Dzīve & stils / Cilvēkstāsti
Mākslinieka Lakšes zīmējumi savaldzina NBA čempionus Toronto «Raptors»
Mākslinieks Vladislavs Lakše ar savu talantu izpelnījies atzinību Ziemeļamerikā, kur pērn noslēdza divu gadu sadarbības līgumu ar Nacionālās basketbola asociācijas (NBA) čempionvienību Toronto "Raptors". Kopš astoņu gadu vecuma Vladislavs trenējās basketbolā un, gluži kā visiem jaunajiem puikām, viņam bija sapnis par NBA, bet piepildīt to ļāva mākslinieka enerģiskie un fascinējošie zīmējumi.
Latviešu pasniedzēja universitātē Pekinā: Par jauno vīrusu uzzināju, tikai atbraucot uz Rīgu
Visvairāk mani interesē, kad jāatgriežas atpakaļ. Tā sarunā ar Latvijas Radio atzīst latviešu pasniedzēja no Pekinas, kas brīvdienās atlidojusi uz Rīgu, bet tagad vairs nezina, kad dosies atpakaļ. Arī Ķīnā dzīvojošos Latvijas cilvēkus skārusi situācija ar jauno vīrusu, kas izcēlies Uhaņas pilsētā. Pēc Ārlietu ministrijas datiem, Ķīnu kā savu pastāvīgo dzīvesvietu reģistrējuši apmēram 70 Latvijas valstspiederīgie. Šīs gan ir ziņas vien par iedzīvotājiem, kas paši vēlējušies par to informēt. Dace Ratniece intervijā Latvijas Radio stāsta, kā uzzināja par vīrusu, kā šī situācija ietekmē viņu un ko stāsta viņas Ķīnā dzīvojošās studentes.
40 gadi Baldones observatorijā. Zinātnieka Ilgmāra Eglīša pieredzes stāsts
Zinātnieks Ilgmārs Eglītis savu darba mūžu vairāk nekā 40 gadu garumā vada tieši Baldones observatorijā, kur joprojām tiek atklāti asteroīdi, pētīts melnais caurums, zvaigznes un citi debesu ķermeņi. Kā mainījusies observatorija un pētījumu temps daudzo gadu garumā, kas ir mūsdienu zinātnes izaicinājumi un vai astropētījumiem Latvijā ir nākotne, - savā pieredzē un novērojumos dalās Baldones observatorijas ilggadējais vadītājs Ilgmārs Eglītis.
Kristīne Misāne: No Dienvidāfrikas bēgu, glābjot sava bērna dzīvību. Tagad rīkotos tieši tāpat (visas intervijas video)
“Paldies visiem, kas mani atbalsta Latvijā un cenšas atrast likumā iespēju, lai mani glābtu!” Tā ekskluzīvā intervijā Dānijas cietumā Latvijas Televīzijas (LTV) Ziņu dienestam saka Kristīne Misāne, kurai draud izdošana Dienvidāfrikai par sava bērna nolaupīšanu. LTV uzklausīja viņas pašas stāstu par piedzīvoto vardarbību un to, kāpēc, būdama juriste, viņa pārkāpa Dienvidāfrikas likumu un ar bērniem aizbēga uz Latviju.
Pieci 1991. gada barikāžu stāsti: ložu švīkas debesīs, kolhozu traktori un futbols kailsalā
1991. gada janvārī tūkstošiem Latvijas iedzīvotāju kailām rokām sargāja atjaunoto Latvijas Republiku no padomju varas un piedalījās tautas manifestācijās. Bija cilvēki, kas barikādēs pavadīja pavisam neilgu laiku, bija tādi, kuri barikādēs dzīvoja mēnesi. Septiņi cilvēki janvāra barikāžu laikā zaudēja dzīvību, daļa no viņiem – barikāžu melnākajā datumā – 20. janvārī. Piedāvājam piecus barikāžu aizstāvju stāstus.
Gunas Zariņas barikāžu stāsts. Tikai sapnī tu vari izlemt – mirt vai nemirt
Barikāžu laiks bija satricinošs gan tiem, kuri pavadīja saltas dienas un naktis pie ugunskuriem, organizēja smago tehniku, cēla barikādes un palīdzēja cietušajiem, gan tiem, kuri šajā laikā vēl bija bērni un pusaudži, kuri līdz galam nesaprata šo notikumu nozīmību. Taču bija skaidrs, ka notiek kaut kas svarīgs, un tur ir jābūt klāt. Aktrisei Gunai Zariņai barikāžu laikā bija 18 gadi.
Jānis Kalnačs raksta vēsturi. Apzināti 350 barikāžu dalībnieki Valmieras pusē
Šobrīd, kad no barikāžu laika šķir arvien vairāk gadu, arvien vairāk arī apzināmies, cik būtiski ir saglabāt šī laika liecības un atmiņas. Tāpēc arī valmierietis Jānis Kalnačs pirms dažiem gadiem pēc savas iniciatīvas brīvprātīgi sāka apzināt gan barikāžu dalībniekus, kuri uz Rīgu devās no Valmieras un bijušā Valmieras rajona, gan viņu atmiņas. Kopumā apzināti apmēram 350 barikāžu dalībnieki.
No «bosika» par vadītāju skolai, uz kuru brauc iedvesmoties. Direktors Kristaps Zaļais
Kad Kristaps Zaļais pieteicās par matemātikas skolotāju Salaspilī projektā “Iespējamā misija”, viņa kādreizējā skolotāja tieši pavaicāja, kā viņš plāno rītos nekavēt stundas. Jo tieši ar aizgulēšanos viņš pedagoģei bija palicis atmiņā. Šo dažu gadu laikā Kristaps ir kļuvis par skolas direktoru. Un katru rītu no plkst. 7.30 sasveicinās ar katru skolēnu un katru vecāku, kurš ienāk pa skolas durvīm. Tā ir viņa pārliecība, ka skolā jādzird katra balss un vismazākais pirmklasnieks ir tikpat svarīgs, cik pedagogs vai vecāku padomes vadītājs. Žurnāls “Forbes” Latvijā topā “30 līdz 30” viņu nosaucis par jaunu līderi izglītībā un zinātnē. Vienu dienu pavadot Laurenču sākumskolā, šķiet, ka tas ir pelnīti.
Uz barikādēm ar akordeonu. Mūziķa Armanda Trambicka stāsts
Valmieras muzejā starp barikāžu laika liecībām – fotogrāfijām, atmiņu stāstiem un radioaparātiem – ir kāds akordeons, kurš kopā ar grupas "Kantoris 04" mūziķi Armandu Trambicki arī bija Rīgā. Trešo atmodu dēvējam arī par Dziesmoto revolūciju, un arī barikāžu laikā dziesma bija tā, kas vienoja un uzmundrināja. To laiku atceras Valmieras Kultūras centra darbinieks, mūziķis Armands Trambickis.
Ar smago tehniku pie TV torņa Zaķusalā. Ivara Kaladas stāsts par barikādēm
Ivars Kalada barikāžu laikā bija viens no tiem, kurš no Bauskas novada Gailīšu pagasta ar lauksaimniecības tehniku devās uz Rīgu 13. janvāra vakarā. Pilsētā iebrauca rinda traktortehnikas ar pilnām piekabēm. Ivars barikādēs pavadīja aptuveni mēnesi un lielākoties uzturējās pie televīzijas torņa Zaķusalā, taču ik pēc pāris dienām aizdevās arī līdz mājām, lai pārnakšņotu, nomierinātu ģimeni un dotos atpakaļ.
Ceļā uz Latviju: Vēberu ģimene no Anglijas atgriežas bērnu dēļ
Pēc pāris nedēļām uz Latviju pārcelsies vēl viena ģimene ar diviem maziem bērniem. Bērnu mamma ir latviete, bet tētis ir Krievijas un Vācijas dubultpilsonis, kurš latviešu valodu tikai mācās, taču Latvija un latvieši viņam šķiet tuvi un saprotami. Bet bērni ģimenē runā abu vecāku dzimtajās valodās – latviešu un krievu.
Handbols un basketbols - sporta gēnu nesēji Gulbju ģimenē trīs paaudzēs
Latvijas handbola valstsvienības gaitām Eiropas čempionāta finālturnīrā īpaši seko Andris Gulbis - daudzi pieredzējušā trenera audzēkņi savulaik spēlēja viņa vadībā Rīgas ASK un tagad veido nacionālās izlases kodolu. Gulbja meita Zanda ir bijusī basketbola valstsvienības spēlētāja, bet pašlaik grozabumbas tradīcijas uztur mazmeita Aleksa, kura studē un spēlē ASV, lai nākotnē varētu labot ģimenes rekordus.
Mičuļu ģimenes tradīcija - Ziemassvētku egles rotas no visas pasaules
Ziemassvētku rotājumi no Vācijas, Itālijas, Čehijas, Anglijas, Ķīnas, Kanādas un vēl daudzām Eiropas un pasaules valstīm. Mičuļu ģimenes mājās Ziemassvētku egle kļūst ar katru gadu lielāka, lai pietiktu vietas visai kolekcijai. Ģimenes tradīciju no katra ārzemju ceļojuma vai komandējuma pārvest suvenīru – eglīšu rotājumu – pirms 30  gadiem ir aizsākusi Ineses kundze.
Šveices latviešu mīlas stāsti – dejas un nejaušība
Šveices latviešu pašdarbības gada noslēguma koncertam šoreiz izvērtās īpaši skaista izskaņa  – uzreiz pēc koncerta uz skatuves notika bildinājums! Interesanti, ka arī viena no pasākuma organizatorēm ar savu tagadējo vīru saskatījusies, dejojot latviešu deju kopā. Romantisko cerēšanās laiku vainagoja brīnišķīgas kāzas vasarā.
 
Jaunākie
Interesanti