades izstāde apceļo novadus
Atzīmējot Latvijas Bankas simto gadskārtu, deviņas pilsētas, kur līdz Otrajam pasaules karam atradušās bankas reģionālās nodaļas, apceļo izstāde "No Ventspils līdz Valkai. Latvijas Banka novados". Šomēnes izstāde apskatāma Jelgavā – pilsētā, kur trīsdesmito gadu krīzes laikā darbojusies visvairāk pelnošā bankas filiāle.
Ludzā restaurē Dievmātes skulptūru un atklāj padomju laikos iznīcinātu uzrakstu «Neatkarīgai Latvijai»
Ludzā tiek restaurēta Dievmātes Māras Zemes Karalienes skulptūra. To 1934. gadā saistībā ar Latvijas neatkarības 15 gadu jubileju Ludzas pilsēta un draudze uzstādīja baznīcas kalna pakājē. Skulptūras, ko tolaik iesvētīja bīskaps Jāzeps Rancāns, autors ir ludzānietis tēlnieks Leons Tomašickis. Restaurācija tiek veikta, izmatojot dažādus arhīvu materiālus, un jau augusta nogalē Dievmātes skulptūra tiks iesvētīta atkārtoti.
Āgenskalnā skanēs Filipa Glāsa operas «Einšteins pludmalē» fragmenti
Pārdaugavas radošais centrs jau mēnesi piedāvā kultūras programmu Jaunatnes dārzā Rīgā, ļaujot baudīt vasaru zaļajā Āgenskalnā. 19. augustā tur izskanēs mūzikas, gaismas un kustības notikums "Glāss. Einšteins. Locītavas", kur stundu garajā performancē Filipa Glāsa operas "Einšteins pludmalē" fragmenti kamerkora "Ave Sol" solistu izpildījumā mīsies ar laikmetīgās dejas horeogrāfiju, vertikālo un gaisa deju. 
Suitu amatu dienā Alsungā tur godā senās tradīcijas
Suitu dziedāšana, dejošana, dažādu instrumentu spēle, ēdienu gatavošana un rokdarbi – tās ir no sendienām mantotas tradīcijas, kuras suitos joprojām ikdienā kopj katra aroda meistari. Satikties ar viņiem vaigu vaigā, sajust senās kultūras mantojumu, tam pieskarties, pamēģināt un pagaršot var dažādos pasākumos, tostarp Suitu amatu dienā.
Pasaules diktāta latviešu valodā tekstu šogad radījis rakstnieks Osvalds Zebris
Šogad pasaules diktāts latviešu valodā norisināsies Valsts valodas dienā – sestdienā, 15. oktobrī, pulksten 12.20. Pasaules diktāts latviešu valodā noritēs jau astoto reizi, un šogad tekstu diktātam radījis rakstnieks un žurnālists Osvalds Zebris, savukārt to Rīgā – Gaismas pilī – diktēs talantīgais Jaunā Rīgas teātra režisors un aktieris Gerds Lapoška, informēja organizatori.
Pievienotā vērtība – māksla. Producents Mārtiņš Ķibers stāsta par Rīgas cirka atdzimšanu un festivālu «Re Rīga!»
"Mana pārliecība ir tāda: ja cilvēks redz kādu izrādi, viņš jau ir aizķēries – viņš gribēs nākt atkal. Tāpēc jāmēģina arvien vairāk un vairāk cilvēkiem parādīt, kas ir laikmetīgais cirks un ka cirkam var būt ne tikai izklaides forma, bet arī pievienotā vērtība – māksla," intervijā Latvijas Radio 3 "Klasika" atzīst festivāla "Re Rīga!" producents un VSIA "Rīgas cirks" radošais direktors Mārtiņš Ķibers. Viņa iedibinātais laikmetīgā cirka un ielu mākslas festivāls "Re Rīga!" šogad notiks jau desmito reizi.
Ar maģiju un vešerienes paraugdemonstrējumiem Lielplatonē svinēs muižas svētkus
Līdzīgi kā lauksaimnieki rudenī svin ražas svētkus, Jelgavas novada Lielplatones muižas ļaudis aktīvās tūrisma sezonas noslēguma tuvošanos jau ceturto gadu atzīmē ar muižas svētkiem. Pāris gadsimtus senā Lielplatones muiža ir piedzīvojusi dažādus laikus, bet pēdējos četrus gadus, kopš atjaunots vēsturiskais vešūzis, tā kļuvusi par iecienītu tūrisma vietu.
Svarīgākais šobrīd