Kultūra / Kultūrtelpa
Latgales glezniecība un mežģīņoti kokgriezumi Rēzeknes Mākslas namā
Nu jau turpat vai desmit gadus Rēzeknē un Latgalē daļa kultūras pasākumu, koncertu un mākslas izstāžu notiek Latgales vēstniecības "Gors" telpās. Taču baudīt mākslu Rēzeknē mākslas cienītāji var arī iegriežoties Rēzeknes Mākslas nama vēsturiskajā ēkā 18. novembra ielā. Te var apskatīt ne tikai Latgales vecmeistaru un jauno mākslinieku darbus, bet arī restaurēto, ar kokgriezumiem rotāto Mākslas nama ēku un uzzināt tās vēsturi. Šis nams bija arī pavisam nesen mūžībā aizsauktā mākslinieka un gleznotāja, Latvijas Mākslas akadēmijas profesora Osvalda Zvejsalnieka lolojums.
Talsu novada muzeja simtgadi aizsāk izstāde «Retumu kabineti»
Talsu novada muzejam nākamgad apritēs simtā jubileja, ko jau šobrīd aizsāk "Retumu kabinetu" izstāde. Muzeja trīs stāvos apskatāmas dažādas vērtības, kuras medījuši un savā īpašumā savulaik ieguvuši kolekcionāri. Turklāt vairākas no šīm kolekcijām ir bijušas kā pamats muzeju izveidei.
Kā «Nekomerciālā audiālās baudas akadēmija» jeb «Radio Naba» pagrieza pasauli. Stāsta radio personības Kaspars Ozols un Mārtiņš Šmits
Kaspars Ozols un Mārtiņš Šmits kā klausītāji un studijas viesi jau bija pabijuši Radio KNZ, tomēr radio komandai viņi pievienojās līdz ar "Radio Naba" veidošanu. Kaspars Ozols jau bija pieredzējis dīdžejs un koncertu rīkotājs, tāpēc viņa zināšanas bija noderīgas gan radio dīdžeju un raidījumu vadītāju prasmju uzlabošanā, gan programmas sakārtošanā. Savukārt Mārtiņš Šmits tobrīd bija pāris gadus kā pārcēlies no Kanādas uz Latviju un iesaistījās ne tika pasākumu producēšanā, bet arī jaunā radio tapšanā.
Notiks saruna par sociālpolitiski aktīvu mākslu Latvijā
Trešdien, 23. novembrī, pulksten 18.30 ISSP Galerijā notiks saruna "Sociālpolitiski aktīva māksla Latvijā: pieredze un piemēri", kurā ar savu pieredzi un radošajiem projektiem dalīsies mākslinieki Mailo Štern, Daniela Vētra, Ingrīda Pičukāne, Konstantīns Žukovs un Jānis Balodis. Ievadu sarunai sniegs kuratore Līna Birzaka-Priekule, bet vēlāk diskusiju moderēs pētniece Laine Kristberga, informēja organizatori.
UNESCO pasaules mantojuma sarakstam – 50
Pirms 50 gadiem tika pieņemta ANO Izglītības, zinātnes un kultūras organizācijas Konvencija par pasaules kultūras un dabas mantojuma aizsardzību, kas paredzēja pasaules mantojuma saraksta izveidi. Tajā līdz šim brīdim iekļauti 1154 objekti visā pasaulē.
Kuldīgā par godu Latvijas dzimšanas dienai izveido kopkori
"Visi bijušie, esošie un topošie dziedātāji aicināti pieteikties 18. novembra valsts svētku koncerta apvienotajā korī," ar šādu aicinājumu Kuldīgas kultūras dzīves rīkotāji pie iedzīvotājiem vērsās oktobra sākumā. Un ideja guva lielu atsaucību. Izaicinājumam mēneša laikā apgūt 16 dziesmas ļāvies ne viens vien, kurš ikdienā korī nedzied. Šāds kopkoris Kuldīgā Latvijas dzimšanas dienā uzstāsies pirmo reizi.
Apskatei atsegta restaurētā Rīgas pils vēsturiskā fasāde
Senākās Rīgas pils kastelas daļas restaurācijas un pārbūves projektā pabeigti vēsturiskās fasādes atjaunošanas darbi. Pirms diviem gadiem uzsāktais pils atjaunošanas projekts turpinās, taču vēsturiski krāšņā fasāde nu ir pilnībā atjaunota un atklāta sabiedrības aplūkošanai, informēja VAS "Valsts nekustamie īpašumi" (VNĪ) valdes priekšsēdētājs Renārs Griškevičs.
«Radio Naba» Latvijas Kultūras kanonā un padoms ar drāti pie antenas. Atmiņas par «Nabu» pārcilā Jānis Heinsbergs un Jānis Kazulis
"Radio Naba" kolektīvā Jāņi ir bijuši vismaz pieci, divi no tiem – Jānis Heinsbergs, ētera instruktors, topu vadītājs, un Jānis Kazulis, kurš devis lielu ieguldījumu gan pie mikrofona, gan ārpus tā – tehnisko jautājumu risināšanā. Heinsbergs ir pārliecināts: "Tas, kas liek darboties radio – ir kaut kāds egoisms, kaut kāda vēlme eksponēties, bet tur iekšā ir arī milzīga misijas apziņa."
Sajūtām pielādēts laiks. Shipsea kopā ar domubiedriem aicina iepazīt Latviju muzikālā ceļojumā
"Laiks šobrīd ir pilns sajūtām pielādēts. Droši vien šogad vairāk nekā citus gadus. Ir jāpalūkojas uz visu, kas mums ir, – uz to, kas apkārt, uz zemi, kurā dzīvojam, uz valodu, kurā varam izteikt savas domas un noteikt to, kā mēs dzīvojam savā zemē," atzīst Jānis Šipkēvics jeb Shipsea. 15. novembrī pulksten 19 mākslas centrā "Zuzeum" notiks viņa iniciētās akustiskās mūzikas sērijas "Pasaule viesistabā" ceturtais vakars. Kā jau Latvijas svētku nedēļā, tas izskanēs patriotiskās noskaņās.
Valdība pārdala finansējumu vairāku kultūras infrastruktūras projektu turpināšanai
Rīgas pils Konventa (Kastelas) pārbūvē un restaurācijā no nākamā gada ieguldīs Eiropas Reģionālā attīstības fonda (ERAF) līdzekļus, līdz ar to šim projektam iepriekš paredzētais valsts budžeta finansējums 3 945 057 eiro apmērā tiks pārdalīts, lai līdz 2023. gada beigām pabeigtu citus augstas gatavības kultūras infrastruktūras objektus, 15. novembrī lēma Ministru kabinets.
VIDEO: Koncertstāsts «Savējs. Mūsos pašos»
Ieskandinot Patriotu nedēļu un Valsts prezidenta institūcijas simtgadi, 12. novembrī plkst. 17.00 laukumā pie Rīgas pils Latvijas iedzīvotāji ir laipni aicināti apmeklēt koncertstāstu "Savējs. Mūsos pašos", informēja Prezidenta kanceleja.
Aktieris un režisors Freibergs: Radošā darbā dzīve paiet ļoti ātri un interesanti
"Uzskatu sevi par piederīgu Nacionālajam teātrim, jo tur esmu nostrādājis 46 gadus, pat vairāk. Četri gadi bija Valmierā, bet Nacionālajā teātrī tiešām pagājusi mana dzīve. Kā tai Raiņa dzejolī - "Tur putekļi, tur lampas kūp, tur lēni mana dzīve drūp". Lai gan mana dzīve nedrupa, nē. Radošā darbā dzīve paiet ļoti ātri un ļoti interesanti. Lai arī ne vienmēr tik ideāli un skaisti, kā šķiet no malas – bijuši arī sāpīgi un dramatiski brīži. Bet neskatoties uz to, sevi uzskatu par piederīgu Nacionālajam teātrim," prāto aktieris un režisors Edmunds Freibergs, kurš 23. novembrī "Spēlmaņu nakts" ceremonijā kopā ar kolēģi Ainu Matīsu tiks sumināts par mūža ieguldījumu. 
Nacionālajā nemateriālā kultūras mantojuma sarakstā iekļautas četras jaunas vērtības
Nacionālajā nemateriālā kultūras mantojuma (NNKM) sarakstā iekļautas četras jaunas vērtības: Nīcas kultūrtelpa, Vidzemes lībiskā kultūrtelpa, Latvijas Vecticībnieku Pomoras baznīcas zīmju jeb kāšu dziedāšanas tradīcija un jostiņsegu aušana Siguldas novadā rakstainā audu ripsa tehnikā, informēja Latvijas Nacionālā kultūras centra pārstāvji.
Svarīgākais šobrīd