Preses konferences Covid-19 laikā

Ziņu speciālizlaidums

Preses konference pēc MK sēdes

Veikali «lokdauna» laikā: kas būs atvērts un kas slēgts?

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 3 gadiem un 1 mēneša.

Jaunie stingrie ierobežojumi, ar kuriem cer mazināt Covid-19 straujo izplatību, paredz arī tirdzniecības un pakalpojumu saņemšanas ierobežojumus no ceturtdienas, 21. oktobra, līdz 14. novembrim. 

Vaļā – tikai pirmās nepieciešamības preču veikali

Noteikumi paredz, ka līdz 15. novembrim tiek aizliegti jebkādi privāti pasākumi, cilvēku pulcēšanās vairāk nekā vienas mājsaimniecības ietvarā, arī pulcēšanās piketos, sanāksmēs un tamlīdzīgos pasākumos, tāpat ir jāaptur jebkādu klātienes pakalpojumu sniegšana, kas nav vitāli nepieciešami, un mazāk nozīmīgu preču tirdzniecība klātienē, saglabājot tikai pirmās nepieciešamības preču tirdzniecību.

Aizliegti arī inventāra nomas pakalpojumi, kas saistīti ar sportu, atrakcijām un izklaidi, izņemot darba instrumentus un inventāru, kā arī transportlīdzekļu nomu, tostarp velosipēdu, elektrisko skrejriteņu u.c.

Aizliegts sniegt klātienes saimnieciskos pakalpojumus, kas saistīti ar izklaidi, azartspēlēm, derībām, atrakcijām, skaistumkopšanu, labsajūtu, aktīvo atpūtu, fiziskajām aktivitātēm, sportu, tūrismu (izņemot izmitināšanu un ārvalstu ceļojumus), foto un video pakalpojumiem (izņemot fotogrāfiju izgatavošanu dokumentiem un plašsaziņas līdzekļu darba nodrošināšanai), klātienes konsultācijām, kolektīvām medībām.

Klātienē strādāt drīkst:

  • pārtikas preču veikali (kur 70% no preču sortimenta ir pārtikas preces);
  • higiēnas preču veikali (kur 70% no preču sortimenta ir higiēnas preces);
  • aptiekas, tai skaitā veterinārās;
  • optikas preču veikali;
  • degvielas uzpildes stacijas;
  • dzīvnieku barības veikali;
  • preses tirdzniecības vietas;
  • grāmatnīcas;
  • telekomunikāciju preču un pakalpojumu vietas;
  • ziedu tirdzniecības vietas;
  • reģistrētas autoostas, kuras nodrošina biļešu tirdzniecību, un dzelzceļa stacijās esošās biļešu tirdzniecības kases, kurās tiek pārdotas biļetes tikai uz iekšzemes dzelzceļa maršrutiem;
  • tirgos un ielu tirdzniecības vietās ir atļauta tirdzniecība tikai ar pārtikas precēm un lauksaimniecības produkciju. Nav atļauti gadatirgi.

Visas vietas, kuras drīkst strādāt, uzsāk darbu ne ātrāk kā pulksten 6 un beidz ne vēlāk kā 19, lai cilvēki var pagūt tikt mājās.

Degvielas uzpildes staciju un diennakts aptieku, kā arī autoostu un dzelzceļa biļešu tirdzniecības vietu darba laiks netiek ierobežots. Tāpat darba laika ierobežojumi neattiecas uz lidostas "Rīga" termināli.

Tirdzniecības vietās vienam apmeklētājam jānodrošina ne mazāk kā 25 kvadrātmetri no publiski pieejamās telpu platības.

Ierobežojumi tirdzniecībā neattiecas uz preču tirdzniecību internetā, kā arī preču izsniegšanu ārpus tirdzniecības vietas telpām, ja preces iegādātas attālināti. Piegāde un norēķini būs jāveic attālināti.

Ēdināšana

Ēdināšanas vietās atļaut izsniegt ēdienu tikai līdzņemšanai vai ar piegādi, ja pakalpojuma sniedzējam, kas nonāk ciešā kontaktā ar pakalpojuma saņēmēju, ir vakcinācijas vai pārslimošanas sertifikāts, pakalpojuma saņemšanas vietā vienai personai tiek nodrošināti ne mazāk kā 15 kvadrātmetri no publiski pieejamo iekštelpu platības un tiek lietota sejas maska.

Kas jāzina darbiniekiem

Mājsēdes laikā no plkst. 20 līdz 5  aizliegums pārvietoties neattiecas tostarp uz tirdzniecības vietu darbiniekiem, kas dodas uz darbu un no darba vietas, ja persona uzrāda aizpildītu apliecinājumu un personu apliecinošu dokumentu, informēja Ekonomikas ministrija.

Visiem tirdzniecības vietu darbiniekiem bez Covid-19 vakcinācijas un pārslimošanas sertifikātiem līdz 15. novembrim jāveic testēšana ar ātrajiem Covid-19 antigēna testiem ik pa 72 stundām. Ja 10 kilometru attālumā no attiecīgās tirdzniecības vietas nav šādas testēšanas vietas, tad darba devējs organizē testēšanu ar ātro Covid-19 antigēna testu darba vietā.

Noteikts, ka visiem darbiniekiem, kas strādā klātienē (tai skaitā pilnībā vakcinētām un pārslimojušām personām), katru dienu, ierodoties darbā, jāapliecina, ka tām nav infekcijas slimības pazīmju un tās nav bijušas kontaktā ar inficētām personām. Lai mazinātu Covid-19 izplatības riskus organizācijā, darba devējs var organizēt  visu klātienē strādājošo darbinieku Covid-19 testēšanu, un to apmaksā no darba devēja līdzekļiem.

KONTEKSTS:

Covid-19 saslimstībai Latvijā sasniedzot visu laiku augstāko atzīmi, medicīnas nozarē izsludināja ārkārtējo situāciju. Mediķi cēla trauksmi par tūlītēju nepieciešamību pēc stingriem ierobežojumiem valstī.

Vēlāk valdība lēma valstī no 11. oktobra uz trim mēnešiem izsludināt ārkārtējo situāciju, kas Covid-19 pandēmijā ir jau trešā reize. 

Tomēr nedēļu vēlāk, redzot, ka vīrusa izplatība aug un Latvija ir pirmajā vietā pasaulē Covid-19 izplatības ziņā, vienojās no 21. oktobra līdz 15. novembrim ieviest tā dēvēto "lokdaunu" un mājsēdi. Iecerēts, ka pēc tās ikdienas gaitas plašāk varēs atsākt tā dēvētajā "zaļajā režīmā", proti, ar Covid-19 vakcinācijas vai pārslimošanas sertifikātu.

Tikmēr slimnīcās turpina strauji augt stacionēto skaits, tādēļ pārtraukta plānveida stacionāro veselības aprūpes pakalpojumu sniegšana, izņemot atsevišķus pakalpojumus. Tiek arī meklēta iespēja atvērt papildu gultas Covid-19 slimniekiem un plānota rīcība krīzes scenārijā, kad ar Covid-19 slimniekiem aizņemto gultasvietu skaits sasniegtu 3000. Tādā gadījumā pie slimnīcām paredzēts izvietot moduļa tipa ēkas Covid-19 slimnieku ārstēšanai. Gultas plānots izvērst arī citviet, piemēram, sanatorijās un privātajās medicīnas iestādēs, bet kopā ar Nacionālajiem bruņotajiem spēkiem paredzēta hospitāļa izveide.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti