Kultūra / Dziesmu un deju svētki
Dziesmu svētkos nedrīkstēs lietot privātos dronus
Privātie bezpilota lidaparāti jeb droni Dziesmu svētkos no 30.jūnija līdz 9.jūlijam būs jāatstāj mājās, jo pasākumos virs dalībnieku galvām tos lidināt nedrīkstēs. Par to informēja Valsts policija. Tas ir viens no jaunumiem, kas līdz ar tehnoloģiju attīstību kļuvis par aktuālu drošības jautājumu svētkos.
XIX Dziesmu svētki: Mednis spītē aizliegumam un izpilda kopkora prasību pēc «Gaismas pils»
Daudz skaistu kopābūšanas un mūzikas varas mirkļu dalībniekiem un klausītājiem dāvāja XIX Dziesmu svētki 1985. gadā, kad Latvijā atzīmēja arī Dainu tēva Krišjāņa Barona 150. jubileju. Taču oficiāli nozīmīgais sarīkojums noritēja kā veltījums 40. gadadienai kopš padomju tautas uzvaras Lielajā Tēvijas karā un 45. gadskārtai kopš padomju varas atjaunošanas Latvijā.
XVIII Dziesmu svētkos skaņdarbs «Gaismas pils» izskanēja trīs reizes
To, ka Dziesmu svētki ir latviešu tautas nacionālā tradīcija, padomju varas pakalpiņi centās aizmirst gan XVIII, gan arī XIX Vispārējos Dziesmu un deju svētkos. Taču dziedātāju un klausītāju enerģētiskais spēks bija tik liels, ka šajos tautas sapulcēšanās brīžos risinājās negaidīti un neapturami notikumi. Tā 1980. gadā, kad XVIII Dziesmu svētkiem tika piekabināta birka – 40. gadadiena kopš padomju varas atjaunošanas Latvijā – par svarīgāku zīmi kļuva dziesmas "Gaismas pils” autora, latviešu mūzikas pamatlicēja profesora Jāzepa Vītola atraitnes Annijas Vītolas ierašanās uz koncertiem.
Latvijas Nacionālajā arhīvā aplūkojama izstāde «Latviešu dziesmu svētki pasaulē»
No 2018. gada 12. jūnija Latvijas Nacionālā arhīva (LNA) administrācijas ēkas Rīgā, Šķūņu ielā 11, logos skatāma izstāde “Latviešu dziesmu svētki pasaulē”, kas, balstoties uz LNA Latvijas Valsts arhīvā saglabātajiem dokumentiem, dod ieskatu latviešu dziesmu svētku vēsturē ārpus Latvijas laikā no pirmajiem pēckara gadiem līdz mūsdienām.
Dziesmu svētku simtgade: XVI Dziesmu svētki
Dziesmu svētku fanfaras XVI Dziesmu svētkus no iepriekšējiem šoreiz atdalīja jau pēc trīs gadiem ierasto piecu vietā: bija taču godam jāatzīmē šīs vēsturiskās tradīcijas simtgade.
XV Dziesmu svētki Ļeņina simtgades un Padomju Latvijas 30. gadskārtas zīmē
Ja Dziesmu svētku pirmsākumos to rīkošanas gads tika pieskaņots imperatoru kronēšanas gadadienām vai vidzemnieku brīvlaišanai, tad 1970. gadā XV Vispārējie dziesmu un deju svētki tika sasaukti par godu dižā Vadoņa Vladimira Iļjiča Ļeņina simtgadei, un, protams, bija jāatzīmē arī Padomju Latvijas 30. gadskārta.
Dziesmu svētku brīvbiļešu sadalē problēma apzināt visas lielās ģimenes
Patīkams pārsteigums lielajām ģimenēm – uz Dziesmu un deju svētku lielajiem koncertiem būs pieejamas vairāk nekā divtūkstoš brīvbiļetes ģimenēm, kurās aug vismaz pieci bērni. Šādu lēmumu pieņēmusi svētku biļešu komisija, atsaucoties uz Latvijas Goda ģimenes gada projekta rīkotāju lūgumu. Taču lielākais izaicinājums tagad būs visas lielās ģimenes apzināt, jo cik tādu Latvijā ir, precīzi neviens nezina.
Jaunākie
Populārākie
Interesanti