Pret Covid-19 sāk vakcinēt klātienē strādājošos skolu darbiniekus

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 3 gadiem.

No šodienas, 12. aprīļa, plānots sākt pret Covid-19 vakcinēt skolu darbiniekus, kuri strādā skolās klātienē. Viņi kopš piektdienas aicināti pieteikties sistēmā manavakcina.lv vai pa telefonu 8989.

Dita Čudare par izglītības iestāžu darbinieku vakcinēšanu
00:00 / 00:00
Lejuplādēt

"Pirmskolas, speciālās izglītības iestāžu un vispārējās izglītības 1. līdz 6. klašu pedagogi un darbinieki, kuri, veicot darba pienākumus, nonāk ciešā saskarē ar bērniem, kā arī 12. klašu pedagogi un tie pedagogi, kuri atsāk darbu klātienē, balstoties uz reģionālo pieeju. Mēs aicinām jau tagad pieteikties manavakcina.lv, norādot atzīmi "izglītības iestāžu, tai skaitā pirmskolas izglītības iestāžu darbinieki" vai aicinām zvanīt pa tālruni 8989.

Savukārt 3. maijs ir datums, kad plānots sākt vakcinēt pārējos izglītības iestāžu darbiniekus, kuri savā darbā ir saskarē ar bērniem," stāsta Veselības ministrijas (VM) Vakcinācijas procesa koordinācijas speciāliste Dita Čudare.

Izglītības un zinātnes ministrijas (IZM) dati liecina, ka

Latvijā kopumā ir 76 316 izglītības iestāžu darbinieki, no tiem 52 392 vakcinēti var tikt no 12. aprīļa, bet 23 924 no 3. maija. 

Neatkarīgās izglītības biedrības Pirmsskolu nodaļas vadītāja Inguna Vārtiņa Latvijas Radio pastāstīja, ka janvārī veikta aptauja liecināja, ka vakcinēties gatavi 33% pirmsskolas pedagogu, 45% skolu pedagogu un 55% augstskolu pasniedzēju, bet martā interese pieaugusi, vairākos rajonos vakcinēties gatavo pedagogu skaits pat dubultojies.

VM apkopotā informācija liecina, ka šobrīd vietnē “manavakcina.lv” un pa tālruni 8989 ar norādi par piederību izglītības iestāžu darbinieku grupai pieteikušies aptuveni 15 000 cilvēku. Līdz ar to vakcinācijai šobrīd pieteikušies 20% no visiem izglītības iestāžu darbiniekiem. 

Latvijas Izglītības un zinātnes arodbiedrības vadītāja Inga Vanaga LTV “Rīta panorāmai” atzina, ka reālie skaitļi varētu būt daudz lielāki, jo izglītības sistēmas darbinieki, līdzīgi kā ikviens Latvijas iedzīvotājs, ir varējuši pieteikties vakcinācijai gan caur ģimenes ārstiem, gan caur portālu manavakcina.lv, gan telefoniski un arī caur savu izglītības iestādes vadību.

Informācija no visām datu bāzēm joprojām nav apkopota, tādēļ patiesā pedagogu interese par vakcinēšanos pret Covid-19 nav zināma.

Viņa arī aicināja veidot pozitīvu informatīvu kampaņu, nepiespiest cilvēkus vakcinēties, bet pēc iespējas ātrāk dot iespēju saņemt vakcīnu visiem, kas vēlas.

Izglītības un zinātnes ministre Ilga Šuplinska (Jaunā konservatīvā partija) norādīja, ka izglītības iestāžu darbinieku vakcinācija ir nozīmīgs solis, lai vasarā varētu notikt vairāki interešu izglītības pasākumi: “Mēs visi ar nepacietību gaidām, kad bērni beidzot varēs atgriezties skolās. Pedagogu vakcinācija ir būtisks solis, lai mēs kopā pārvarētu šo pandēmiju, un visbeidzot atsāktu mācības klātienē. Šī vakcinācija veicinās arī interešu izglītības, nometņu un, iespējams, Latvijas Skolu jaunatnes dziesmu un deju svētku organizēšanu vasarā, protams, citā, neierastā formātā. Arī testēšana, ko veiksmīgi esam ieviesuši kopā ar Veselības ministriju, palīdz prognozēt un fiksēt asimptomātisku saslimšanu.”

Savukārt VM preses konferencē Raunas vidusskolas direktors Edgars Plētiens sacīja, ka vairāk nekā puse kolēģu ir gatavi vakcinēties, tomēr lielai daļai cilvēku aizvien pietrūkst informācija, lai izlemtu. Skolas direktors aicināja atbildīgās veselības nozares iestādes piedāvāt cilvēkiem redzējumu par to, ko nozīmē vakcinācija pret Covid-19. Viņaprāt, lai palīdzētu cilvēkiem izlemt, “jādalās ar ļoti personiskiem stāstiem par vakcinēšanos”. 

Sāk pedagogu vakcinēšanu pret Covid-19
00:00 / 02:59
Lejuplādēt

Tāpat paredzams, ka aprīļa beigās tiks organizētas arī grupu izbraukuma vakcinācijas, piesakoties vismaz 25 skolotājiem. 

Vakcinācijas projekta biroja vadītāja Eva Juhņēviča skaidroja: “Tātad ir šī pieteikšanās fāze, kur izglītības iestāde veidos savu sarakstu. Izglītības iestāde nosūta sarakstu vakcinētājiem un tad sekojoši nākamais posms ir, ka vakcinētājs jau vienojas ar izglītības iestādi par vakcinācijas datumu. Ir vairākas iespējas, kā šī vakcinācija var notikt: vai nu izglītības iestāde organizē rindu un telpas izbraukuma vakcinācijai izglītības iestādē, vai arī vakcinētājs sadarbībā ar izglītības iestādi organizē vakcināciju vai nu ārstniecības centrā, vai nu liela mēroga vakcinācijas centros.”

KONTEKSTS:

Latvijā plānots vispirms vakcinēt astoņas prioritārās grupas. Kopumā līdz vasaras beigām plānots vakcinēt ap 70% iedzīvotāju, un šī gada trešajā–ceturtajā ceturksnī varēs vakcinēt visus pārējos sabiedrības locekļus, kas vakcināciju nav saņēmuši iepriekš.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti