Slēgtās durvis nenozīmē nestrādāšanu. Kā krīzes laikā klājas ģimenes ārstiem?

Ģimenes ārsti līdz ar citiem veselības aprūpes speciālistiem ir frontes pirmajā līnijā cīņā pret Covid-19. Pašlaik nav novērojamas situācijas, kad ģimenes ārsti bailēs no vīrusa izplatības  prakses slēgtu. Tā vēsta Latvijas Lauku ģimenes ārstu asociācijas vadītāja Līga Kozlovska. To, ka prakses tiktu slēgtas, nerāda arī Nacionālā veselības dienesta (NVD) pieejamā informācija. Tajā pašā laikā iedzīvotājiem jāsaprot, ka virkne prakšu pārgājušas uz īpašu darba režīmu, lai būtu pēc iespējas mazāka nepieciešamība kontaktēties ar pacientiem.

Slēgtās durvis nenozīmē nestrādāšanu. Kā krīzes laikā klājas ģimenes ārstiem?Kristaps Feldmanis

Kādai ģimenes ārsta praksei var būt slēgtas durvis, bet tas nenozīmē, ka tā nesniedz pakalpojumus. Tā norāda NVD Ārstniecības pakalpojumu departamenta direktora vietniece Līga Gaigala. Viņa atgādina, ka šobrīd, ārkārtas situācijas laikā, ir mainīta kārtība, kādā apmeklējams ģimenes ārsts. Vienmēr pirms vizītes ir jāsazvanās, un varbūt pat bez tikšanās klātienē ģimenes ārsts var palīdzēt – izrakstīt nepieciešamos medikamentus vai pagarināt slimības lapu.

"Pēc NVD informācijas, prakses nav slēgtas, bet ar tām jāsazinās telefoniski par to apmeklējumu. Līdz ar to varbūt kādai praksei ir durvis slēgtas, bet tas nenozīmē, ka tā nesniedz pakalpojumus. Un gadījumos, ja prakses ir slēgtas, tad jāatceras, ka praksēs ir personāls. Ir ģimenes ārsts, ir vidējais personāls – medmāsas vai ārsta palīgs, kas noteikti var atbildēt uz jautājumiem, ja, piemēram, kāds no personāla ir saslimis vai ir kādas citas problēmas – kur šos pakalpojumus saņemt un kā tie tiek nodrošināti," pastāstīja Gaigala.

Arī Latvijas Lauku ģimenes ārstu asociācijai nav informācijas, ka ģimenes ārsti krīzes laikā slēgtu savas prakses bailēs no vīrusa. Citādi ir tad, ja ārsts ir apslimis.

"Ir konkrētas ziņas par dažām praksēm, kur pašiem ārstiem ir elpošanas ceļu slimību simptomi, un tad ir tā pašizolācija, bet es nevaru pateikt, par kurām praksēm ir runa. Bet tāda informācija līdz mums nonākusi. Tas ir arī pēc Ministru kabineta noteikumiem, ka, ja pašam ārstam vai viņa komandas loceklim ir augšējo elpošanas ceļu slimības simptomi, tad viņam ir jāpašizolējas un jāārstē šī slimība simptomātiski, tāpat kā visiem pārējiem," norādīja asociācijas vadītāja Līga Kozlovska.

NVD pārstāve Gaigala gan uzsvēra, ka iedzīvotājiem nav pamata uztraukumam, ka tie varētu palikt bez ģimenes ārsta pat situācijā, ja tiek slēgta visa prakse.

"Ja ārsts nevar nodrošināt pakalpojumus, to dara viņa aizvietotājs. Katram ārstam ir savs aizvietotājs. Un šajā gadījumā, ja kādam ir bijis neapzinātais kontakts ar kādu slimnieku, tad daļu pakalpojumu, kā attālinātas konsultācijas, var prakse nodrošināt, bet klātienes apmeklējumi varētu tikt organizēti praksē, kas aizvieto konkrēto ģimenes ārsta praksi," sacīja Gaigala.

NVD kopā ar ģimenes ārstu asociāciju ir izstrādājis vienotu informāciju, kas jāizliek pie praksēm. Tajās jābūt norādītam prakses tālrunim un darbalaikam.

KONTEKSTS:

Veselības ministrija saņēmusi ziņas par situācijām, kad cilvēkiem nav pieejams ģimenes ārsts. Ja ģimenes ārsti ir prombūtnē un nav atstājuši aizvietotājus, iedzīvotājiem jāziņo par to NVD.

Latvijā pirmoreiz Covid-19 vīruss konstatēts 2020. gada 2. martā. Ar mērķi ierobežot infekcijas izplatīšanos Latvijā 12. martā nolemts izsludināt ārkārtējo situāciju, kas būs spēkā līdz 14. aprīlim un kuras laikā noteikta virkne ierobežojumu, tostarp mācībām skolās jānotiek attālināti un arī atcelti starptautiskie pasažieru pārvadājumi un lidojumi.

25.martā pirmo reizi ir konstatēti pieci inficēšanas gadījumi cilvēkiem, kuri nav bijuši ārzemēs un nav bijuši kontaktā ar Covid-19 slimniekiem,  kas nozīmē, ka vīruss cirkulē sabiedrībā, un pēc epidemiologu teiktā, Latvija nonākusi epidēmijas otrajā fāzē, tāpēc jābūt īpaši uzmanīgiem.  

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Vairāk

Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt