Saeima pēc plašām diskusijām pārapstiprina ārkārtējo situāciju Covid-19 ierobežošanai

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 2 gadiem.

Saeima ceturtdien pēc plašām diskusijām pārapstiprināja valdības rīkojumu izsludināt ārkārtējo situāciju līdz 11. janvārim, lai ierobežotu Covid-19 izplatību.

Lēmumu atbalstīja 54 deputāti, 13 bija "pret", bet 18 atturējās. 

Opozīcija pārmet valdībai

Opozīcijas deputāti debatēs aicināja lēmumu neatbalstīt vai arī sacīja, ka balsojumā atturēsies. Izskanēja gan kritika Krišjāņa Kariņa ("Jaunā Vienotība") valdībai par to, ka ierobežojumi ieviesti novēloti, gan arī, ka jaunie noteikumi diskriminē daļu sabiedrības.

Deputāte Regīna Ločmele ("Saskaņa") sacīja, ka ir neizpratnē, kāpēc parlamentā tiek lemts par valdības lēmuma pārapstiprināšanu, nevis valdības demisiju.

Deputāte Jūlija Stepaņenko norādīja uz tiesībām atstādināt pret Covid-19 nevakcinētos, nosaucot to par zemisku soli. Viņai piekrita frakcijas "Neatkarīgie" politiķe Ramona Petraviča, uzsverot: "Nevar rūpēties par cilvēku veselību, atņemot viņiem iztikas līdzekļus"

Viņa sacīja, ka deputāti, pārapstiprinot valdības lēmumu, “atbalstīs cilvēku segregāciju, cilvēku pazemošanu”. Viņa norādīja, ka cilvēki tādējādi arī zaudēs ticību ne tikai valdībai, bet arī Saeimai.

To, ka valdība ir nonākusi uzticēšanās krīzē, izcēla arī parlamentārietis Edgars Tavars (Zaļo un Zemnieku savienība). Viņam nav skaidri noteiktie ierobežojumi, piemēram, kāpēc bērni var iet uz kino, bet ne pulciņiem, ja nav vakcinēti. 

"Ar šo rīkojumu valdība saka, ka tai nav izdevies pārliecināt cilvēkus vakcinēties pietiekamos skaitļos, lai novērstu krīzi slimnīcās. Un tagad tā izvēlas piespiedu ceļu," izteicās deputāts Vjačeslavs Dombrovskis.

Koalīcijas deputāti kaunina opozīciju

Savukārt atbildīgās komisijas vadītājs Juris Rancāns (Jaunā konservatīvā partija) pauda neizpratni par kolēģu teikto. Viņam šķiet absurdi, ka valsts institūciju darbinieki nav gatavi respektēt valsts institūciju pieņemtos lēmumus.

Rancāns aicināja katru antivakceri padomāt un uzņemties atbildību par slimnīcās mirušajiem cilvēkiem. “Šīs nāves bija novēršamas,” uzsvēra komisijas vadītājs.

Arī deputāte Krista Baumane (“Attīstībai/Par!”) pauda neizpratni par opozīcijas aicinājumiem atcelt ierobežojumus, kā arī šaubu sēšanu par vakcīnu efektivitāti.

 “Vai tiešām tik ļoti ienīstat Latvijas iedzīvotājus, ka gribat, lai viņi saslimst ar Covid-19 un mirst?” retoriski jautāja politiķe.

Viņa gan debatēs atzina, ka valdībai būtu vajadzējis rīkoties jau agrāk, premjeram uzņemoties līderību. "Viņa loma kopīgā darbā pie vīrusa apkarošanas ir izšķiroša, lai visi darītu savu darbu un vienoti stāvētu aiz vajadzīgiem, lai arī nepopulāriem lēmumiem," izteicās Baumane.

Kādi ierobežojumi ir spēkā?

Ņemot vērā Covid-19 saslimstības pieaugumu un slimnīcu noslodzi, valdība lēma noteikt jaunus ierobežojumus. Tie paredz, ka klātienē strādā tikai tie darbinieki, kuri nevar strādāt attālināti.

Publiskajā sektorā – valsts un pašvaldības iestādēs – strādājošajiem ir pienākums potēties pret Covid-19. Savukārt privātajā sektorā darba devējs var noteikt prasību par obligātu Covid-19 sertifikātu. 15. novembrī visiem, uz kuriem attiecas prasība potēties, jābūt Covid-19 sertifikātam. Ja tāda nav, atstādina no darba. Dažās profesijās, kur nesaskaras ar citiem, drīkst strādāt ar negatīvu testu.

Noteikts arī, ka brīvdienās tirdzniecības centros nestrādā mazāk svarīgie veikali, piemēram, apģērbu un tamlīdzīgi. Bez vakcinācijas vai pārslimošanas sertifikāta cilvēkam pieejamas pirmās nepieciešamības preces, pakalpojumi, sabiedriskais transports.

Pasākumi klātienē ir pieejami tikai ar Covid-19 pārslimošanas vai vakcinācijas sertifikātu, klātesošajiem velkot maskas.

Pašvaldību dotētajā sabiedriskajā transportā nebūs braukšanas atlaižu bez Covid-19 sertifikāta.

Krogi, pasākumi, ēdināšanas iestādes strādā no pulksten 6 līdz 21 (kultūras pasākumi drīkst notikt līdz pl. 23).

Maskas izglītības iestādēs jāvelk no sešu gadu vecuma.

Paredzēts, ka ierobežojumu izpildi pastiprināti kontrolēs policija.

KONTEKSTS:

Covid-19 saslimstībai Latvijā sasniedzot visu laiku augstāko atzīmi, medicīnas nozarē izsludināja ārkārtējo situāciju. Mediķi cēla trauksmi par tūlītēju nepieciešamību pēc stingriem ierobežojumiem valstī.

Valdība lēma valstī no 11. oktobra uz trim mēnešiem izsludināt ārkārtējo situāciju, kas Covid-19 pandēmijā ir jau trešā reize. Vienlaikus noteikti ierobežojumi ar mērķi palielināt Covid-19 vakcinācijas aptveri. Tostarp uzsvars likts uz darbu attālināti un valsts un pašvaldības iestādēs strādājošajiem pienākumu potēties pret Covid-19. Noteikti arī ierobežojumi tirdzniecībā, pakalpojumos, ēdināšanā, kā arī kultūras jomā.

Skolas var turpināt darbu klātienē, visiem bērniem valkājot maskas.

Latvijā pret Covid-19 vakcinēto Latvijas iedzīvotāju īpatsvars pārsniedzis 50% robežu. 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti