Ekonomika
Pieci gadi ar eiro. Ko esam zaudējuši vai ieguvuši?
No brīža, kad Latvija iestājās Eiropas Savienībā, pievienošanās eirozonai bija desmit gadus ilgs ceļš. Jau pats pievienošanās līgums savienībai paredzēja, ka jaunās dalībvalstis ieviesīs vienoto valūtu. Taču ne visas steidzās šo pienākumu pildīt, un dažas to nav izpildījušas arvien. Arī Latvijā, kad bija jāpieņem pēdējie lēmumi par atvadīšanos no lata, tas nenotika bez kaismīgas potenciālo ieguvumu un zaudējumu prognozēšanas.
EK apņēmusies no dominējošās pozīcijas pasaulē izspiest ASV dolāru
Šogad aprit 20 gadi kopš Eiropas Savienība (ES) ieviesa vienoto valūtu eiro un pieci gadi kopš tai pievienojās Latvija, 2014.gada 1.janvārī no latiem pārejot uz eiro. Tā pasaulē ir salīdzinoši jauna valūta, tomēr šobrīd jau otra visvairāk lietotā. Eiropas Komisija (EK) ir apņēmusies palielināt eiro starptautisko nozīmi un no dominējošās pozīcijas pasaulē izspiest ASV dolāru, kas ir vairāk nekā 200 gadus lietota valūta.
Enerģētikas eksperts: Ja Ašeradens nebūtu ietiepies ar «zaļajiem sertifikātiem», OIK Latvijā vairs nebūtu
Nākamnedēļ valdības komiteja spriedīs par Ekonomikas ministrijas precizēto plānu, kā likvidēt obligātā iepirkuma komponenti (OIK) elektrības rēķinos, kas vairs neparedz atjaunot subsidētās enerģijas nodokli OIK saņēmējiem. Vienlaikus ministrija piedāvā risinājumu pārejai uz tirgus principos balstītu atbalsta mehānismu elektroenerģijas ražotājiem. Enerģētikas eksperts Juris Ozoliņš uzskata, ka Latvijā šāda sistēma varēja būt jau no šī gada janvāra.
«Apple» tirgus vērtība vienā dienā samazinājusies par desmito daļu
ASV tehnoloģiju giganta "Apple" tirgus vērtība vienas dienas laikā samazinājusies par desmito daļu pēc tam, kad tas atzina, ka pieprasījums pēc tā ražotajiem viedtelefoniem krītas. Uzņēmums samazinājis "iPhone" pārdošanas prognozes, izceļot problēmas ar Ķīnas ekonomiskās izaugsmes tempiem, kā arī tirdzniecības strīdus starp Vašingtonu un Pekinu. "Apple" akciju vērtības straujais kritums izgaismojis investoru bažas par pēdējā desmitgadē tehnoloģiju tirgū dominējušā giganta turpmākās attīstības perspektīvām. 
Konkurences uzraugi liedz «Maxima» izmantot veikala telpas Tērbatas ielā
Konkurences padome (KP) pieņēmusi lēmumu aizliegt SIA “Maxima Latvija” izmantot tirdzniecības telpas Rīgā, Tērbatas ielā 33/35. KP konstatēja, ka plānotais darījums būtiski samazinātu konkurenci konkrētajā tirgū, ierobežotu patērētāju iespējas ikdienas patēriņa preces iegādāties plašāka skaita uzņēmumu veikalos un nostiprinātu esošo mazumtirgotāju tirgus varu.
Vācija varētu aizliegt tirgot dažus «Apple» produktus
ASV mikročipu ražotājs “Qualcomm” ir izpildījis tiesas izvirzītās prasības un iemaksājis 1,34 miljardus eiro lielu drošības naudu, lai panāktu, ka Vācijā tiek aizliegts tirgot vairākus kompānijas “Apple” ražotos “iPhone” viedtālruņu modeļus. Šāds aizliegums varētu stāties spēkā, ja “Apple” zaudēs apelācijā par patentu strīdu. Pagaidām kompānija ir pārliecināta, ka ierobežojumi tirdzniecībai būs salīdzinoši nelieli.
Liepājā palielinās darbavietu skaits, bet bezdarbs nemazinās
Liepājas uzņēmumos pagājušā gada pieaudzis darbavietu skaits, taču tikai nedaudz sarucis bezdarbnieku skaits, kas ir gandrīz tāds pats kā 2017. gadā. Tas saistīts ar lielo ilgstošo bezdarbnieku īpatsvaru, cilvēkus ar invaliditāti vai citām grupām bezdarbnieku, kam darbu atrast ir grūtāk.
Eirozonai 20. Kāda varētu būt tās nākotne?
Eirozonai apritējuši apaļi 20 gadi. Kopš dibināšanas tā izaugusi līdz 19 dalībvalstīm, kurās dzīvo 340 miljoni cilvēku, un eiro kļuvusi par pasaules otro nozīmīgāko valūtu aiz ASV dolāra. Latvija eirozonā iestājās pirms pieciem gadiem. Divās desmitgadēs monetārās savienības nopietnākais pārbaudījums bijis laiks pēc globālās finanšu krīzes, kad smagā parādu krīzē iekrita vairākas valstis ar Grieķiju priekšgalā, radot jautājumus par eirozonas pastāvēšanu kā tādu. Lai raudzītu vairs nepieļaut šādas situācijas, pēdējos gados īstenotas nozīmīgas reformas, taču nerimst diskusijas – vai jāsper soļi uz tālāku integrāciju. Valstīm gan nav vienprātības, cik tālu un cik strauji to vajadzētu darīt.
Kontrabandas kravas Liepājas ostā meklēs ar modernu skeneri
Iespējamās kontrabandas kravas tagad ātrāk un precīzāk varēs konstatēt arī Liepājas ostā, kur muitas kontroles punktā uzstādīts moderns transporta līdzekļu un kravas kontroles skeneris. Uzstādot šādu iekārtu, tiks nodrošināta ne tikai efektīvāka muitas kontrole, bet arī uzlabota kravu plūsma Liepājas ostā. 
Jaunais gads lielai daļai iedzīvotāju nesis elektrības sadārdzinājumu
Jaunais gads nesis jaunas elektrības cenas lielākajai daļai Latvijas vadošā elektrības tirgotāja "Elektrum" klientu. Sadārdzinājums saistīts ar ilgo sausuma periodu pagājušajā vasarā, kam sekoja būtisks cenu kāpums "Nord Pool" elektrības biržā. Eksperti fiksētās elektroenerģijas cenas palielināšanu lielākajai daļai mājsaimniecību vērtē kā likumsakarīgu soli, bet pieļauj, ka tas varētu motivēt patērētājus aktīvāk pārskatīt izvēlētos tarifu plānus.
Eksperti: Nodokļu reformai maz panākumu, izmaiņas jāturpina
Aizvadīts jau viens gads kopš brīža, kad Latvija ieviesa nodokļu reformu. Apjomīgas izmaiņas skāra visu sabiedrību – tika palielināta minimālā alga, diferencēts neapliekamais minimums, arī uzņēmēji sajuta nodokļu grozījumus. Tomēr vairāki eksperti norāda: viens no galvenajiem reformas mērķiem – samazināt ienākumu nevienlīdzību strādājošiem – nav panākts. Arī jaunievēlēto politisko spēku pārstāvji pauž neapmierinātību ar nodokļu reformu, neizslēdzot iespēju to grozīt.
Pērn sasniegts jauns likvidēto uzņēmumu rekords
Aizvadītā gada laikā Latvijā reģistrēti 10 660 jauni uzņēmumi, bet likvidēti 20 764 uzņēmumi. Salīdzinot ar gadu iepriekš, jaunreģistrēto uzņēmumu skaits gada laikā pieaudzis par 4,41%, bet likvidēto - par 25,89%, informē "Lursoft".
Jaunākie
Populārākie
Interesanti