Covid-19 dēļ ieviesti ierobežojumi tirdzniecībā, pakalpojumos, ēdināšanā. Kādi tie ir?

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 2 gadiem un 9 mēnešiem.

Uz trim mēnešiem, no 11. oktobra līdz 2022. gada 11. janvārim, izsludinātās ārkārtējās situācijas laikā būs spēkā dažādi ierobežojumi tirdzniecībā, informēja Ekonomikas ministrijā.

Turpmākos trīs mēnešus brīvdienās un svētku dienās aizliegta tirdzniecības pakalpojumu sniegšana tirdzniecības centros, kur telpu platība ir virs 1500 kvadrātmetriem un kuros ir vairāk par piecām tirdzniecības vietām, izņemot vairākās pirmās nepieciešamības tirdzniecības un saimniecisko pakalpojumu sniegšanas vietās.

Epidemioloģiski drošā vidē jeb tā dēvētajā "zaļajā" drošības režīmā visi tirdzniecības vietu darbinieki un visi pircēji ir ar vakcinācijas vai pārslimošanas sertifikātu, tirdzniecības pakalpojumus var sniegt jebkurā tirdzniecības vietā iekštelpās, nosakot tādu maksimālo apmeklētāju skaitu, lai nodrošinātu ne mazāk kā 15 kvadrātmetrus no publiski pieejamās iekštelpu platības uz apmeklētāju, kā arī lietojot mutes un deguna aizsegus.

Pircējiem bez Covid-19 vakcinācijas vai pārslimošanas sertifikātiem, vai ar tiem, tirdzniecības pakalpojumus var sniegt ārtelpās, ja lieto sejas maskas.

Sarkanajā režīmā – pircējiem bez Covid-19 vakcinācijas vai pārslimošanas sertifikātiem, vai ar tiem, tirdzniecības pakalpojumus iekštelpās var sniegt tikai šādās pirmās nepieciešamības preču tirdzniecības vietās:

 • pārtikas veikalos (70% no sortimenta ir pārtikas preces);
 • aptiekās, arī veterinārās;
 • optikas veikalos;
 • dzīvnieku barības veikalos;
 • preses tirdzniecības vietās;
 • higiēnas preču veikalos (70% no sortimenta ir higiēnas preces);
 • telekomunikācijas preču un pakalpojumu vietās;
 • degvielas uzpildes stacijās.

Šajās tirdzniecības vietās apmeklētāju plūsma pilnībā jānodala no epidemioloģiski drošā vidē sniegtajiem pakalpojumiem un jānosaka tāds maksimālais apmeklētāju skaits, lai nodrošinātu ne mazāk kā 25 kvadrātmetrus no publiski pieejamās iekštelpu platības uz apmeklētāju.

Apmeklētāju skaits jākontrolē ar groziem, ratiem. To pieejamais skaits nedrīkst pārsniegt pieļaujamo klientu skaitu veikalā.

Papildu prasības tirdzniecības centra īpašniekiem vai tiesiskajiem valdītājiem, kā arī tirgus pārvaldītājiem:

 • jāieceļ atbildīgā persona;
 • jāgādā, ka netiek pārsniegts pieļaujamais cilvēku skaits;
 • Jāizvieto informācija par pieļaujamo cilvēku skaitu un atbildīgo personu;
 • Tirdzniecības centros, kas lielāki par 7000 kvadrātmetriem, jānodrošina elektroniska apmeklētāju plūsmas uzskaites iekārta;
 • Nedrošā vidē (nepotētajiem, neizslimojušajiem) sniegto apmeklētāju plūsma pilnīgi jānodala no drošā vidē sniegtās plūsmas.

Attālināti (distances tirdzniecībā) iegādāto preču izsniegšana iekštelpās tirdzniecības vietās, kas strādā epidemioloģiski nedrošā vidē, jāorganizē, nodrošinot atsevišķu apmeklētāju plūsmu, kas pilnībā tiek nodalīta no epidemioloģiski drošā vidē sniegtajiem pakalpojumiem un ar atsevišķu ieeju no ārtelpas, vai arī izsniedzot preces ārpus telpām.

Tirdzniecībai noteiktās prasības neattiecas uz cietuma veikaliem.

Saimniecisko pakalpojumu sniegšana

Saimnieciskos pakalpojumus, piemēram, skaistumkopšanas pakalpojumus, tirdzniecības izstādes, remontdarbnīcas, ķīmiskās tīrītavas, foto pakalpojumus, ar atrakcijām saistītus pakalpojumus ārtelpās u.c., turpmāk var sniegt epidemioloģiski drošā vidē – gan pakalpojuma sniedzējs, gan klients ir potējies vai pārslimojis.

Pakalpojuma sniedzējam pakalpojuma sniegšanas vietā vienam apmeklētājam jānodrošina ne mazāk kā 15 kvadrātmetri no publiski pieejamās telpu platības, savukārt ārtelpās jānodrošina pietiekama platība, lai būtu iespējams ievērot divu metru distanci starp individuāliem apmeklētājiem vai mājsaimniecībām.

Saimnieciskā pakalpojuma sniegšanas vietā, kur vienam apmeklētājam publiski pieejamā telpu platība ir mazāka par 15 kvadrātmetriem, vienlaikus var atrasties tikai viens apmeklētājs.

Tāpat pakalpojuma sniegšanas vietā jānodrošina divu metru distance starp individuāliem apmeklētājiem vai mājsaimniecībām. Izstāžu norises vietās eju platumam starp izstāžu stendu rindām vai distancei starp vairākām vienā telpā esošām pakalpojuma sniegšanas vietām ir jābūt vismaz trīs metriem.

Lai mazinātu cilvēku kontaktēšanos izklaides pakalpojumu sniegšanas vietās, tiek aizliegts sniegt saimnieciskos pakalpojumus, kas saistīti ar izklaidi un atrakcijām iekštelpās (tostarp akvaparkos, izklaides un atrakciju centros, batutu parkos).

Bez sertifikāta uzrādīšanas var individuāli vai vienas mājsaimniecības ietvaros klātienē saņemt pakalpojumus, ja pakalpojuma sniedzējam ir vakcinācijas vai pārslimošanas sertifikāts un pakalpojuma sniegšanas telpā neatrodas citas personas, vai brīvā dabā klātienē, ja pakalpojuma sniedzējam, kas nonāk saskarē ar apmeklētājiem, ir derīgs sadarbspējīgs sertifikāts.

Tāpat no 11. oktobra turpmākos trīs mēnešus brīvdienās un svētku dienās aizliegta tirdzniecības pakalpojumu sniegšana tirdzniecības centros.

Sabiedriskā ēdināšana

Tos turpmāk gan iekštelpās, gan arī ārtelpās var sniegt epidemioloģiski drošā vidē - visi iesaistītie pieaugušie pārslimojuši vai potējušies.

Jānodrošina, ka pie viena galdiņa atrodas ne vairāk kā četras personas un starp galdiņiem ir vismaz trīs metru attālums, ja vien starp galdiņiem nav izveidota norobežojoša siena.

Ja sabiedriskās ēdināšanas pakalpojuma sniegšanas vietā atrodas gan apmeklētāji ar Covid-19 vakcinācijas vai pārslimošanas sertifikātu, gan arī vecāki ar Covid-19 vakcinācijas vai pārslimošanas sertifikātu kopā ar bērniem līdz 12 gadu vecumam bez sertifikāta vai no 12 gadu vecuma ar Covid-19 testa sertifikātu vai izglītības iestādē veiktu negatīvu testu, kas nav vecāks par 72 stundām, plūsmām jābūt nodalītām laikā vai telpā: telpai ir jābūt norobežotai, piemēram, ar sienu vai norobežojošu lentu un divu metru distanci un šīs divas apmeklētāju plūsmas nepārklājas.

Ēdināšanas pakalpojumus Rīgas lidostā var sniegt, ja ir nodrošināts, ka starp personām, kas sēž pie dažādiem galdiņiem, ir divu metru attālums, ja starp galdiņiem nav izveidota norobežojoša siena un pie viena galdiņa atrodas ne vairāk kā četri apmeklētāji, kas nav vienas mājsaimniecības locekļi.

Savukārt ēdināšanas pakalpojumu sniegšanu sporta komandu dalībniekiem to uzturēšanās vietā sniedz, ievērojot, ka personu grupas, kurām nav ikdienas saskares, tiek nodalītas atsevišķās plūsmās, kas nepārklājas.

Bez sertifikāta uzrādīšanas var saņemt ēdienu līdzņemšanai. Pakalpojuma sniedzējam, kas nonāk kontaktā ar pakalpojuma saņēmēju, ir jābūt Covid-19 sertifikātam.

Šajā gadījumā pakalpojuma saņemšanas vietā  vienai personai jānodrošina ne mazāk kā 15 kvadrātmetri no publiski pieejamo iekštelpu platības un visām personām jāievēro distance un jālieto sejas maskas.

Sabiedriskās ēdināšanas pakalpojumu sniedzēji, izņemot ēdināšanu līdzņemšanai un lidostas "Rīga" termināļos, darbu uzsāk ne agrāk kā pulksten 6 un beidz ne vēlāk kā pulksten 21.

Pilnībā vakcinētu vai pārslimojušu vecāku pavadībā pakalpojumus, tai skaitā, skaistumkopšanas, ēdināšanas u.c. pakalpojumus var saņemt arī bērni līdz 12 gadu vecumam bez sertifikāta un bērni no 12 gadu vecuma ar sadarbspējīgu sertifikātu vai izglītības iestādē veiktu Covid-19 testu, kas nav vecāks par 72 stundām.

KONTEKSTS:

Covid-19 saslimstībai Latvijā sasniedzot visu laiku augstāko atzīmi, medicīnas nozarē izsludināja ārkārtējo situāciju. Mediķi cēla trauksmi par tūlītēju nepieciešamību pēc stingriem ierobežojumiem valstī.

Valdība lēma valstī no 11. oktobra uz trim mēnešiem izsludināt ārkārtējo situāciju, kas Covid-19 pandēmijā ir jau trešā reize. Vienlaikus noteikti ierobežojumi ar mērķi palielināt Covid-19 vakcinācijas aptveri. Tostarp uzsvars likts uz darbu attālināti un valsts un pašvaldības iestādēs strādājošajiem pienākumu potēties pret Covid-19. Noteikti arī ierobežojumi tirdzniecībā, pakalpojumos, ēdināšanā, kā arī kultūras jomā.

Savukārt skolas var turpināt darbu klātienē, visiem bērniem valkājot maskas.

Latvijā pret Covid-19 vakcinēto Latvijas iedzīvotāju īpatsvars pārsniedzis 50% robežu. Savukārt vakcinācijas kursu pabeiguši 876 523 cilvēki, kas ir 46,57% no Latvijas iedzīvotāju kopskaita.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti