Panorāma

Tuvajos Austrumos karadarbība turpinās

Panorāma

Dienestu sadarbība joprojām vāja

SPKC joprojām aicina nedoties ceļojumos

SPKC joprojām aicina neceļot; arī vakcinētiem pret Covid-19 ceļošana nav droša

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 2 gadiem.

Lai gan valdība nolēma, ka vakcinētie cilvēki pēc atgriešanas no Eiropas valstīm Latvijā varēs nedoties pašizolācijā, eksperti šobrīd nav gatavi apliecināt, ka ceļošana arī vakcinētajiem ir pilnīgi droša. Tieši pretēji – Slimību profilakses un kontroles centrs joprojām neiesaka ceļot bez nozīmīga pamatojuma un rūpīgi izvērtēt riskus.  

ĪSUMĀ:

  • Pret Covid-19 vakcinētiem ļauts ieceļot no Eiropas, neievērojot pašizolāciju.
  • SPKC joprojām iesaka neceļot bez nozīmīga pamatojuma un rūpīgi izvērtēt riskus.  
  • Ir daudz neskaidrību – vai vakcīnas sargā no jauniem paveidiem, vai vakcinētie var inficēt citus.
  • Nav zināms, cik liels risks ievest no Eiropas jaunus Covid-19 paveidus.

Arī vakcinētie var inficēties, vakcinētie slimo krietni retāk, bet saslimstot visbiežāk slimo viegli vai pavisam bez simptomiem. Nenomirt no Covid-19 vai nesaslimt smagi ir galvenie potēšanās mērķi. Taču laikā, kad Covid-19 izraisītājiem veidojas arvien jauni paveidi, atbilžu joprojām uz visiem jautājumiem nav – piemēram, vai visas reģistrētās vakcīnas pietiekami labi pasargā arī pret jaunajiem un mazizpētītajiem slimības paveidiem.

Nav pilnībā skaidrs, cik liela iespēja vakcinētajam vīrusu nodot tālāk, pašam to nezinot, un saistībā ar atļauju neievērot pašizolāciju, cik liela iespēja, ka vakcinēts ceļotājs valstī var ievest jaunu vīrusa paveidu.

Slimību profilakses un kontroles centrs uzsver – ceļošana joprojām ir riskanta.

“Ja mēs skatāmies situāciju pasaulē, situācija saglabājas ļoti mainīga. Mēs redzam arī, ka tiek atklāti arvien jauni celmi, jauni paveidi Covid-19 vīrusa infekcijai. Slimību profilakses kontroles centra ieteikumi ceļotājiem saglabājas nemainīgi kopš pagājušā pavasara. Un tie ir – rūpīgi izvērtēt visus riskus un izvairīties, un nedoties maznozīmīgos ceļojumos,” pauda Slimību profilakses un kontroles centra pārstāve Ilze Arāja.

Tieši šo daudzo nezināmo dēļ, atgriešanās Latvijā bez pašizolācijas ievērošanas plānota tikai no Eiropas Savienības  vai Eiropas Ekonomikas zonas valstīm, kā arī Lielbritānijas un Šveices.

Atgriežoties no trešajām valstīm, pašizolācija joprojām būs jāievēro arī vakcinētajiem.

Veselības ministrijas paskaidrojumā minēts – “šāds nosacījums būs spēkā, jo daļā šo valstu izplatās jauni vīrusa paveidi un ļoti svarīgi ir nepieļaut šo celmu izplatību Latvijā”.

Cik liels risks, ka vakcinētie arī no Eiropas valstīm var ievest jaunus slimības paveidus, kuri tajās ik pa laikam tiek konstatēti? Arī uz to skaidru atbildi eksperti nesniedz.

Aizņemtības dēļ neviens no uzrunātajiem infektologiem un sabiedrības veselības speciālistiem piektdien nepiekrita sarunai par šo tematu.

Tikmēr Latvijas Universitātes profesors sociālajā psiholoģijā Ivars Austers norādīja, ka daļu sabiedrības šādi atvieglojumi varētu mudināt vakcinēties, bet daļa šos atvieglojumus varētu uztveri kā zaļo gaismu ceļošanai, kas jāizmanto.

“Ir pārāk daudz pelēkās zonas, kur nav īsti līdz galam skaidrs, kas un kā varētu notikt.

Un nu šķiet, ka tas piesardzības princips, kurām vajadzētu šobrīd valdīt, paliek kaut kur uzmanības perifērijā.

Tas ir izskaidrojami, varbūt pat saprotami, teiksim, no valdības viedokļa, jo tas, ko mēs zinām, ka viedoklis par valdību šobrīd nav visai spožs,” sacīja Austers.

Lēmumu par atvieglojumu ieviešanu vakcinētajiem virzīja Veselības ministrija, norādot, ka līdzīgi noteikumi tiekot apsvērti vairākās Eiropas valstīs, tajā skaitā apstiprināti arī Lietuvā un Igaunijā.

KONTEKSTS:

Pašlaik Latvijā vismaz vienu vakcīnas devu saņēmuši aptuveni 22% pieaugušo. Maija vidū plānots sākt vakcinēt arī 16 gadus sasniegušus jauniešus. Kopš 3. maija vietnē manavakcina.lv vai pa tālruni 8989 vakcinācijai varēja pieteikties visi 18 gadus sasnieguši iedzīvotāji,  bet pirms tam, organizējot vakcināciju pret Covid-19, Latvijā bija plānots vispirms potēt astoņas prioritārās grupas un līdz maija sākumam bija pieņemti lēmumi atvērt 6 no 8 prioritārajām grupām.

Kopumā līdz vasaras beigām plānots vakcinēt ap 70% iedzīvotāju.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti