VM: ciemošanās ir slimības loterija; ar Covid-19 inficējas no radiem, draugiem un kolēģiem

Šobrīd epidemioloģisko situāciju Latvijā var saukt par stabilu, jo no jauna inficēto cilvēku, stacionēto un smagi slimo pacientu skaits, kā arī mirstība no Covid-19 nepieaug tik intensīvi, kā iepriekš. Tāpēc, tuvojoties svētku brīvdienām, epidemiologi un infektologi uzsver – lai pasargātu citus un sevi no saslimšanas, samazinātu vīrusa izplatību un varētu sākt domāt par ierobežojumu mīkstināšanu, joprojām ir svarīgi ievērot fizisko distancēšanos, paziņojumā medijiem informēja Veselības ministrija (VM).

Slimību profilakses un kontroles centra (SPKC) Infekcijas slimību riska analīzes un profilakses departamenta direktors Jurijs Perevoščikovs norādīja, ka  Covid-19 infekciju viens otram pārsvarā “nodod” tuvinieki, draugi un kolēģi.

“Mēs līdz galam neapzināmies, ka dažreiz paši viens otru apdraudam, bet inficēšanās, kontaktējoties ar svešiniekiem, īstenībā ir daudz retāka. Visbiežāk tā notiek cilvēku tuvākajā lokā. Ciemošanās un čupošanās vienam ar otru ir īstā vieta, kur var “iegūt” vai “nodot” tālāk vīrusu. Šādās situācijās mēs parasti neievērojam 2 metru distanci vienam no otra, pieļaujot, ka mūsu sarunas biedri nav inficēti, jo neizskatās slimi, vai vienkārši tāpēc, ka mēs viņus labi zinām,” klāstīja SPKC pārstāvis.

“Taču ne vienmēr inficētajiem cilvēkiem ir simptomi un viņi zina par to, ka ir inficēti, bet smagi saslimst un slimnīcā nonāk parasti tas, kura organisms ir vājāks.

Principā var teikt – ciemošanās laikā, kad vīruss turpina izplatīties sabiedrībā, ir loterija, kurā, paši nenojaušot, apdraudam savu tuvāko,” uzsvēra Perevoščikovs.

Veselības ministrija aicina tuvākajās nedēļās neriskēt ar visu kopā sasniegtajiem vīrusa izplatības stabilizācijas panākumiem, lai pēc iespējas drīzāk varētu uzskatīt situāciju par labi kontrolētu un varētu atsākt pakāpenisku dažādu ierobežojumu mazināšanu.

Arī Ekonomikas ministrija garajās brīvdienās

aicina gan pircējus, gan tirgotājus un sabiedriskās ēdināšanas uzņēmumus rūpīgi ievērot 2 metru distanci un visus citus valdības noteiktos ierobežojumus un piesardzības pasākumus.

Jo īpaši aicinām iedzīvotājus būt maksimāli piesardzīgiem, iepirkšanos veikt pēc iespējas retāk un laikā, kad veikalos ir mazāk cilvēku; kā arī būt atbildīgiem un neapmeklēt veikalu, ja parādījušās jebkādas elpceļu infekcijas pazīmes. Ja šajās svētku brīvdienās nepieļausim vīrusa izplatīšanos, iespējams, Līgo svētkus varēsim svinēt plašākā ģimenes lokā,” uzvēra ekonomikas ministrs Jānis Vitenbergs (“KPV LV”).

Neievērojot 2 metru distanci, vienlaicīgi pulcēties publiskās iekštelpās un publiskās ārtelpās var ne vairāk kā divas personas; personas, kas dzīvo vienā mājsaimniecībā; vecāks un to nepilngadīgie bērni, ja tie nedzīvo vienā mājsaimniecībā; kā arī personas, kuras veic darba vai dienesta pienākumus.

Savukārt tirgotājiem noteikts pienākums organizēt apmeklētāju plūsmas kontroli, nodrošinot, ka tirdzniecības vietā vienlaicīgi neatrodas vairāk kā viens apmeklētājs uz 4 kvadrātmetriem no tirdzniecības zāles platības.

KONTEKSTS:

Latvijā pirmoreiz Covid-19 vīruss konstatēts 2020. gada 2. martā. Vīrusa izplatības ierobežošanai 12. martā nolemts Latvijā izsludināt ārkārtējo situāciju, kuru 7. aprīlī pagarināja vēl par mēnesi – līdz 12. maijam. Ārkārtējās situācijas laikā noteikta virkne ierobežojumu un aizliegumu, tostarp attiecībā uz pulcēšanos.

Covid-19 koronavīrusa
izplatība Latvijā
Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Latvijā
Ziņas
Jaunākie
Interesanti