Labrīt

Dzīve pandēmijā: Čehijas valdības politizētā rīcība, vēlā vakcinācija un ministru maiņa

Labrīt

Sarkanā mēslsūna – apdraudētā purvaino mežu iemītniece

Eksperts: Pirmais spriedums par obligātu vakcinēšanos vēl neradīs precedentu

Tiesību eksperts: Tiesā sarežģīti aizstāvēt pienākumu potēties pret Covid-19

Prasību par pienākumu vakcinēties pret Covid-19 valsts pārvaldē strādājošajiem varētu būt sarežģīti aizstāvēt tiesā, jo prasībai nepastāv attālinātā darba izņēmums kā līdzīgos gadījumos privātajā sektorā, intervijā Latvijas Radio norādīja konstitucionālo tiesību eksperts Edgars Pastars.

Administratīvajai rajona tiesai, kas jau sākusi skatīt pirmo sūdzību par pienākumu vakcinēties pret Covid-19, ir tiesības atcelt šo prasību tikai attiecībā uz konkrētiem iesniedzējiem, nevis kopumā.

Viņaprāt, kopumā varētu būt izaicinoši tiesā aizstāvēt prasību par vakcināciju valsts pārvaldē strādājošajiem, jo prasībā nepastāv attālinātā darba izņēmums. "Lai arī valsts rīcība ir plaša, tomēr šis aspekts var izrādīties diezgan slidens.

Šobrīd vienīgais, kas simtprocentīgu vakcinācijas pienākumu padara samērīgu, ir mirušo skaits katru dienu. Bet pēc būtības šis ierobežojums ir diezgan diskutabls.

 

Es teiktu, ka, varbūt no valdības perspektīvas raugoties, ir vērts šādu risku uzņemties ar perspektīvu zaudēt kādā tiesā. Tas pats par sevi nav nekas briesmīgs," sacīja Pastars.

Tiesas spriedums pirmajā šādā lietā būs zināms signāls, taču nekas vairāk. Turklāt vēl pastāv iespēja lietu skatīt vairākās tiesu instancēs, norādīja Pastars.

Savukārt, ja pieņem, ka vakcinācijas prasība ir pamatota visās citās valsts pārvaldes daļās, tad šāda prasība ir pamatota arī Saeimas deputātiem. Šajā gadījumā gan svarīgi ir nodrošināt, lai izpildvaras rīcības dēļ Saeimas darbs netiktu traucēts.

KONTEKSTS:

Administratīvajā rajona tiesā ir saņemti vismaz 55 pieteikumi par valdības noteikto pienākumu vairāku sfēru darbiniekiem vakcinēties pret Covid-19, un pieteikumu skaits turpina palielināties. Šonedēļ sāka skatīt pirmo no lietām.

Arī Satversmes tiesā saņem pieteikumus par pienākumu vakcinēties pret Covid-19, un līdz šim saņemti jau vairāki desmiti šādu pieteikumu. Tomēr, ņemot vērā, ka pienākums iekļauts valdības rīkojumā, nevis noteikumos, šādu lietu skatīšana nav Satversmes tiesas kompetencē.

Rudenī, pieaugot Covid-19 saslimstībai un slimnīcu noslodzei, valdība lēma par jauniem noteikumiem, nosakot par pienākumu vakcinēties pret Covid-19 vairāku profesiju pārstāvjiem, kā arī visiem valsts pārvaldē strādājošajiem.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Vairāk

Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt