Viņķele par Covid-19 izplatību: Visiem kopā jābūt piesardzīgiem, lai skolas maksimāli ilgi strādātu klātienē

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 3 gadiem.

Iedzīvotājiem visiem kopā jābūt piesardzīgiem un jāievēro drošības pasākumi Covid-19 ierobežošanai, lai skolas iespējami ilgi netraucēti noturētu mācības klātienē, taču, izplatoties infekcijai, nav izslēgta pāreja uz attālinātajām mācībām visā valstī, intervijā Latvijas Radio atzina veselības ministre Ilze Viņķele (“Attīstībai/Par!”).

Viņķele norādīja, ka trešdien reģistrētais rekordlielais inficēšanās gadījumu skaits ir pamats piesardzīgai rīcībai un signāls, ka Covid-19 nav izdomājums un ir ārkārtīgi lipīgs, un, tikai kopīgiem spēkiem sadarbojoties, to varam ierobežot.

Ministre norādīja, ka atklāto saslimšanas gadījumu palielināja vairāki faktori – gan plašāka testēšana, gan tas, ka atšķirībā no situācijas pavasarī skolas nav ciet un mācības turpinās klātienē, līdz ar to arī lielāka iespēja infekcijas izplatībai.  

Tomēr mēs nevaram līdz Covid-19 vakcīnas izstrādāšanai pavadīt savu dzīvi ārkārtējas situācijas režīmā, un līdz ar to inficēšanas gadījumi ir maksa par aktivitātēm un ierobežojumu atcelšanu, bet galvenais -- nepalaist garām brīdi, kad aktivitātes raisa pārlieku lielu slimības izplatību, norādīja Viņķele.

Pašlaik slimnīcās ir arī vairāk Covid-19 pacientu, nekā bija vasarā, un tas nozīmē, ka ir cilvēku grupas, kurus slimība skar smagāk, un tas ir signāls jaunajiem un aktīvajiem iedzīvotājiem, ka mūsu senioru pasargāšana ir tieši tikpat aktuāla kā pavasarī, sacīja ministre.

Viņķele arī uzsvēra, ka visiem kopā jābūt piesardzīgiem, lai skolas iespējami ilgi netraucēti noturētu mācības klātienē.

Attālinātās mācības ir sitiens ģimenei ekonomiski, jo vecākiem jāpaliek mājās, viņi nevar strādāt un ekonomika nevar atkopties, turklāt tas ir stress, un arī vairo skolēnu nevienlīdzības riskus.

Ministre atzina, ka nevar izslēgt situāciju, kad, infekcijai vēršoties plašumā, tomēr būs jāpāriet uz attālinātām mācībām, bet “tas ir absolūti pēdējais solis, kas jāattālina, cik vien iespējams”.

Kad varētu lemt par stingrākiem ierobežojumiem valsts līmenī, būs atkarīgs nevis tikai no saslimušo skaita, bet no vairākiem parametriem, piemēram, no pozitīvo testu īpatsvara no kopējā testu skaita, ja tas pārsniedz 3%, no tā, vai uzliesmojumi ir nosakāmi un kontrolējami.

Pašlaik ir noteikti lokālie ierobežojumu Kuldīgā un Daugavpilī,  un kuldīdzniekiem un daugavpiliešiem ir liela atbildība valsts priekšā, lai, ievērojot ierobežojumus, palīdzētu apturēt infekcijas izplatīšanos, norādīja Viņķele.

Viņa atzina, ka arī pašvaldību un Valsts policijai būs vairāk darba, lai kontrolētu ierobežojumu ievērošanu.  

Sabīne Šnepste: Par situāciju Daugavpilī
00:00 / 01:12
Lejuplādēt

Daugavpils pašvaldībā īpaši uzsvēra, ka saslimšana notikusi lokāli Ledus skolā, pēc hokeja spēles starp Daugavpils un Rīgas komandām. Situācija tiekot kontrolēta, un visi atbildīgie dienesti ir gatavi darbam esošajā situācijā.

Savukārt sākot ar sestdienu Daugavpilī tiks īstenota pūļa testēšanas metode, veicot Covid-19 siekalu testus.

Daugavpils domes izpilddirektore Sabīne Šnepste uzsvēra, ka pilsēta ievēro “valdības noteikumus. Tiks atcelti publiskie pasākumi, ne tikai iekštelpās, bet arī ārā. Protams, izņemot teātri, kino seansus, visur, kur iespējams nodrošināt personalizētās sēdvietas – tas viss darbosies. Ja mēs skatāmies pašvaldības struktūras, tad Sporta pārvaldē bērnu sacensības, treniņi tiek atcelti, Jaunatnes departaments atceļ visus savus pasākumus līdz 14.oktobrim. Sestdien ir paredzēts uzsākt testēšanu (pūļa testēšanas metode), un redzēsim tad to dinamiku un uz pirmdienu provizoriski vadība pieņēma tādu lēmumu – tiks sasaukta Civilās aizsardzības darba komisija, kur skatīs šos rezultātus. Tad arī lems par pārējiem ierobežojumiem. Tagad paliek aktuāls jautājums par profesionālajām sporta sacensībām.

Tās ar Ministru Kabineta rīkojumu nav aizliegtas, bet, lai ierobežotu apmeklētāju plūsmu, iespējams, tās tiks organizētas bez skatītājiem,” informēja Šnepste.

Savukārt Viņķele arī aicināja īpaši jaunus cilvēkus izmantot lietotni “Apturi Covid”, kas palīdz nepieciešamības gadījumā noteikt kontaktus, jo tas palīdz mūsu epidemiologiem, kuri raujas melnās miesās, apstrādājot datus par simtiem kontaktpersonu.

Ministre arī skaidroja, ka vēl plašāku testēšanu ierobežo cilvēku resursu trūkums.

“Laboratorijas sūdzas par to, ka ir ļoti grūti vai pat neiespējami dabūt papildu darbiniekus testu veikšanai, īpaši brīvdienās. Mēs darām, ko varam – pārņemam šo testu koordināciju uz Rīgas Austrumu klīnisko universitātes slimnīcu, līdz šim to darīja Centrālā laboratorija. Līdz ar to es aicinu cilvēkus būt izprotošiem, jo šī koordinācijas pārņemšana, zvanu pārņemšana varētu kādas dienas, iespējams, raisīt sarežģījumus,” atzina ministre.

KONTEKSTS:  

Otrdien, 29. septembrī, Latvijā atklāti vēl 95 Covid-19 gadījumi, kas ir lielākais vienā dienā Latvijā atklāto gadījumu skaits kopš pandēmijas sākuma.  Ņemot vērā ziņas par lokālajiem uzliesmojumiem Kuldīgā un Daugavpilī, valdība 30. septembrī, nolēma noteikt stingrākus Covid-19 piesardzības pasākumus abu pilsētu teritorijās, kas noteikti no 1. līdz 14. oktobrim.  

Latvijā 10. jūnijā beidzās 12. martā izsludinātā ārkārtējā situācija jaunā koronavīrusa ierobežošanai. Vīruss joprojām cirkulē, un pret to nav nedz zāļu, nedz vakcīnas. Arvien ir spēkā atsevišķi ierobežojumi Covid-19 izplatības mazināšanai.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti