100 g kultūras
 
Kur velkam robežu starp Austrumiem un Rietumiem? Ar Latvijas dalību tiešsaistē norit teātra festivāls «Postwest»
Šajās dienās – no 24. līdz 26. jūnijam tiešsaistē notiek Berlīnes Folksbīnes (Volksbühne Berlin - vācu: Tautas skatuve) teātra rīkotais festivāls “Postwest”, kurā piedalās arī trīs projekti no Latvijas. 25. jūnijā tiešsaistes pirmizrādi tajā piedzīvos Ģertrūdes ielas teātra (ĢIT) projekts “Taņas dzimšanas diena. Berlīne”. Formas ziņā tā veidota pēc populārās Rīgas izrādes parauga, bet saturiski tas ir pilnīgi cits stāsts, kas rosina domāt par diviem lieliem notikumiem – Baltijas ceļu un Berlīnes mūra krišanu un to atstātajām pēdām mūsu visu kopējā vēsturē un šodienā.
FOTO: Māksliniece Ilze Akselrode un viņas vēja izjūta. Izstāde Liepājā
Starp jēdzieniem “vējš” un “Liepāja” var likt vienlīdzības zīmi. Vējš te ir vienmēr, pat bezvējā, tikai tad tas kļūst maigs un gandrīz nemanāms, tomēr tas ir. Liepājnieki jums to apstiprinās. Bet mākslinieces Ilzes Akselrodes izstādē “Liepājas vēju izjūta” šo vēju var arī ieraudzīt.
Režisora Nastavševa izrādes «Melnraksts» apskats: putekļu nezūdamības likums
Pirmā e-izrāde Mihaila Čehova Rīgas Krievu teātrī “Melnraksts”, ko iestudējis Vladislavs Nastavševs, ir noputējis eksistenciālos krātiņos ieslīgušo ļaužu ģimenes pašportrets. Tikai īsti nav skaidrs – šaipus vai taipus upei. Režisors Nastavševs konsekventi spēj paturēt savu eksistenciāli melni ironisko rokrakstu. Tēlu groteskums, neērtības sajūta skatītājā, papīra leļļu efekts, laika un telpas deformācija, valodas virspusējība – tas viss rezultējas absurda teātra estētikā. Tādā, kas tik dabiski piedien pandēmijas laikam.
ASV kinonozare cer jau šovasar sākt atkopties no Covid-19 krīzes
Koronavīrusa pandēmija atstājusi lielu ietekmi uz ASV kinonozari. Tās dēļ filmu uzņemšana slavenajā Holivudā apstājās, tika slēgtas studijas un aktieru, producentu un citu nozares cilvēku darbs piespiedu kārtā tika apturēts. Durvis tika aizvērtas arī kinoteātriem, jo ierobežojumu dēļ filmu baudīšana uz lielā ekrāna vairs nebija iespējama. Krīzes dēļ par diviem mēnešiem nācies pārcelt arī kinoindustrijas lielāko publisko pasākumu – “Oskaru” ceremoniju.
Dainis Īvāns: Topošajā filmā svarīgi akcentēt, cik izšķiroši bija pirmie Dziesmu svētki
Ar milzu interesi jau tagad tiek gaidīta spēlfilma, kuras pirmizrāde plānota pēc trim gadiem, 2023.gada vasarā, un tas ir stāsts par mūsu pirmajiem Dziesmu svētkiem. Pirmizrādes laiks nav izvēlēts nejauši, jo tieši 2023.gadā tradīcijai apritēs 150.jubileja, un Rīgā risināsies 27. Vispārējie Dziesmu svētki. Filma sauksies ''Zeme, kas dzied'', un tās idejas autors un režisors ir Māris Martinsons. Viņš pats arī veido filmas scenāriju ciešā kopsadarbībā ar Daini Īvānu.
Animācijas filmas «Mans mīļākais karš» režisore: Uzvara Ansī festivālā vēl nav līdz galam aptverta
Personīgs pieaugšanas stāsts padomju Latvijā, bērna skatījums uz valsti, kas uzbur skaistu, plaukstošu nākotni, un to, par ko šī valsts pārtop. Latviešu režisores Ilzes Burkovskas-Jakobsenas animācijas filma “Mans mīļākais karš” nupat atzīta par labāko vienā no Eiropas un pasaules nozīmīgāko festivālu konkursiem. Režisorei, kas savu dzīvi dala starp Latviju un Norvēģiju, laiks Rīgā paiet saspringtā darbā.  
Lubene vārda labākajā nozīmē. Kas ir lugas «Skroderdienas Silmačos» veiksmes atslēga?
