Šonedēļ sāk hronisko slimnieku vakcināciju pret Covid-19

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 3 gadiem.

Hronisko slimnieku vakcinācijai pret Covid-19 pašlaik sāk veidot pierakstu, bet no otrdienas, 23. marta, Latvijā sāks vakcinēt šīs prioritārās grupas iedzīvotājus.

Kopumā līdz šim Latvijā izlietotas 102 745 vakcīnu pret Covid-19 devas. Savukārt tagad vakcīnas varēs saņemt hroniskie slimnieki, kas ir liela iedzīvotāju grupa, attālinātajā preses konferencē veselības ministrs Daniels Pavļuts (“Attīstībai/Par!”).

Latvijā ir 166 000 hroniskie slimnieki, bet vakcīnām pret Covid-19 līdz šim pieteikušies 23 000.

Svarīgi, lai šie iedzīvotāji turpinātu pieteikties vakcinācijai pret Covid-19. Piesakoties interneta vietnē “Manavakcina.lv”, jānorāda tas, ka cilvēks ir ar hronisko saslimšanu, piebilda ministrs.

"Īsziņas šonedēļ tiks pakāpeniski izsūtītas. Ne visas uzreiz, soli pa solim, tā kā droši vien visi vienlaikus šīs īsziņas nesaņems. To mēs darīsim soli pa solim. Cilvēkresursi nav nekādā ziņā ierobežojums mums šobrīd. Mūsu galvenais ierobežojums ir tikai un vienīgi vakcīnu pieejamība," sacīja Pavļuts.

Šajā prioritārā grupā ietilpst iedzīvotāji ar šādām saslimšanām:

  • ļaundabīgi audzēji,
  • hroniskas elpošanas ceļu slimības,
  • hroniskas sirds asinsvadu sistēmas slimības,
  • hroniskas nieru slimības,
  • hroniskas aknu slimības,
  • hroniskas nervu sistēmas slimības,
  • cukura diabēts,
  • imūnsupresija,
  • aptaukošanās,
  • smagas psihiskas slimības

Šīs ir slimību grupas, kurām ir pierādīts augsts risks saistībā ar Covid-19, norādīja Veselības ministrijas Vides veselības nodaļas vadītāja Jana Feldmane. Vienlaikus viņa atzina, ka vienīgi ārsts var novērtēt, kāds ir risks veselībai saistībā ar Covid-19 noteiktu diagnožu gadījumā.

Ja pacientam nav skaidrs, vai viņa slimība ir hroniska, to iespējams uzzināt sava ģimenes ārsta praksē, pastāstīja ģimenes ārsts Ainis Dzalbs.

Viņš arī piebilda, ka palielināts ķermeņa svars ir saistīts ar Covid-19 komplicētu slimības gaitu. Par riskantu tiek uzskatīts ķermeņa masas indekss virs 30. Vienkāršoti runājot – vīrietim svars tuvojas 100 kilogramiem, sievietei – 90 kilogramiem, pastāstīja Dzalbs.

Kā pieteikties?

Iedzīvotāju atbilstību hronisko saslimstību grupai noteiks divos veidos:

  1. Ja pieteikšanās vakcinācijai notikusi vietnē manavakcina.lv vai pa tālruni 8989, dati tiks salīdzināti ar informāciju vienotajā veselības nozares elektroniskajā informācijas sistēmā – pret pieejamajiem hronisko slimību reģistriem un izrakstītajiem kompensējamajiem medikamentiem;
  2. Ja pieteikšanās vakcinācijai notikusi ģimenes ārsta, ģimenes ārsts vadīsies atbilstoši SPKC rekomendācijām hroniski slimo pacientu vakcinācijai.

Nacionālā veselības dienesta eksperte Līga Gaigala
00:00 / 00:46
Lejuplādēt

Nacionālā veselības dienesta (NVD) vadošā eksperte veselības aprūpes jautājumos Līga Gaigala atzina, ka vakcinācijai pieteikto personu datu nodošana līdz ārstniecības iestādēm paņem laiku. “Mēs šobrīd sakām, ka uzsāka [hronisko slimnieku] vakcināciju, bet varbūt vēl paies dažas dienas, kamēr notiks saziņa un vienosies par kopīgu [vakcinācijas] laiku,” sacīja NVD pārstāve.

Pacientiem ar hroniskām saslimšanām, kurus nevakcinēs ģimenes ārsts vai arī viņi nav kādā no slimību reģistriem, vajadzēs nosūtījumu vakcīnas pret Covid-19 saņemšanai.

Iedzīvotāju atbilstību hronisko slimnieku grupai pārbaudīs Cukura diabēta pacientu reģistrā, Onkoloģisko pacientu reģistrā, Multiplās sklerozes pacientu reģistrā, HIV pacientu reģistrā un  C-hepatīta pacientu reģistrā.

"Otrs, lai mazinātu birokrātiskos šķēršļus, pārbaudīsim arī datus par kompensējamo medikamentu saņēmējiem. Ja pēdējā gada laikā būs izrakstīta kāda recepte, tas būs vēl viens kritērijs, lai bez papildus nosūtījumiem varētu doties saņemt vakcīnu pret Covid-19," pastāstīja Gaigala.

Iedzīvotājiem nosūtījums vakcinācijai pret Covid-19 nebūs nepieciešams, ja:

  1. par iedzīvotāju, kurš pieteicies manavakcina.lv vai pa tālruni 8989, ir informācija par datu esamību vienotajā veselības nozares elektroniskajā informācijas sistēmā;
  2. par iedzīvotāju, kurš pieteicies manavakcina.lv/8989, ir  informācija par datu esamību vienotajā veselības nozares elektroniskajā informācijas sistēmā par atprečotām kompensējamo medikamentu receptēm pēdējā kalendārā gada laikā;
  3. persona tiek vakcinēta ģimenes ārsta praksē;
  4. persona ārstējas stacionārā, ārstējošais ārsts sadarbībā ar pacientu var lemt par vakcināciju pret Covid-19, nosūtot pacientu vakcinācijai ārstēšanās laikā atbilstoši iekšējai kārtībai attiecīgajā stacionārās ārstniecības iestādē.

Citos gadījumos hroniska pacienta  Covid -19 vakcinācijai nepieciešams nosūtījums. Par to iedzīvotāji tiks informēti īsziņā vai e-pastā. Ja  ārsta rīcībā nav medicīnisko datu, kas apliecina hroniskas slimības esamību, pacientam var lūgt uzrādīt citu ārstu sniegtos konsultāciju slēdzienus vai izrakstus, kas pamato hroniskas slimības esamību nosūtījuma izsniegšanai.

Vienlaikus Veselības ministrijā norādīja, ka īsziņas ar aicinājumu saņemt vakcīnu plānots izsūtīt šīs nedēļas laikā. Šonedēļ plānots vakcinēt vidēji 2500 līdz 3000 cilvēku dienā.

“Īsziņas šonedēļ tiks pakāpeniski izsūtītas. Ne visas uzreiz, soli pa solim, tā kā droši vien visi vienlaikus šīs īsziņas nesaņems. To mēs darīsim soli pa solim. Cilvēkresursi nav nekādā ziņā ierobežojums mums šobrīd. Mūsu galvenais ierobežojums ir tikai un vienīgi vakcīnu pieejamība,” atzina veselības ministrs Daniels Pavļuts (“Attīstībai/Par!”).

Ja uz vakcināciju pret Covid-19 pie ārsta vai ārstniecības iestādē būs pieteikušies iedzīvotāji no dažādām prioritārajām grupām, tad priekšroka būs cilvēkiem no augstākas prioritārās grupas.

Tikmēr ģimenes ārsts Ainis Dzalbs pastāstīja, ka daļa mediķu šonedēļ jau saplānojuši vakcināciju senioriem virs 70 gadu vecuma, bet nedēļas otrajā pusē pirmās vakcīnu devas varētu saņemt jau hroniskie slimnieki.

KONTEKSTS:

Līdz šim ES reģistrētas četras vakcīnas pret Covid-19, ko izstrādājuši uzņēmumi “BioNTech/Pfizer”, “Moderna”, “AstraZeneca” un  Beļģijas uzņēmums "Janssen Pharmaceuticals", kas ir ASV farmācijas milža "Johnson&Johnson" meitasuzņēmums Eiropā.

Latvija ir pieteikusies uz septiņu ražotāju – “BioNTech”/”Pfizer”, “Moderna Biotech Spain”, “AstraZeneca”/Oksfordas Universitāte, “Janssen” (“Johnson&Johnson”), “CureVac”, “Novavax” un “Valneva” izstrādātām vakcīnām.

Latvijas iedzīvotāji aicināti pieteikties Covid-19 vakcīnai pa tālruni 8989, vietnē "manavakacina.lv" vai pie sava ģimenes ārsta, jo tieši pieteikšanās ļaus operatīvi plānot vakcinācijas darbu aprīlī, kad Latvijā plānots saņemt lielāku vakcīnu pret Covid-19 skaitu.

Vakcinācijas plāns paredz vispirms vakcinēt astoņas prioritārās grupas. Pašlaik sākta trīs grupu  - mediķu, sociālo aprūpes centru klientu un darbinieku, kā arī senioru, kas vecāki par 70 gadiem, vakcinēšana. Ir panākta vienošanos ar 504 ģimenes ārstiem par iesaistīšanos vakcinācijas procesā pret Covid-19.  Nākamnedēļ plāno sākt vakcinēt nākamo grupu – cilvēkus ar hroniskajām saslimšanām un lieko svaru.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti