Kultūra / Mūzika
Kamerkoris «Ave Sol» izdzied kara tēmas atainojumus mūzikā
24. novembra vakarā Rīgas vēstures un kuģniecības muzejā izskanēs kamerkora "Ave Sol" jaunākās koncertprogrammas "Magnificat" koncerts. Izcilu kormūzikas komponistu un Latvijā vēl neizskanējusi ukraiņu baroka mūzika klausītājus vedinās pārdomāt – kā karš ietekmē mūziku un kā mūzika ietekmē karu.
Izskanēs Baltijas jauno komponistu bigbenda kompozīciju konkursa fināls. Saruna ar trompetistu Dominiku Višņausku
24. novembrī pulksten 19.00 Spīķeru koncertzālē noritēs Baltijas jauno komponistu konkursa fināls, kurā Latvijas Radio bigbends starptautiskai žūrijai un publikai atskaņos četru finālistu jaundarbus, kas radīti īpaši bigbenda sastāvam. Solista loma visos jaundarbos uzticēta brīnišķīgajam lietuviešu trompetistam Dominikam Višņauskam, kurš secinājis, ka visas kompozīcijas zināmā mērā rakstītas līdzīgā stilistikā: "To varētu saukt par tumšu, bet – ļoti skaisti tumšu mūziku. To, iespējams, ietekmējuši pēdējos divos gados piedzīvotie notikumi. Bet tā ir ļoti skaista mūzika!" 
«Zelta mikrofonā» būs jauna nominācija straumētākajam ierakstam
Latvijas mūzikas ierakstu gada balva "Zelta mikrofons ’23" atnesīs daudz jauna, tajā skaitā arī nomināciju "Straumētākais ieraksts ar Elektrum", kurā tiks apbalvots 2022. gadā mūzikas straumēšanas vietnēs internetā visklausītākais Latvijas ieraksts, informēja balvas pārstāvji.
Pie LNSO diriģenta pults atgriezīsies maestro Žans Klods Kazadesī
Piektdien, 25. novembrī, pulksten 19.00 uz Lielās ģildes skatuves kopā ar Latvijas Nacionālo simfonisko orķestri (LNSO) kāps Francijas mūzikas leģenda – diriģents Žans Klods Kazadesī un soprāns Karena Vūra. Koncertā skanēs Sezāra Franka, Anrī Ditjē un Morisa Ravēla meistardarbi, informēja LNSO pārstāvji.
Meiteņu koris «Tiara» starptautiskajā kompozīciju konkursā pirmatskaņo 4 jaundarbus
21. novembrī pulksten 18.00 Latvijas Radio 1. studijā risināsies "ISCM Latvija" un Latvijas Komponistu savienības rīkotā meiteņu kora kompozīciju konkursa fināls, kurā uzstāsies viens no pasaules vadošajiem meiteņu koriem – Rīgas Doma meiteņu koris "Tiara" diriģentes un mākslinieciskās vadītājas Airas Birziņas vadībā.
Festivālu «Eiropas Ziemassvētki» atklās «Jubilejas mesas» pasaules pirmatskaņojums
No 2. līdz 29. decembrim Rīgas koncertzālēs un dievnamos norisināsies festivāls "Eiropas Ziemassvētki", informēja VSIA "Latvijas Koncerti" pārstāvji. Šogad festivālā līdzās Johana Sebastiāna Baha, Georga Frīdriha Hendeļa, Volfganga Amadeja Mocarta un citu klasiķu skaņdarbiem skanēs vairāku latviešu autoru – Pētera Vaska, Artura Maskata, Ērika Ešenvalda, Andra Dzenīša, Jura Karlsona, Andreja Selicka muzikālie darbi. Festivālu atklās pasaules pirmatskaņojums – "Jubilejas mesa", savukārt festivālu noslēgs jau par tradīciju kļuvusī Johana Sebastiāna Baha "Ziemassvētku oratorija".
Mūzikas entuziasta Dambja «Odekolons». Turpinās tradīcija izdot Latvijas neatkarīgo grupu izlases
Pie klausītājiem šoruden nonāca Latvijas neatkarīgo grupu izlase "Odekolons Nr.17". Izlases tradīcija aizsākusies izdevniecībā "Tornis" deviņdesmito gadu sākumā. Tā turpina tapt, pateicoties mūziķa, izdevēja un dīdžeja Raimonda Lagimova jeb Dambja entuziasmam un līdzekļiem. Tā kā cilvēki arvien mazāk iegādājas mūzikas izdevumus CD formātā, Dambis Latvijas Radio 2 raidījumā "Neformāts" smej, ka, izdodot izlases, darbojas gandrīz vai kā mecenāts.
Par radīšanas spēli un «saslēdzienu». Saruna ar komponistu Jēkabu Nīmani
"Es mūziku rakstu priekš izpildītājiem. Es nerakstu priekš cilvēkiem, kas klausīsies, es nerakstu priekš Kultūras ministrijas. Ja viņi [izpildītāji] sapratīs mani, tad ir cerība, ka tālāk arī viss notiks. Pie manis atnāks dievišķā enerģija, ka esmu saprasts. Ja tas process ir iedarbināts pareizi, tas ir pieaugošs un augšup ejošs," saka Jēkabs Nīmanis – daudzkārtējs "Spēlmaņu nakts" balvas ieguvējs, latviešu komponists un mūziķis, kurš vairāk pamanāms kā teātra un kino mūzikas autors, pasniedzējs, students, arī režisors un "Jakob Noiman Festival Band" vadītājs.
VIDEO: Latvijas Republikas proklamēšanas 104. gadadienai veltīts svinīgais koncerts Nacionālajā teātrī
Šī gada 18. novembrī par godu Latvijas proklamēšanas 104. gadadienai Valsts prezidenta kanceleja, Kultūras ministrija un VSIA "Latvijas Koncerti" rīko ikgadējo svētku koncertu Latvijas Nacionālajā teātrī. Koncertā skanēs latviešu komponistu skaņdarbi Latvijā pazīstamu un atzītu mākslinieku izpildījumā. Koncerta translācija no Latvijas Nacionālā teātra būs skatāma Latvijas Televīzijas 1. kanālā un LSM.lv pulksten 18:30.
Mīlestības skaistās un sāpīgās šķautnes – Katrīnas Binderes debijas albums «Aizturu elpu»
Līdzīgi daudziem kolēģiem, arī dziedātājai un dziesmu autorei Katrīnai Binderei Covid-19 pandēmijas laiks kļuva ražīgs, jo tajā tapa materiāls debijas minialbumam "Aizturu elpu". Nupat tas devies pie klausītājiem, tiesa, ne taustāmā, vien digitālā formātā, taču šīs un iepriekš radītās dziesmas skanēs Katrīnas Binderes nākamajā pavasarī gaidāmajos koncertos.
Meiteņu koris «Tiara» starptautiskajā kompozīciju konkursā LR studijā pirmatskaņos četrus jaundarbus
21. novembrī pulksten 18.00 Latvijas Radio 1. studijā risināsies "ISCM Latvija" un Latvijas Komponistu savienības rīkotā meiteņu kora kompozīciju konkursa fināls, kurā uzstāsies viens no pasaules vadošajiem meiteņu koriem – Rīgas Doma meiteņu koris "Tiara" diriģentes un mākslinieciskās vadītājas Airas Birziņas vadībā. Šis koncerts būs īpaši pacilājošs, jo koris nesen atgriezies no Spānijas, kur ieguvis pirmo vietu 53. starptautiskajā Tolosas koru konkursā bērnu koru kategorijā.
Ar lielu ticību sev. Liepājas skolēnu ansamblis «Amber Strings» uzvar Holivudā un koncertē Rīgā
17. novembrī pulksten 19.00 kultūrvietā "Digital Art House" Rīgā, Skolas ielā 2, muzicēs Liepājas Mūzikas, mākslas un dizaina vidusskolas (LMMDV) ansamblis "Amber Strings", kas šovasar uzvarējis Losandželosā rīkotajā Pasaules izpildītāju mākslas čempionātā, kas no 21. līdz 31. jūlijam norisinājās Holivudā. Šogad tas notika jau 25. reizi, un to var uzskatīt par sava veida olimpisko spēļu analogu. 
«Prieks, ja mana mūzika ir vajadzīga» – «Ripoja akmens» un citas Jāņa Strazda dziesmas apkopotas nošu grāmatā
Jānis Strazds ir komponists ar diplomu, kas saņemts, beidzot Latvijas Mūzikas akadēmiju, kur studēts Romualda Kalsona vadībā. Līdz ar to Strazdam nav grūtību uzrakstīt aranžējumu ne tikai savām dziesmām, radīta mūzika arī akadēmiskajā žanrā. Taču vispirms Saldus Mūzikas skolu, tad Liepājas Mūzikas vidusskolu beigušajam komponistam galvenais ierocis ir melodija.
Svarīgākais šobrīd