Panorāma

Londonas latvieši: «Brexit» dēļ panikas nav

Panorāma

Panorāma

Melo par vīrusa izplatību

Policija sāk kriminālprocesu saistībā ar viltus ziņām par Ķīnas jauno vīrusu

Valsts policijā sākts kriminālprocess saistībā ar iepriekš par viltus ziņu izplatīšanu apsūdzētā Nika Endziņa publicētā video saturu, kas ievietots sociālajā vietnē "Facebook". Video viņš apgalvoja, ka Latvijā nonācis ar koronavīrusu inficēts pacients, kas nav taisnība.

Šonedēļ Stradiņa slimnīca brīdina par viltus ziņu saistībā ar it kā ārstniecības iestādē ievestu pacientu ar jauno koronavīrusu.

Saistībā ar to Veselības ministrija vērsusies tiesībsargājošajās iestādēs, lai tās izvērtētu, vai izplatītās viltus ziņas par to nav pārkāpušas likumu un radījušas nepamatotu satraukumu sabiedrībā.

Veselības ministrija apstiprināja, ka likumsargiem ziņots par, iespējams, Nika Endziņa izplatīto viltus ziņu. Vakar sociālajā vietnē "Facebook" viņš ievietojis melīgu informāciju par koronavīrusa izplatību Latvijā. Trīsarpus minūtes garajā video atrodami vēl daudz citi, maigi sakot, apšaubāmi apgalvojumi. Ar Endziņa video dalījušies vairāk nekā 1200 cilvēku. 

Pagaidām gan netiek atklāts, pēc kāda panta kriminālprocess ierosināts, un, iespējams, izmeklēšana sākta nevis par melu izplatīšanu, bet naida kurināšanu.

Niks Endziņš Latvijā ir pazīstams kā "viltus ziņu biznesmens". Trīs viltus ziņu portālu uzturētāju jau tiesā par huligānismu saistībā ar maldinošas informācijas izplatīšanu.

Veselības ministrijas valsts sekretāre Daina Mūrmane – Umbraško Kristaps Feldmanis

  Veselības ministrijas valsts sekretāre Daina Mūrmane-Umbraško uzsvēra – līdz šim Latvijā nav konstatēts neviens gadījums, kad cilvēks būtu saslimis ar jauno vīrusu: “Latvijā nav konstatēts neviens šīs saslimšanas gadījums. Un arī par to informāciju, kas izplatījusies pašlaik sociālajos tīklos, mēs esam vērsušies tiesībaizsardzības institūcijās. Esam ieinteresēti, lai šajā gadījumā, kad tā eskalācija jau ir pietiekoši liela, neizplatītos nepamatotas baumas, nepamatota informācija, netracinot Latvijas sabiedrību.”

  Vienlaikus ministrija strādā pie rekomendācijām iedzīvotājiem gadījumiem, ja ar vīrusu tomēr nāktos saskarties: “Šīs rekomendācijas mēs šodien izsūtīsim. Tiem cilvēkiem, kas atgriežas no Ķīnas, mēs rekomendēsim, ko viņiem darīt. Viena no galvenajām rekomendācijām būs 14 dienas palikt mājās un nedoties sabiedrībā, bet pirms tam mēs rekomendēsim sazināties gan ar savu ģimenes ārstu, gan arī ar Slimību profilakses un kontroles centru (SPKC) un pārrunāt šos jautājumus, bažas. Tāpat mēs rekomendēsim skolām vērsties pie SPKC, gan arī nepieciešamības gadījumā katram pacientam ir ģimenes ārsti.

  Mēs noteikti sagatavosim arī detalizētāku rekomendāciju izklāstu, ko katram, kuram ir bažas, darīt šajā situācijā.”

  KONTEKSTS:

  2019. gada decembrī Ķīnā sākās jauna vīrusa izplatība. Jaunā vīrusa uzliesmojuma epicentrs ir Ķīnas centrālās daļas pilsēta Uhaņa, kurā dzīvo 11 miljoni cilvēku. Pretēji sākotnējiem pieņēmumiem secināts, ka vīruss varētu tikt pārnests arī no cilvēka uz cilvēku.

  Lai nepieļautu vīrusa izplatību, Ķīna paziņojusi par valsts mēroga ierobežojumiem. Vīruss konstatēts arī ārpus Ķīnas: Japānā, Filipīnās, Dienvidkorejā, Taivānā, Taizemē, Vjetnamā, Saūda Arābijā, Singapūrā, ASV un Austrālijā. Pirmie gadījumi identificēti arī Eiropā – Francijā, Vācijā un Somijā.

  Savukārt Pasaules Veselības organizācija (PVO) saistībā ar Ķīnas koronavīrusu izsludinājusi augstāko starptautisko ārkārtas situāciju veselības aizsardzības jomā. Reaģējot uz to, Latvijas epidemiologi uzsver - panikai nav pamata, taču ES un citām valstīm jāturpina jau iesāktie pasākumi, lai nepieļautu vīrusa izplatību.

  Jaunā tipa koronavīrusa uzliesmojums radījis īpašu satraukumu, jo tas ir radniecīgs SARS jeb smagā akūtā respiratorā sindroma izraisītājam. SARS 2002. un 2003. gadā prasīja gandrīz 800 cilvēku dzīvības, pārsvarā kontinentālajā Ķīnā un Honkongā.

   

  Kļūda rakstā?

  Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

  Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

  Latvijā
  Ziņas
  Jaunākie
  Interesanti