Dienas ziņas

Uzņēmējiem liela interese par izbraukuma vakcināciju

Dienas ziņas

Dienas ziņas

Vakcinētajiem plāno vairākas priekšrocības

VM piedāvā 4 soļus ierobežojumu mīkstināšanai pret Covid-19 vakcinētajiem

Veselības ministrija plāno pakāpeniskus atvieglojumus personām, kas ir vakcinētas pret Covid-19. Atvieglojumus piedāvāts ieviest četros posmos līdz jūnija beigām, kad plānots pret koronavīrusu vakcinēt aptuveni 40% iedzīvotāju, varētu mīkstināt arī pulcēšanas, pasākumu apmeklēšanas un pakalpojumu saņemšanas ierobežojumus vakcinētajiem.

Ministrija piedāvā 4 soļus ierobežojumu atvieglojumiem vakcinētajām personām:

  1. solis – tādi paši izņēmumi kā personām, kas pārslimojušas Covid-19.
  2. solis – individuālo aizsardzības līdzekļu lietošanas atvieglojumi slēgtos, kontrolētos kolektīvos.
  3. solis – atvieglojumi individuālu pakalpojumu sniegšanai.
  4. solis – plašāki atvieglojumi pulcēšanās ierobežošanai, pasākumu apmeklēšanai un pakalpojumu saņemšanai.

Jau no maija ir noteikti izņēmumi un vakcinētajām personām vairs nav obligāti skrīninga Covid-19 testi darbā, un arī, ja vakcinētā persona noteikta par Covid-19 slimnieka kontaktpersonu, nav jāievēro mājas karantīna, bet nedēļas laikā pēc kontakta ar inficēto personu jāveic Covid-19 tests.

Plānots, ka vēl pēc nedēļas varētu ieviest izņēmumus sejas masku lietošanai darba vietās, kur vienā telpā atrodas ne vairāk kā 20 cilvēki, kas visi ir vakcinēti.

No jūnija, iespējams, varētu noteikt izņēmumus individuālo pakalpojumu sniegšanai, ja pakalpojuma sniedzējs ir vakcinēts.

Bet jūnija vidū varētu apsvērt vakcinētām personām izņēmumus pulcēšanās ierobežojumiem, pakalpojumu saņemšanai un pasākumu apmeklēšanai, ja uzlabosies epidemioloģiskā situācija.

Šonedēļ Veselības ministrija plāno apkopot citu ministriju priekšlikumus dažādiem atvieglojumiem vakcinētām personām, ko pēc tam plāno apspriest darba grupā, un jau jūnija sākumā valdība varētu pieņemt regulējumu par sākotnējiem atvieglojumiem, bet jūnija vidū – par pārējiem atvieglojumiem.

Veselības ministrija plāno, ka tad arī būs gatavs risinājums vakcinācijas, testēšanas, izslimošanas sertifikātiem iekšzemes lietošanai, bet jūnija vidū būtu pieejama mobilā aplikācija ar šiem sertifikātiem un būtu iespējama sertifikātu pārbaudīšana Eiropā.  

Finanšu ministrs Jānis Reirs (“Jaunā Vienotība”) valdības sēdē pauda neapmierinātību ar VM piedāvājumu, sakot, ka viņš nesaredz konkrētas priekšrocības vakcinētajiem, bet, piemēram, iespēja neatrasties pašizolācijā pēc kontakta ar Covid-19 slimnieku nav priekšrocība, bet gan kļūdu labošana, jo šādas tiesības jau ir Covid-19 pārslimojušiem cilvēkiem.

Veselības ministrs Daniels Pavļuts (“Attīstībai”/”Par!”) norādīja uz to, ka galvenais vakcinēšanās mērķis ir nesaslimt smagi un nenomirt, kā arī neinficēt tuviniekus, un vakcinēšanu “pārvērst par labumu meklēšanas sacensību nebūtu pareizi”.

Savukārt premjers Krišjānis Kariņš (JV) rosināja pārdomāt par privāto pulcēšanas ierobežojumu mīkstināšanu, norādot, ka 20 vakcinētie cilvēki varēs pulcēties telpās bez maskām, bet tai pašā laikā mājsaimniecības drīkst tikties tikai ārā līdz 10 cilvēkiem.

Pavļuts skaidroja, ka darba vidē var kontrolēt notiekošo, nozīmēt atbildīgo personu, kas var kontrolēt, piemēram, ja telpā atrodas arī nevakcinētās personas, tad visi lieto maskas. Savukārt privātajos pasākumos to izkontrolēt nebūtu iespējams.

Satiksmes ministrs Tālis Linkaits (Jaunā konservatīva partija) norādīja, ka priekšrocībām vajadzētu būt tādām, kas mudinātu iedzīvotājus vakcinēties.

“Izvērtēt tos individuālos pakalpojumus, kas varētu būt interesanti tām iedzīvotāju grupām, kas pašlaik šaubās, vai iet vakcinēties, vai neiet, un vēršoties pie šīm grupām arī parādīt tās priekšrocības, kas rodas vakcinācijas laikā,” rosināja Linkaits.

Veselības ministrija vēl līdz piektdienai gaida citu ministriju priekšlikumus un izteiktos viedokļus sola ņemt vērā.

Veselības ministrija prognozē, ka līdz jūnija beigām pirmo poti varētu būt saņēmuši 55%, savukārt otro – 40% iedzīvotāju virs 16 gadu vecuma.

KONTEKSTS:

Pašlaik Latvijā vismaz vienu vakcīnas devu saņēmuši aptuveni 22% pieaugušo. Maija vidū plānots sākt vakcinēt arī 16 gadus sasniegušus jauniešus. Kopš 3. maija vietnē manavakcina.lv vai pa tālruni 8989 vakcinācijai varēja pieteikties visi 18 gadus sasnieguši iedzīvotāji,  bet pirms tam, organizējot vakcināciju pret Covid-19, Latvijā bija plānots vispirms potēt astoņas prioritārās grupas un līdz maija sākumam bija pieņemti lēmumi atvērt 6 no 8 prioritārajām grupām.

Kopumā līdz vasaras beigām plānots vakcinēt ap 70% iedzīvotāju.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt