Panorāma

Nauda virtuāla, briesmas – reālas

Panorāma

Apkalna, Pauls un LNSO 5. ērģeļmūzikas festivālā «ORGANismi»

Kādēļ nepalielina testēšanas jaudas?

Plašākai Covid-19 testēšanai trūkst darbinieku; analīzēm iztērēti 11 miljoni eiro

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 2 gadiem.

No pirmdienas Covid-19 testus apmaksās ar ģimenes ārsta vai cita medicīnas speciālista nosūtījumu, lai mazinātu garas rindas uz analīzēm. Plašākai testēšanai  netrūkst naudas un reaģentu, bet pietrūkst laboratoriju jaudas un darbinieku.

ĪSUMĀ:

  • Kopš vasaras bezmaksas Covid-19 testi bija pieejami visiem. 
  • Testu skaits pakāpeniski auga; sasniegti rekordi – vairāk nekā 5000 testu dienā.
  • Politiķi norādījuši, ka 4000 testu dienā esot optimāls testu daudzums.
  • Uz testiem izveidojās garas rindas – no 5 līdz 11 dienām.
  • Testu reaģentu rezerves pietiktu pat vēl lielākai testēšanas jaudai.  
  • Testiem līdz šim iztērēti 11 miljoni eiro, bet naudas tam netrūkst.
  • Problēma ir meklējama darbinieku iztrūkumā.
  • Trūkst to, kuri ņem testu paraugus, strādā laboratorijā, arī SPKC pārslogots.
  • Speciālists: Cilvēki strādā virsstundas, viņiem draud izdegšana.
  • Divu nedēļu laikā cer sadalīt pacientu plūsmu un mazināt rindas.   

Pirms dažiem mēnešiem politiķi un epidemiologi aicināja sabiedrību būt aktīvākiem un veikt Covid-19 testus, pašu un citu drošības dēļ. Turklāt katrs piektais Covid-19 slimnieks neizjūt nekādus simptomus – ne paaugstinātu temperatūru, ne kakla sāpes vai, piemēram, ožas un garšas zudumu. Tātad cilvēks var būt slims, arī pašam to nemaz nezinot.

Pieaugot Covid-19 izplatībai, auga arī cilvēku vēlme un vajadzība pārbaudīties. Piemēram, pēdējās 24 stundās sasniegts rekords – veikti 5510 koronavīrusa testi, pārsniedzot pagājušās piektdienas rekordu – 5332 testus vienā diennaktī.

Vēl vasarā vidēji uz Covid-19 analīžu nodošanas punktiem vienā dienā devās nedaudz vairāk par tūkstoti cilvēku, interese pieauga ar katru mēnesi, līdz septembrī katru diennakti pārbaudīti vairāk nekā 2000 cilvēku.

Bet šomēnes, apkopojot datus līdz ceturtdienai, 22. oktobrim  ieskaitot, testēto cilvēku skaits pieaudzis vairākas reizes, sasniedzot 4000 katru dienu.

Politiķi norādījuši, ka tas esot optimāls testu daudzums.

Taču uz testiem sāka veidoties rindas. Ceturtdien, piesakoties vēl uz valsts apmaksātu Covid-19 testu neatkarīgi no slimības pazīmēm, Rīgā var nākties gaidīt piecas līdz astoņas dienas, Jēkabpilī un Valmierā – 10 dienas, bet Jelgavā visilgāk – 11 dienas.

Privātās laboratorijas apkopo pašas savas rindas, tur gaidīšanas laiks var būt īsāks.

Covid-19 laboratoriju tīkla koordinators Sergejs Ņikišins norādīja, ka ir pienācis laiks likvidēt  garās rindas. Ir pieņemts lēmums testus vairs neapmaksāt visiem un pacientus dalīt divās dažādās rindās.

Testu reaģentu skaits un rezerves ir pietiekamas. Un patiesībā reaģentu pietiktu pat vēl lielākai testēšanas jaudai.

“Reaģentu pašlaik pietiek gan paraugu paņemšanai, gan pašai testēšanai. Tā vidējā kapacitāte ir 6000 un pat vairāk varam testēt, ņemot vērā visas laboratorijas. Tur gan tie reaģenti ir, gan arī ir iekārtas, kuras testē. Bet, protams, šeit jāpadomā, ka tie izmeklējumi nav nemaz tik lēti, un

valstij dienā tie izmeklējumi izmaksā ap 200 000 eiro. Tā arī nav maza summa,” sacīja Ņikišins.

Pašos pandēmijas pirmsākumos – martā – Covid-19 analīžu paņemšana un apstrāde mēnesī valstij izmaksāja nepilnu pusmiljonu eiro, bet kopš aprīļa katru mēnesi tam tērēti vairāk nekā divi miljoni eiro.

Kopā līdz šim iztērēti vairāk nekā 11 miljoni eiro, neskaitot septembri un oktobri, kad testēšanās jauda ir pieaugusi vairākkārt. Datu par šiem rudens mēnešiem vēl nav.

Turklāt 11 miljonos nav iekļautas arī papildu izmaksas – Covid-19 zvanu centra darbinieku algas, telšu darbība, mājas vizītes.

Nacionālais veselības dienests skaidroja, ka naudu Covid-19 izmeklējumiem piešķir no budžeta līdzekļiem neparedzētiem gadījumiem. Beidzoties mēnesim, laboratorijas iesniedz pārskatu par veikto darbu, norādot testa veidu, skaitu un izmaksas. Šos datus pēc tam NVD apkopo un tālāk Ministru kabinets pieņem lēmumu par naudas izmaksām. Šādu kārtību atkārto katru mēnesi,  un uztraukumam, ka nauda izbeigusies, neesot pamata.

Problēma ir meklējama darbinieku trūkumā.

Visos Covid-19 analīžu paraugu savākšanas punktos kopā patlaban strādā 100 medmāsas, katra no tām vienā dienā, atbilstoši statistikai, apkalpo vismaz 50 cilvēkus.

Brīvdienās medmāsu skaits laboratorijās ir mainīgs, taču krietni mazāks nekā darba dienās, tāpēc arī paņemto testu skaits sestdienās un svētdienās ierasti ir pat uz pusi mazāks. Arī laboratorijās pietrūkst darbinieku, kas paraugus apstrādā, savukārt Slimību profilakses un kontroles centrs sūdzas par pārslodzi, jo, pieaugot atklātajiem Covid-19 pozitīvajiem gadījumiem, aug arī kontaktpersonu skaits un daudz darba prasa infekcijas ķēžu un avotu noskaidrošana.

Tur šis darbs patlaban gulstas uz 36 epidemiologu un 24 sabiedrības veselības speciālistu pleciem, tātad kopā 60 cilvēki apzvana tūkstošiem citus cilvēkus, un palīgā spiesti nākt arī darbinieki no citiem departamentiem.

“Ja mēs vēl gribam kāpināt testu skaitu, tad mums jādomā kaut kādi ceļi, kur mums dabūt to personālu. Ja mēs runājam tikai par paraugu paņemšanu, tur ir 100 medmāsas, bet visās laboratorijās arī iekšā strādā laboratorijas speciālisti, kuri testē tos paraugus, un šeit arī laboratorijas strādā diennakts režīmā un uz tādas izsīkuma robežas, lai nodrošinātu to ļoti lielo pieplūdumu.

Pašlaik tie punkti strādā arī ārpus sava darba laika. Cilvēki paliek ilgāk. Cilvēki strādā virsstundas,” norādīja Ņikišins.

Un tas savukārt radot tādas problēmas kā izdegšanas sindroms un vēl citas. Tuvāko divu nedēļu laikā plānots rūpīgi dalīt pacientus divās rindās, priekšroku dodot tiem, kuriem būs nosūtījums no ārsta. Tad šo divu nedēļu laikā analizēs, kā veidojas pieraksts un vai šādā veidā var atrisināt garo rindu problēmas.  

KONTEKSTS:

No nākamās nedēļas Covid-19 testus bez maksas veiks vien tiem cilvēkiem, kurus uz testu nosūtīs ģimenes ārsts vai kāds cits medicīnas speciālists. Tādējādi prioritāri iecerēts testēt saslimušo kontaktpersonas un pacientus ar Covid-19 raksturīgiem simptomiem, kā arī cilvēkus, kuriem tests vajadzīgs pirms ieplānotas operācijas. Pārējie, kas vēlēsies pārbaudīties, gaidīs garākā rindā un par analīzēm maksās paši.

Ģimenes ārsti sistēmai piekrīt tikai uz laiku. Jaunā kārtība darbosies līdz 8. novembrim.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti