Panorāma

Pārgalvība beidzas ar traģēdiju

Panorāma

Panorāma

Atbildes uz jautājumiem par Covid-19 vakcīnām

Vai par Covid-19 vakcīnu jāmaksā, vai vakcinēs bērnus? «Panorāma» atbild uz skatītāju jautājumiem

Kā varēs pieteikties Covid-19 vakcīnām, un kā plānota plašākas sabiedrības uzrunāšana? Vai par vakcināciju būs jāmaksā, un cik lieli tēriņi valsts budžetā tam ir paredzēti?  LTV “Panorāma” meklēja atbildes uz skatītāju jautājumiem saistībā ar vakcināciju pret Covid-19.  

Kā pieteikties vakcīnai?

Pašlaik vakcinācijai pieteikties var vienīgi ārsti un ārstniecības iestāžu darbinieki.

Ja esat šajā kategorijā, Nacionālā veselības dienesta mājaslapā ir 36 vakcinācijas kabinetu adreses un kontaktinformācija, tur arī var pieteikties.

Tikmēr pārējās iedzīvotāju grupas, kas vakcināciju vēl gaida, par pieteikšanos tiks  informētas, līdzko potēšanu sāks.

Kā es uzzināšu, ka man tā pienākas?

Ja esat kādā no nākamajām prioritārajām vakcinēšanas grupām, piemēram, sociālās aprūpes centra darbinieks, jums vakcinācija notiks darba vietā, tās būs izbraukuma vizītes, par kurām informēs darba devējs.

Šāda kārtība attiecināma uz operatīvo dienestu darbinieku un skolu darbinieku vakcināciju.

Savukārt cilvēki ar hroniskām saslimšanām par vakcinēšanos uzzinās no sava ģimenes ārsta.

Uzsākot plašāku sabiedrības vakcināciju, kas provizoriski varētu būt ap maiju, informācija par vakcinācijas kabinetiem būs pieejama internetā, kā arī šo informāciju varēs uzzināt, vaicājot savam ģimenes ārstam.

14. janvārī raidījumā “Šodienas jautājums” veselības ministrs Daniels Pavļuts (“Attīstībai/Par!”) arī sacīja, ka varētu tapt īpaša lietotne mobilajos telefonos, kur būs ērti pārskatāma informācija par iespējām vakcinēties, un ministrs arī pieļāva, ka cilvēkus varētu informēt, sūtot īsziņas.

Vai bērnus vakcinēs?

Atbilde ir – nē. Šobrīd Eiropas Savienībā ir reģistrētas pirmās divas vakcīnas pret Covid-19. Tās ir “Pfizer” un “BionTech” izstrādātās vakcīnas un “Moderna” vakcīnas.

“Pfizer” patlaban nav ieteicams bērniem, kas ir jaunāki par 16 gadiem. Eiropas Zāļu aģentūra ir vienojusies ar uzņēmumu par plānu veikt vakcīnas izpēti ar bērniem vēlākā posmā.

Savukārt “Moderna” vakcīna pret Covid-19 ir paredzēta cilvēkiem no 18 gadu vecuma.

Ko darīs, ja pirmā vakcīnas deva būs no viena ražojuma, bet otra – no cita?

Atbilde ir – tas nav iespējams. Imunizācijas valsts padomes vadītāja Dace Zavadska skaidroja, ka “jebkuram, kurš saņems Covid-19 vakcīnu, otrā deva, ja tāda ir nepieciešama, un vairumam vakcīnu ir nepieciešama otrā deva, noteikti tiks veikta ar tā paša ražotāja vakcīnu, un iestāde, pasūtot vakcīnu, kopā ar vakcīnu plānotājiem noteikti paredz rezervēt jau otro devu”.

Vai iedzīvotājiem par vakcīnu būs jāmaksā?

Atbilde ir – nē.

Cik tas izmaksās valstij?

Veselības ministrijā informē, ka kopējā summa varētu būt ap 50 miljoniem eiro, un tajā ietilpst gan cena par vakcīnu devām, gan to atvešana un loģistika, gan vakcinācijas procesa nodrošināšana.

 

Ja jums vēl ir kādi neatbildēti jautājumi, sūtiet tos LTV “Panorāmai”  lietotnē “Whatsapp” uz numuru 20553333.  

KONTEKSTS:

Decembrī Eiropas Komisija apstiprināja farmācijas uzņēmumu "Pfizer" un "BioNTech" un vēlāk ASV uzņēmuma "Moderna" Covid-19 vakcīnu izmantošanu Eiropas Savienībā. Pirmās vakcīnas devas pret Covid-19 ES dalībvalstis, tostarp Latvija,  saņēma 26. decembrī.

Latvija līdz šim saņēmusi trīs Covid-19 vakcīnu kravas – pirmajās divās piegādēs saņemtas 23 400 vakcīnu devas, bet trešajā – vēl 6800 devas. Šīs ir “Pfizer” un “BioNTech” izstrādātās vakcīnas.  No 12. janvāra Latvijā pieejama arī "Moderna" izstrādātā vakcīna, kas apstiprināta izmantošanai Eiropas Savienībā.

Savukārt saskaņā ar Latvijas vakcinācijas plānu mūsu valsts cer pamatā uz "AstraZeneca" vakcīnām, kuras ir vienkāršāk izplatāmas un lietojamas, arī lētākas. Eiropas Zāļu aģentūra šonedēļ saņēmusi pieteikumu “AstraZeneca” un Oksfordas Universitātes izstrādātās vakcīnas pret Covid-19 infekciju reģistrācijai ar papildu nosacījumiem. 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Vairāk

Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt