Latvijas epidemiologs par ārkārtas situāciju Ķīnā izplatītā vīrusa dēļ: Panikai nav pamata

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 4 gadiem.

Lai gan Pasaules Veselības organizācija (PVO) saistībā ar bīstamo Ķīnā izplatīto koronavīrusu izsludinājusi augstāko globālo ārkārtas situāciju veselības aizsardzības jomā, panikai nav pamata, Latvijas Radio norādīja Latvijas epidemiologs Jurijs Perevoščikovs.

Slimību profilakses un kontroles centra (SPKC) Infekcijas slimību riska analīzes un profilakses departamenta direktors Perevoščikovs norādīja, ka panikai nav pamata, šī nav pirmā reize pasaules vēsturē, kad PVO izsludina ārkārtas stāvokli.

Viņš atzina, ka situācija Ķīnā ir nopietna un nepieciešama arī valstu sadarbība un rīcības koordinācija, un ES un citām valstīm jāturpina jau iesāktie pasākumi, lai nepieļautu vīrusa izplatību.

SPKC pārstāvis norādīja, ka citām valstīm galvenais ir nepieļaut “ievesto gadījumu izplatīšanu”, šādi gadījumi varētu būt, un ir nepieciešams pēc iespējas ātrāk tos atklāt, izolēt, identificēt kontaktpersonas.

Perevoščikovs skaidroja, ka saslimušo meklēšana lidostās nav efektīva, jo vīrusa inkubācijas periods ir 14 dienas un slimības simptomi parādās vēlāk. Tāpēc galvenais pašreiz ir informēt ceļotājus, lai pēc inficētās teritorijas apmeklēšanas 14 dienu laikā viņi novēro savu veselību, ja parādās simptomi - jāsazinās ar ģimenes ārstu vai neatliekamo medicīnisko palīdzību.

Savukārt Ārlietu ministrija  parlamentārā sekretāre Zanda Kalniņa-Lukaševica (“Jaunā Vienotība”) Latvijas Radio informēja, ka Latvijas valstspiederīgā, kas lūdza palīdzību, lai pamestu Uhaņu, tuvākajās dienās ar Francijas speciālo avioreisu dosies uz Eiropu.

Neviens cits Latvijas valstspiederīgais nav lūdzis Ārlietu ministrijas palīdzību, lai no Ķīnas nokļūtu mājās, ministrijai arī nav informācijas, ka vīrusa uzliesmojuma skartajā provincē būtu vēl kādi Latvijas valstspiederīgie.  

Ņemot vērā jaunā koronavīrusa izplatību ārpus Ķīnas, Latvijas Ārlietu ministrija ir atjaunojusi ceļojumu brīdinājumu un lūdz ievērot vispārēju piesardzību. Ministrija aicina ceļotājus nedoties braucienos uz Hubejas provinci, kā arī izvērtēt nepieciešamību ceļot uz Ķīnu un ievērot vietējo iestāžu norādījumus un pildīt visu papildu pārbaužu pasākumus. Informācija par piesardzības pasākumiem pieejama Slimību profilakses un kontroles centra mājaslapā.

KONTEKSTS:

2019. gada decembrī Ķīnā sākās jauna vīrusa izplatība. Jaunā vīrusa uzliesmojuma epicentrs ir Ķīnas centrālās daļas pilsēta Uhaņa, kurā dzīvo 11 miljoni cilvēku. Pretēji sākotnējiem pieņēmumiem secināts, ka vīruss varētu tikt pārnests arī no cilvēka uz cilvēku.

Lai nepieļautu vīrusa izplatību, Ķīna paziņojusi par valsts mēroga ierobežojumiem. Vīruss izplatījies arī ārpus Ķīnas: Japānā, Filipīnās, Dienvidkorejā, Taivānā, Taizemē, Vjetnamā, Saūda Arābijā, Singapūrā, ASV, un Austrālijā. Pirmie gadījumi identificēti arī Eiropā – Francijā, Vācijā un Somijā.

Savukārt Pasaules Veselības organizācija (PVO) saistībā ar Ķīnas koronavīrusu izsludinājusi augstāko starptautisko ārkārtas situāciju veselības aizsardzības jomā. 

Jaunā tipa koronavīrusa uzliesmojums radījis īpašu satraukumu, jo tas ir radniecīgs SARS jeb smagā akūtā respiratorā sindroma izraisītājam. SARS 2002. un 2003. gadā prasīja gandrīz 800 cilvēku dzīvības, pārsvarā kontinentālajā Ķīnā un Honkongā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti