Pēc «lokdauna» beigsies mājsēde; plāno saglabāt virkni Covid-19 ierobežojumu

Pēc tā sauktā lokdauna, kas beigsies 15. novembrī, plānots atcelt arī vakara mājsēdi, taču paredzēts saglabāt lielu daļu no ierobežojumiem, kas bija noteikti iepriekš. Tostarp tirdzniecības centri brīvdienās un svētku dienās nestrādās. To paredz valdībā skatītie priekšlikumi. Tiesa, par atsevišķiem pasākumiem vēl nav vienošanās starp ministrijām. 

Pēc mājsēdes beigām saglabās vairākus pulcēšanās ierobežojumus
00:00 / 03:42
Lejuplādēt

ĪSUMĀ:

 • Paredzēts vispārējs darba laika ierobežojums no plkst. 6 līdz 21.
 • Visus pakalpojumus un pasākumus plānots organizēt "zaļajā režīmā".
 • Kultūras pasākumus varētu apmeklēt tikai ar Covid-19 sertifikātu.
 • Paredzēts, ka pasākumos varēs pulcēties maksimāli 1000 cilvēku.
 • Plānots, ka tirdzniecības centri nestrādās brīvdienās un svētku dienās.
 • Nedrošajā vidē varētu strādāt tikai nelieli pirmās nepieciešamības preču veikali.
 • Aizvien būtu aizliegta izklaide un atrakcijas iekštelpās.
 • Darbu klātienē varēs veikt tikai vakcinētas un pārslimojušas personas.
 • Vienlaikus iedzīvotāji tiks aicināti maksimāli turpināt attālināto darbu.
 • Izglītības procesu organizēs klašu "burbuļos", uzmanot skolēnu plašāku nepulcēšanos.
 • Visus skolēnus, ieskaitot pret Covid-19 vakcinētos, plānots testēt divreiz nedēļā.

Pakalpojumi un pasākumi "zaļajā režīmā"

Veselības ministra padomnieks Kaspars Bērziņš valdības sēdē informēja, ka pēc 15. novembra aizvien spēkā paliks virkne ierobežojumu, tāpat pamatā visi pakalpojumi un pasākumi notiks tikai "zaļajā režīmā".

Izņēmumi, kuri aizvien saglabāsies "sarkanajā režīmā", iekļauj pastu, sabiedrisko transportu, finanšu pakalpojumus, fotogrāfijas dokumentiem, dažāda veida remontu, tostarp avāriju novēršanu, publiskos pakalpojumus, ēdināšanas pakalpojumus līdzņemšanai un izmitināšanas pakalpojumus.

Plānots, ka notiks tikai kultūras pasākumi ar sēdvietām, proti, aizvien nenotiks tādi pasākumi, kuros nav sēdvietu, taču dievkalpojumi varēs notikt klātienē – "zaļajā režīmā".

Pasākumos varēs pulcēties ne vairāk par 1000 cilvēkiem. Ja būs virs 500, jāsadala sektoros pa 300.

Vienlaikus "zaļā režīma" pasākumos un pakalpojumos – bērni līdz 12 gadu vecumam kopā ar pieaugušajiem varēs izmantot tos bez kontroles, savukārt no 12 gadu vecuma – ar skolas testu vai sertifikātu.

Sabiedriskā ēdināšana, izklaide, reliģiskās vietas, kultūras pasākumi varēs strādāt no plkst. 6 līdz plkst. 21. Ēdināšanas vietās pie viena galdiņa varēs būt ne vairāk kā četras personas, bet atstarpei starp galdiem būs jābūt ne mazākai par trim metriem.

Pēc Bērziņa paustā, šie noteikumi vēl nav pieņemti – par tiem vēl nav vienošanās starp ministrijām.

Visiem pieejami mazāki veikali 

Pēc mājsēdes beigām nedrošajā vidē varētu strādāt tikai nelielas pirmās nepieciešamības preču tirdzniecības vietas.

Bērziņš skaidroja, ka pašlaik tiek diskutēts par piedāvājumu, ka no novembra vidus visa tirdzniecība notiek epidemioloģiski drošajā vidē, izņemot pirmās nepieciešamības preču tirdzniecību nelielās tirdzniecības vietās, ja tirdzniecības vieta ir mazāka par 1500 kvadrātmetriem un ar atsevišķu ieeju.

Šādi varētu strādāt nelieli pārtikas, higiēnas preču veikali, medicīnas preču tirdzniecības vietas, aptiekas, optikas preču veikali, degvielas uzpildes stacijas, dzīvnieku barības veikali un preses tirdzniecības vietas.

"Līdz ar to mēs novēršam visas jokainās lentas un drošības problēmas, kas bija saistītas ar tirdzniecības centriem," atzina Bērziņš.

Tāpat tirdzniecības vietās, kas strādās "sarkanajā" režīmā, vienam apmeklētājam būs jānodrošina 25 kvadrātmetru platība. Citviet, kur pakalpojumus nodrošinās "zaļajā" režīmā, vienam klientam jānodrošina 15 kvadrātmetru platība.

Plānots, ka tirdzniecības centri nestrādās brīvdienās un svētku dienās.

Visus skolēnus testēs divas reizes nedēļā

Darbu klātienē varēs veikt tikai vakcinētas un pārslimojušas personas. Vienlaikus iedzīvotāji tiks aicināti maksimāli turpināt attālināto darbu, lietot sejas maskas un nepulcēties.

Plānots noteikt, ka no 15. novembra privātos pasākumos iekštelpās drīkstēs būt līdz 10 cilvēki, ārā – līdz 20 cilvēkiem. No 15. novembra paliks spēkā aizliegums rīkot atrakcijas iekštelpās, proti, nevarēs strādāt akvaparki, batutu parki.

Mācības skolās plānotas tikai klašu "burbuļa ietvarā", rotācijas veidā varētu notikt attālinātās mācības. Interešu izglītība ārtelpā varēs notikt grupās līdz 20 bērniem, bet pret Covid-19 vakcinētiem bērniem interešu izglītība un profesionālā ievirze varēs notikt arī iekštelpās.

Visus skolu audzēkņus, tostarp pret Covid-19 vakcinētos, plānots testēt divas reizes nedēļā.

Epidemioloģiski drošajā "zaļā vidē" varēs notikt mācības augstākās izglītības iestādēs, pieaugušo izglītības apmācības, nodarbības amatieru kolektīvos un sporta klubos, kā arī treniņi amatieriem.

Izglītības un zinātnes ministre Anita Muižniece (Jaunā konservatīvā partija) gan vēl rosinās diskusiju par interešu izglītības atjaunošanu mazākajiem skolēniem.

"Spilgts piemērs – mazo bērnu hokeja treniņi vai basketbola treniņi. Attiecībā uz bērniem līdz 12 gadu vecumam, ja paredzamas kādas atkāpes uz citiem pasākumiem, tad man ļoti grūti izskaidrot, kāpēc ar papildu drošības pasākumiem liegt skolēnu interešu izglītības iespējas," teica ministre.

Veselības ministra padomnieks Bērziņš atzina, ka pirms pāris nedēļām ieviestie stingrie ierobežojumi ir uzlabojuši kopējo situāciju.

"Mēs esam nolauzuši to ļoti straujo pieaugumu, mums būs stabilizēta situācija, diemžēl ar riskiem. Mēs vēl nevaram atļauties ļoti plaši atvērt sabiedrību. Ar pasākumiem pēc 15. novembra, kas būs brīvāki, bet ne pavisam brīvi, mēs varēsim kontrolēt šo infekcijas apjomu," teica Bērziņš.

Valdība lēmumu par iziešanu no tā dēvētā lokdauna varētu pieņemt nākamnedēļ.

KONTEKSTS:

Tā sauktais lokdauns Latvijā noteikts no 21. oktobra līdz 15. novembrim. Ieviesti stingri ierobežojumi attiecībā uz pulcēšanos, sabiedriskām aktivitātēm, tirdzniecību, pakalpojumiem, mācībām un citām klātienes norisēm ar mērķi samazināt Covid-19 straujo izplatību. Tāpat vakaros un naktīs noteikta mājsēde.

Paziņojot plānu par lokdauna ieviešanu, valdības locekļi vienlaikus sacīja, ka pēc 15. novembra plānots atgriezties "zaļajā režīmā". Personām ar Covid-19 sertifikātiem paredzētas priekšrocības, turpretim nevakcinētajiem plānots noteikt vēl striktākus ierobežojumus.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Vairāk

Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt