Kultūra / Kultūrtelpa
Popes muižā kupli svinēs popiņu dzimtu svētkus
Sestdien, 13. augustā, Popes muižā svinēs popiņu dzimtu svētkus. Šodien no malu malām sabrauks popiņu pēcteči, lai kopīgi veidotu dzimtas koku mežu, saklausītu senču valodu, pētītu dzimtas un senās kartēs atrastu senču mājvietas. Popes muižas vēsturiskā teritorija aptver tagadējos Popes un Ances pagastus, kā arī piekrastes ciemus – Lielirbi, Miķeļtorni un Lūžņu. Tās lepnums ir Popes muiža – Latvijā lielākā valsts nozīmes kultūrvēsturiskās muižas apbūve.
Kā «Prāta vētra» palīdz atlabt Ventspils koncertzālei? «Kovida nauda» tiek arī kupli apmeklētiem populārās mūzikas koncertiem
Lai gan šovasar netrūkst kultūras pasākumu, turklāt ar ļoti lielu apmeklētāju pieprasījumu, daļa no rīkotājiem saņēmusi ievērojamu valsts atbalstu, kas paredzēts Covid-19 izraisītās pandēmijas seku likvidācijai. Viens no tādiem sarīkojumiem ir, piemēram, grupas "Prāta vētra" koncerts, kas nedēļas nogalē notiks Ventspilī. Latvijas Radio noskaidroja, ka valsts naudu dāsni dalījusi, pretī prasot tikai pasākumus bez stingriem kvalitātes kritērijiem.
Ventspilī ukraiņu kultūras dienu laikā gaidāms emocionāls koncerts
Līdz 14. augustam Ventspilī norisināsies ukraiņu kultūras dienas "Es atbalstu Ukrainu". Pasākumu norise paredzēta ar krāšņu un daudzveidīgu programmu. Ventspilī ieradušies arī vairāki kolektīvi no Ukrainas, kuri 12. augusta vakarā uzstāsies koncertzāles "Latvija" amfiteātrī. Kā īpašie viesi ukraiņu kultūras programmu kuplinās pašmāju grupa "The Sound Poets".
Vajag runāt skaļi. Performance «Klusums krīt» nonāvēto ebreju piemiņai tieksies atdot mirušajiem balsi
12., 13. un 14. augustā Cēsu Mākslas festivāla izskaņā skatītājiem tiks piedāvāta audiovizuāla performance ar virtuālu kori "Klusums krīt": tā būs lūgšana par mirušajiem ar mūzikas un valodas klātbūtni, kas noritēs mežā, kurā nacistiskās okupācijas laikā 1941. gada augustā tika nogalināti apmēram divi simti Cēsu ebreju. Katras performances laikā divi simti skatītāju tiks aicināti pieminēt mirušos ebrejus, dodoties ceļā ar autobusu no Cēsu pilsētas Rožu laukuma uz netālu esošo mežu. Performance notiks latviešu un angļu valodā.
Arī juridiskām personām būs tiesības bez maksas fotografēt dokumentus Nacionālā arhīva lasītavās
Ar Ministru kabineta (MK) sēdē 9. augustā apstiprinātajiem grozījumiem Latvijas Nacionālā arhīva (LNA) darbības noteikumos paplašinātas tiesības LNA lasītavās bez maksas fotografēt dokumentus, kuriem nav noteikti pieejamības ierobežojumi. Tagad šādas tiesības būs ne tikai fiziskajām, bet arī juridiskajām personām un institūcijām, tādējādi samazinot administratīvo slogu, informēja Sabiedrisko attiecību nodaļas sabiedrisko attiecību speciāliste Dace Vizule.
Upītē svētku programmā – teātris, simpozijs un starptautiskais folkloras festivāls
Balvu novada Šķilbēnu pagasta "Upītes kultūrtelpā" tradicionāli augustā svinēs "Svātkus Upītie". Šogad svētkus sāks svinēt 12. augustā un noslēgs 28. augustā. Svētku laikā būs iespēja redzēt Latvijas Nacionālā teātra, Dailes teātra, "Dirty Deal Teatro" un Latvijas Leļļu teātra izrādes, norisināsies tekstilmākslinieku un mūziķu simpozijs, būs "Stipro skrējiens", amatnieku tirdziņš. Svētku kulminācija – starptautiskais folkloras festivāls "Lipa kust III" ar danču meistarklasēm un danču nakti, informēja nemateriālā kultūras mantojuma centra "Upīte" pārstāvji.
Rēzeknē atklāts «Brīvvalsts dārgumu nams»
Vēsturiskus un unikālus priekšmetus no dažādām privātkolekcijām, kas aptver laika posmu no Latvijas Brīvības cīņām līdz Otrā pasaules kara sākumam, turpmāk varēs apskatīt Rēzeknē jaunatklātajā izstāžu namā. Pilsēta šādai ekspozīcijai izvēlēta tāpēc, ka lielākā tās daļa saistīta ar Brīvības cīņām, kas norisinājās tieši Latgales teritorijā. Īpaša loma starp visiem priekšmetiem ir pirmās šķiras Triju Zvaigžņu ordenim.
Aizputē izzina Romas katoļu baznīcas mantojumu
Lai popularizētu Latvijas sakrālā mantojuma vērtības, sākts jauns izzinošs pasākumu cikls. Pirmais no pasākumiem kā veltījums Romas katoļu baznīcas mantojumam sadarbībā ar priesteri un tekstilmākslinieku Andri Vasiļevski aizvadīts Aizputē. Bija apskatāma gan unikālu sakrālo tekstīliju izstāde, gan iespēja dzirdēt dažādus pētījumus, gan piedalīties zelta diegu izšūšanas meistarklasē.
Papes Ķoņu ciemā gatavojas Senās uguns naktij un «Māliņu kleķerētavas» atklāšanai
Kuršu iniciatīvu fonds gatavojas diviem nozīmīgiem pasākumiem 27. augustā – Senās uguns naktij un fonda izlolotās keramikas darbnīcas „Māliņu kleķerētava” atklāšanai. Mālu darbnīcas tapšana būs iespēja fondam nodarboties ar saimniecisko darbību, tā piesaistot līdzekļus dažādu ideju īstenošanai, kā arī uzturēt senās kuršu un Rucavas apkārtnes podniecības tradīcijas. Kuršu iniciatīvu fonds līdz šim palīdzējis atjaunot niedru jumtus senajos piekrastes ciemos.
Panki nemirst (bet turpina vairoties)! Kā interpretēt subkultūru eksistenci mūsdienu Latvijā
Kā mūsdienās atšķiras vai neatšķiras mūsdienu subkultūras no 40–50 gadu senas pagātnes citās vietās? Cik labi klasiskās subkultūru un scēnu teorijas izskaidro situāciju mazas Centrāl/Ziemeļeiropas valsts galvaspilsētā (valstī, kurā vēl jūtams pēcpadomju laiku gars un konstanta lielā kaimiņa elpa)? Vai tiešām pēdējos gados Rīgā parādījusies tik liela un homogēna jauno pagrīdes grupu scēna, kāda līdz šim Latvijā nav bijusi? Kādas ir faktiskās un žanriskās robežas? Kādas ir individuālās tipiskās gaitas, kas vēl gados jaunos mūziķus un scēnas aktīvistus ir aizvedušas līdz attiecīgo subkulturālo prakšu īstenošanai, un kādas nozīmes viņi tajās ieliek?
Mazirbē izstādē un animācijā iemūžina vēl dzīvās lībiešu tradīcijas
Lībiešu tautas namā Mazirbē šobrīd skatāma audiovizuālā ekspozīcija "Lestu nakts". Tā tapusi pateicoties dokumentālo filmu režisorei Ievai Ozoliņai, kura pati šovasar sastopama lībiešu krastā. Vietu, kur viņa pavada vasaras, režisore grib iepazīt vairāk, un ļaut to atklāt citiem. Šonedēļ režisore arī mācīja animācijas mākslu bērniem.
Par Nacionālās koncertzāles projekta sagatavošanu atbildēs ministrija, ieceres īstenošanu vadīs Rīgas dome
Kultūras ministrija sagatavos Nacionālās akustiskās koncertzāles būvniecībai nepieciešamo valsts budžeta līdzekļu pieprasījumu metu konkursam, iesaistīties projekta īstenošanai nepieciešamo dokumentu sagatavošanā un iesniegšanā valdībā, kā arī nodrošinās likumprojekta izstrādi, bet pēc koncertzāles nodošanas ekspluatācijā uzraudzīs nomas līguma noslēgšanu ar koncertzāles pamatnomniekiem. Savukārt Rīgas dome nodrošinās Nacionālās koncertzāles projekta īstenošanas vadību, informēja Kultūras ministrijas pārstāvji.
Kad sadzīve pārtop par izdzīvošanu. Medicīnas vēstures muzejā skatāma izstāde «Miers baro. Karš posta»
Paula Stradiņa Medicīnas vēstures muzejā radīta jauna izstāde "Miers baro. Karš posta", kur apskatāmas vēstures liecības, kas stāsta par cilvēcībai svarīgo robežu kara un varas nežēlīgajos apstākļos, kad sadzīve pārtop par izdzīvošanu. Izstāde aicina apmeklētājus būt empātiskiem, sniedzot atbalstu tiem, kuriem tas šobrīd nepieciešams visvairāk.
Pasākumu ciklā «Sakrālais mantojums – jaunas atklāsmes» popularizēs sakrālās vērtības Latvijā
Latvija ir ļoti bagāta ar sakrālā mantojuma vērtībām, unikālām arī Eiropas mērogā, bet mēs paši tās pazīstam un novērtējam vēl ļoti maz. Lai tās popularizētu, Nacionālā kultūras pārvalde šonedēļ uzsāk izzinošu pasākumu ciklu "Sakrālais mantojums – jaunas atklāsmes". Līdz septembra sākumam notiks četri pasākumi, kas piedāvās dziļāk ielūkoties četru kristīgo konfesiju mākslas vērtībās un citās bagātībās. Pirmais no pasākumiem būs 4. augustā Aizputē.
Klimata pārmaiņas, kolektīvais neprāts, karš. Kā saglabāt kultūrvēsturisko mantojumu
Centieni saglabāt seno arhitektūru un citus vērtīgus kultūras pieminekļus mūsdienās ir aktīvāki nekā jebkad agrāk. Lai gan palīgā nāk tehnoloģijas, vienlaikus rodas arī jaunas problēmas. Klimata pārmaiņas, nepārdomāta pārvaldība un karš ir lielākie kultūrvēsturiskā mantojuma postītāji, Latvijas Radio raidījumā "Zināmais nezināmajā" vērtēja eksperti. 
Svarīgākais šobrīd