Ekonomika
Interese par iepirkšanos internetā aug. Kā to darīt droši?
Pasaulē aizvien populārāka kļūst iepirkšanās interneta veikalos. Pētījumu kompānijas "Kantar" veiktā aptauja liecina – ārvalstu interneta veikalos iepirkušies 80% aptaujāto Latvijas iedzīvotāju, bet pēdējā pusgada laikā to darījuši 58%. Interneta veikalos visbiežāk pērk apģērbu, mobilos tālruņus un to aksesuārus, preces mājokļa labiekārtošanai, apavus, sporta preces un skaistumkopšanas produktus. Kā droši iepirkties internetā?
Baltijā pirmās «zero waste» kafejnīcas vadītāja Ulla aiz sevis grib atstāt sasniegumus, nevis atkritumus
"Zero waste" jeb bezatkritumu dzīvesveids kļūst arvien populārāks. Cilvēki biežāk sāk izmantot savus traukus un maisiņus un cenšas samazināt aiz sevis atstāto atkritumu daudzumu. Daudzviet pasaulē atklātas arī kafejnīcas, restorāni un bāri, kuri cenšas neradīt atkritumus. Baltijā pirmā "zero waste" kafejnīca "Cafe M" atklāta Rīgā. Tās vadītāja Ulla Milbreta uzsver, ka saimniekošana, neradot atkritumus, nemaz nav tik sarežģīta.
Sadrumstalotās īpašnieku struktūras dēļ «top!» zīmolu pamet trešdaļa veikalu
Vēlme daudz operatīvāk pieņemt lēmumus – tas ir galvenais arguments, ar ko 70 veikalu aiziešanu no zīmola «top!» pamato jaundibinātā uzņēmuma "Latvian Retail Management" īpašnieki. Lielākoties Kurzemē un dažviet Latgalē nu veikalu izkārtnēs parādīsies nosaukums "Citro", un jaunie saimnieki pircējiem sola gan modernizēt tirgotavas, gan tajās vairāk iekļaut vietējos ražojumus. Kādēļ veikalu īpašnieki maina zīmolus, un vai mainās arī pircēju paradumi?
Vidējā gada inflācija oktobrī - 2,3%
2019. gada oktobrī, salīdzinot ar 2018. gada oktobri, vidējais patēriņa cenu līmenis palielinājās par 2,3 %, liecina jaunākie Centrālās statistikas pārvaldes (CSP) dati. Precēm cenas pieauga par 1,9 % un pakalpojumiem – par 3%.
Daugavpilī grasās paaugstināt ūdensapgādes pakalpojumu tarifus
Jau ar nākamā gada martu Daugavpilī par ūdeni var nākties maksāt par 15 %, bet par kanalizācijas pakalpojumiem gandrīz par 20 % vairāk. Tas saistīts gan ar to, ka kļuvis mazāk iedzīvotāju, kas izmanto SIA „Daugavpils ūdens” pakalpojumus, gan ar to, ka palielinājušies ekspluatācijas izdevumi tīklu un iekārtu apkalpošanai un veikta tīklu modernizācija. Jaunos tarifu plānus vēl izvērtēs Sabiedrisko pakalpojumu regulēšanas komisija, taču arī pēc tarifu celšanas ūdens un kanalizācijas pakalpojumi Daugavpili būs vieni no lētākajiem valstī. Tomēr neizpratnē par tik lielu plānoto tarifu kāpumu ir pašvaldības deputāti, kuri uzskata, kas tas ir nepamatoti un radīs sociālo spriedzi pilsētā.
Bijušais «Latvijas dzelzceļa» šefs kompensācijā saņēmis 250 000 eiro, vicešefs – 200 000 eiro
Bijušais "Latvijas dzelzceļa" valdes priekšsēdētājs un prezidents Edvīns Bērziņš pēc amatu atstāšanas kompensācijā varētu būt saņēmis ap 250 000 eiro, liecina Bērziņa labotā amatpersonas deklarācija. Savukārt valdes loceklis un viceprezidents Aivars Strakšas saņēmis aptuveni 200 000 eiro. Kompensācijas īpaši lielas padarījis tas, ka abiem vadītājiem "Latvijas dzelzceļā" bijuši divi amati.
Ķīna un ASV vienojas par tirdzniecības karā noteikto tarifu atcelšanu
Ķīna un ASV vienojušās par plānu atcelt vienai pret otru noteiktos tarifus, kas piemēroti mēnešiem ilgušā tirdzniecības kara gaitā. Tas notiks pakāpeniski, ceturtdien paziņoja Ķīna. Abu valstu sarunvedēji turpina sarunas par iespējamas tirdzniecības vienošanās aprisēm starp abām pasaules lielākajām ekonomikām. Uz ziņām jau pozitīvi reaģējušas Eiropas biržas. 
Vietvaru kapitālsabiedrību nākotne. Kādu to pēc reformas redz trīs Zemgales pašvaldībās?
Likumdevējs iecerējis pirmajā lasījumā sākt darbu pie Administratīvo teritoriju un apdzīvoto vietu likuma. Kad nu jau pirms desmit gadiem notika tā dēvētās pašvaldību reformas pirmā kārta, izveidojot pašreizējos novadus, daudzviet uzreiz aiz vietējās politikas ambīcijām lielākais izaicinājums bija tīri saimniecisks – kas un kā jaunizveidotajos novados iedzīvotājiem sniegs pakalpojumus, kas jānodrošina pašvaldībām. Tagad, kad pašreizējie novadi un pilsētas pārtaps vēl lielākās vienotās teritorijās, vietējo pašvaldību kapitālsabiedrību nākotne atkal ir viens no apspriežamajiem jautājumiem.
Igaunija no 5G ieviešanas var izslēgt «Huawei»; drošības riskus vērtē arī Latvija
Igaunija ar Amerikas Savienotajām Valstīm (ASV) pagājušajā nedēļā parakstīja memorandu par 5G tīkla drošību. Tas paredz kopīgu principu ievērošanu nākamās - piektās - paaudzes mobilo sakaru tīkla izveidē. Memorands arī nozīmē, ka no 5G tīkla attīstīšanas Igaunijā var tikt izslēgts Ķīnas telekomunikāciju milzis „Huawei”, kuru ASV apsūdz par saitēm ar Ķīnas izlūkdienestiem, bet ko pati kompānija kategoriski noraida. 5G ir potenciāli revolucionāra tehnoloģija, kuru varēs izmantot rūpniecībā, transporta sistēmu vadībā un citur. Tādēļ tie ir nacionālās drošības jautājumi. Arī Latvija ir izvērtējusi 5G kiberdrošības riskus, un tiek vērtēti rīcības plāni arī Eiropas Savienības un NATO līmenī. Kādēļ Igaunija parakstīja memorandu? Vai ASV to aicinās darīt arī Latviju?
«Dzintara» vadītājs Gerčikovs uz sava vārda pārreģistrējis vairākas kosmētikas ražotāja preču zīmes
Kopš septembra septiņas kosmētikas ražotāja "Dzintars" preču zīmes pārreģistrētas uz uzņēmuma ilggadējā vadītāja un patiesā labuma guvēja Iļjas Gerčikova vārda. Saskaņā ar Patentu valdē pieejamo informāciju "Dzintaram" kopumā reģistrētas 90 preču zīmes. Gerčikovam pieder kopumā desmit preču zīmes, un viena no tām pieteikta samērā nesen, oktobra beigās. Pārsvarā tās visas ir "Dzintara" pamata preču zīmes.
Limbažos spriež par trūkumiem jaunajā Būvniecības informācijas sistēmā
Latvijā sākusies pāreja uz Būvniecības informācijas sistēmas (BIS) ieviešanu - jau drīzumā nozarē dokumentāciju kārtos tikai elektroniski, sākot no ieceres pieteikuma līdz pat objekta nodošanai ekspluatācijā. Lai ar izmaiņām iepazīstinātu nozares speciālistus, sistēmas ieviesējs - Būvniecības valsts kontroles birojs - rīko mācību seminārus. Limbažos apmeklētāji norādīja arī uz trūkumiem, kurus saskata jaunajā sistēmā.
Krievija izvirzījusi jaunus noteikumus gāzes piegādēm Eiropai
Krievija izvirzījusi jaunus noteikumus, lai būtu iespējams noslēgt jaunus līgumus par gāzes piegādēm Eiropai un transportēšanu caur Ukrainu. Šie ierosinājumi paredz pilnībā atteikties no abpusējām prasībām tiesās un finansiālām pretenzijām. Ukrainas puse norādīja, ka šādas Krievijas prasības nav pieņemamas.
Francijas un Ķīnas līderi paziņo par tirdzniecības līgumiem 15 miljardu dolāru apmērā
Francijas prezidents Emanuels Makrons un Ķīnas prezidents Sji Dzjiņpins paziņojuši par vairāku tirdzniecības līgumu noslēgšanu starp abām valstīm 15 miljardu dolāru apmērā. Makrona vizīte Ķīnā notiek laikā, kad starp Pekinu un Vašingtonu turpinās tirdzniecības karš un ASV oficiāli informējusi ANO par savu izstāšanos no Parīzes klimata vienošanās. Savukārt Francijas un Ķīnas līderi atkārtoti pauduši stingru atbalstu Parīzes līgumam.
Jaunākie
Interesanti