Izrādās, var notikt neiespējamais – “Skroderdienas Silmačos” no teātra skatuves šogad pārcēlušās uz ekrāniem. Aktieris Igors Šelegovskis, kuram Nacionālā teātra slavenākajā lugā nevienas lomas vēl nav bijis, lūko izzināt šīs lugas leģendāros sižetiskos un vēsturiskos pavērsienus, lai noskaidrotu, kura loma viņam piestāvētu vislabāk, un atskatās uz iestudējumu vēsturi. Lugas žanrs acīmredzami ir viens no priekšnoteikumiem, kāpēc to joprojām spēlē. Režisore Indra Roga sev atbildējusi, ka "Skroderdienas" ir lubene vārda labākajā nozīmē – visi mīl, visi cieš, ir gan jāsmejas, gan jāraud, turklāt publika gandrīz ik repliku zina jau no galvas.
Grāmatas kā mazās formas glezniecība. Saruna ar Lindgrēnes balvai nominēto mākslinieci Gitu Treici
Papīra pavēlniece – tā varētu teikt par mākslinieci Gitu Treici. Viņas spilgtās grāmatu ilustrācijas top nevis datorā, bet uz papīra un ar papīru – grāmatu lappusēs redzamie tēli nereti pirms tam tiek plēsti, līmēti, mērcēti, apgleznoti un slīpēti. Katrai grāmatai viņa meklē savu pieeju un ilustrācijas sauc par mazās formas glezniecību. Par savu veikumu bērnu grāmatu mākslā Gita Treice jau otro gadu pēc kārtas nominēta starptautiskajai Astridas Lindgrēnes balvai.
Koncerti, izstādes un teātris dabā. Ieteikumi šonedēļ
Lielakā daļa mūzikas un mākslas festivālu šovasar atcelti vai pārcelti. Tas, protams, mūsu pašu drošības un veselības dēļ. Latvijas Dabas fonds atgādina, ka daba neko šovasar nav atcēlusi, mudinot baudīt koncertus, izrādes un izstādes saulgriežu pļavās. Dabiskajām dzīvotnēm, zaļajām zonām, ainavām ir būtiska loma cilvēku garīgās un fiziskās veselības saglabāšanā. Tā ir vide, kur mūsdienu straujajā skrējienā atgūt mieru, līdzsvaru gan vienatnē, gan atpūsties. Tā ir vieta, kur smelties iedvesmu un gūt prieku! Neierastu kultūras notikumu izlasi šonedēļ piedāvā "Kilograma kultūras" žūrijas locekle Eva Johansone.
Audēja Līga Kuba Madonas novadā auž zāļu paklājus
Pēc vairāk nekā 40 nostrādātiem gadiem pirmsskolas izglītības iestādē Madonas novada Sarkaņu pagasta amatniece Līga Kuba sajutusi aicinājumu krasi mainīt savu dzīves veidu un jau trīs gadus darbojas pašas izveidotajā aušanas darbnīcā. Daudz kas tapis arī ārkārtējās situācijas laikā, un tagad, tai beidzoties, atkal vērusi durvis savu radīto lietu klētiņai.
FOTO: Vai pulkvedim kāds rakstīs? Pastkastīšu izstāde Liepājā
“Tikai no tevis nav vēstules,” dzied kādā dziesmā. Varētu šķist – kam gan tagad, elektronisko vēstuļu un ziņapmaiņas rīku laikā, var būt interesantas pastkastītes? Māksliniekiem. Par to var pārliecināties izstādē “Pastkastītes” Liepājas tirdzniecības namā “Kurzeme”.
«Ave Sol» saulgriežos piedāvās koncerta tiešraidi. Stāsta kora vadītājs Andris Veismanis
22. jūnijā pulksten 18.00 koncertzālē "Ave Sol" izskanēs kamerkora "Ave Sol" vasaras saulgriežu koncerts, ko Latvijas Radio 3 "Klasika" piedāvās izbaudīt tiešraidē. "Dažādās izvietojuma formās atskaņosim mūziku no itāļu renesanses laikiem – gan Karlo Džezualdo, gan ortodoksālo mūziku, dziedot Andreja Selicka "Paradisus vocis", taču pārējie darbi gan ir latviešu mūzika, kas piemērota šim laikam," atzīmē kora mākslinieciskais vadītājs Andris Veismanis.
Arhitekti aicina iesaistīt sabiedrību lēmuma pieņemšanā par koncertzāles būvniecību Elizabetes ielā
Rīgas Tehniskās universitātes (RTU) Arhitektūras fakultātes mācībspēki, kuri Latviju pārstāv starptautiskajā modernisma pieminekļu aizsardzības organizācijā "DoCoMoMo", atklātā vēstulē valdībai un Kultūras ministrijai izteikuši aicinājumu nesteigties ar Pasaules tirdzniecības centra un bijušās Latvijas Komunistiskās partijas Centrālkomitejas ēkas nojaukšanu Elizabetes ielā 2, lai šajā vietā celtu akustisko koncertzāli.
Galerijas