Kultūra / Kultūrtelpa
Suitu kultūrtelpas saglabāšanā lūdz valsts iesaistīšanos
Slīcēju glābšana ir pašu slīcēju rokās. Ar šo teicienu suiti raksturo to, kā, viņuprāt, valsts izturas pret suitu kultūrtelpu, kas nu jau vairāk nekā 10 gadus atrodas UNESCO pasaules neatliekami glābjamo nemateriālās kultūras vērtību sarakstā, kā arī Latvijas kultūras kanonā. Suitu kopienas pārstāvji uzskata, ka valsts rūpes par viņiem ir nepietiekamas. Tādēļ šopavasar ievēlēts neformāls Suitu parlaments. Tas turpmāk aizstāvēs suitu intereses un veidos dialogu ar valsts pārvaldi. Tostarp lemts iesniegt oficiālu vēstuli UNESCO un Eiropas Komisijā ar lūgumu izvērtēt suitu kultūrtelpas saglabāšanu pēdējo desmit gadu laikā.
Naura Puntuļa himnas stāsts: Sapratu, ka nespēju nodziedāt nevienu vārdu
"Devos uz Brīvības pieminekļa pakāji 18. novembra vakarā, lai dziedātu himnu. Nostājos kopā ar visiem ar skatu pret pieminekli un uzrakstu “Tēvzemei un Brīvībai” un pulksten deviņos, kad vajadzēja sākt dziedāt himnu, es ievilku elpu un sapratu, ka nespēju nodziedāt nevienu vārdu," ar savu pieredzi Rakstniecības un mūzikas muzeja videostāstu sērijā "Mans himnas stāsts" dalās kultūras ministrs Nauris Puntulis (Nacionālā apvienība).
Apmeklētāju iedrošināšanai Liepājas muzeju piepilda manekeni
Lai iedrošinātu cilvēkus atkal doties uz muzeju, baudīt mākslu un izzināt vēsturi, Liepājas muzejs sadarbībā ar vietējo modes salonu savās telpās radījis iluzoru sajūtu par bezrūpību, izvietojot muzejā manekenus. Ar šo performanci Liepājas muzejs cer piesaistīt apmeklētājus, jo pagaidām ļaudis muzeju apmeklē kūtri.
Saeimas komisija aicina valdību atbalstīt kultūras nozares stabilizēšanas plānu
Saeimas Izglītības, kultūras un zinātnes komisijas deputāti trešdien, 20. maijā, akcentēja nepieciešamību nodrošināt papildu finansiālu atbalstu kultūras nozarei Covid-19 izraisītās krīzes seku pārvarēšanai un lēma Ministru kabinetam nosūtīt vēstuli, aicinot valdību atbalstīt kultūras nozares stabilizēšanas plānu, medijus informēja Saeimas Preses dienestā.
Kad bagātība apvienojas ar vēlmi darīt labu. Teterevu fondam - 10
20. maijā aprit desmit gadu, kopš dibināts Borisa un Ināras Teterevu fonds. Būdami vieni no lielākajiem mecenātiem Latvijas jaunāko laiku vēsturē, Teterevi atbalstījuši simtiem projektu ļoti dažādās jomās vairāku desmitu miljonu eiro vērtībā, tai skaitā dzīvnieku atbalstam, Rundāles pils restaurācijai un nupat – zinātniskiem pētījumiem par Covid-19. Latvijas Radio uzrunātie eksperti par Tetereviem teic: tas ir rets gadījums, kad liela bagātība apvienojas ar lielu vēlmi darīt labu līdzcilvēkiem.
Egils Levits: Labi apzināties mūsu himnā iekodēto priekšstatu par latviešiem
"Citu valstu himnās mēs bieži redzam, ka tur ir runa par dinastijām, cīņām, varoņteikām. Mums tā visa nav. Mūsu himna ir skaidra un dziļa savā vienkāršībā. Tā ir miermīlīga, cilvēcīga. [..] Es domāju, ir vienmēr labi apzināties mūsu himnā, tās tekstā iekodēto priekšstatu par latviešiem, par Latvijas zemi un valsti, par mūsu valodu un kultūru," par valsts simbolu – himnu – Rakstniecības un mūzikas muzeja videostāstu sērijā "Mans himnas stāsts" saka Valsts prezidents Egils Levits.
«Gors» aicina uz mazo koncertu un mājīgā kino programmām
No 20. maija Latgales vēstniecība “Gors” atkal piedāvā piedzīvot kultūras notikumus klātienē – sestdienās aicinot uz koncertu programmu, bet trešdienās un piektdienās uz kino. Katrā notikumā, ņemot vērā arī mākslinieku skaitu, varēs piedalīties līdz 25 apmeklētājiem, medijus informē “Gors” pārstāvji.
Valsts muzeju direktoru amatu pilnvaras būs uz 5 gadiem; termiņu skaitu neierobežos
Valdība 19. maijā apstiprinājusi Kultūras ministrijas (KM) izstrādātos grozījumi Muzeju likumā, kas papildu esošajai nosaka alternatīvu juridiskās darbības formu valsts muzejos, paredzot, ka tie varēs darboties arī kā atvasinātas publiskas personas. Likuma grozījumi arī precizē muzeju akreditācijas kārtību un ievieš valsts muzeju direktoriem amata pilnvaru termiņus uz pieciem gadiem, neierobežojot termiņu skaitu, medijus informēja Kultūras ministrijā.
«Lielais dzintars» ver durvis izstādēm un ekskursijām
No 19. maija Liepājas koncertzāle “Lielais dzintars” atkal ver durvis izstāžu un ekskursiju apmeklētājiem, nodrošina informācijas centra darbību. Savukārt koncertus klātienē varēs apmeklēt līdz 25 dalībniekiem, medijus informē koncertzāles pārstāvji.  
Durvis atkal ver Nacionālais mākslas muzejs un Vēstures muzejs
Vairāki muzeji pakāpeniski atsāk darbību un aicina apmeklētājus ievērot distancēšanās prasības. Otrdien, 19. maijā, durvis ver Latvijas Nacionālais mākslas muzejs un tā struktūrvienības, kur iespējams aplūkot pirms ārkārtas situācijas atklātās izstādes, kā arī neredzētas ekspozīcijas. Tāpat turpmāk var apmeklēt arī Vēstures muzeju, kas drīzumā cer atklāt arī valsts neatkarības atgūšanas gadadienai sagatavoto izstādi liepu alejā pretī muzejam.
Latvijas Muzeju biedrība: Visgrūtāk dīkstāvi bijis pārciest lielajiem muzejiem
18. maijā jau 43. gadu muzeji visā pasaulē atzīmē savus profesionālos svētkus – Starptautisko Muzeju dienu. Tai ik gadu Eiropā tiek pieskaņota arī Muzeju nakts, kam vajadzēja norisināties aizvadītās nedēļas nogalē, taču ārkārtējās situācijas un spēkā esošo pulcēšanās ierobežojumu dēļ tā nenotika. Kā atzīst Latvijas Muzeju biedrībā, visgrūtāk piespiedu dīkstāves laiku bijis pārciest lielajiem muzejiem, kuri spēj sevi ikdienā uzturēt un pelnīt ar ieejas biļetēm un pasākumiem.
Jaunākie
Interesanti