Rosina nereģistrēt Covid-19 un pērtiķu bakas kā bīstamas infekcijas slimības

Ņemot vērā epidemioloģiskās situācijas uzlabošanos valstī un pasaulē, Veselības ministrija (VM) izstrādājusi grozījumus, kas paredz nereģistrēt Covid-19 un pērtiķu bakas kā bīstamas infekcijas slimības.

VM norāda, ka Covid-19 epidemioloģiskā situācija valstī un pasaulē turpina uzlaboties, kā arī Pasaules Veselības organizācija jau šī gada maija sākumā izplatīja paziņojumu par starptautiski nozīmīgas sabiedrības veselības ārkārtas situācijas atcelšanu, līdz ar to nav pamata Covid-19 turpināt reģistrēt kā bīstamo infekcijas slimību. 

Tā kā informāciju par pacienta inficēšanos ar Covid-19 sniedz laboratorijas, Covid-19 testa rezultātus iesūtot vienotajā veselības nozares elektroniskajā informācijas sistēmā, ārstniecības personas nepildīs steidzamos paziņojumus par pacienta inficēšanos ar Covid-19. Ārstniecības personām būs tikai jāsniedz informācija SPKC par Covid-19 pacienta nāves gadījumu.

Savukārt attiecībā uz pērtiķu bakām VM norāda, ka epidemioloģiskā situācija valstī un pasaulē ar pērtiķu baku uzliesmojumu nepasliktinās, tādēļ arī nav nepieciešams saslimšanas gadījumus ar pērtiķu bakām turpināt reģistrēt kā bīstamo infekcijas slimību.

Vienlaikus pērtiķu bakām kā reģistrējamai infekcijas slimībai tiek noteikta 2. grupa, kas paredz, ka turpmāk ārstniecības persona, konstatējot pērtiķu bakas vai rodoties profesionāli pamatotām aizdomām par pacienta inficēšanos ar šo infekcijas slimību, SPKC ziņos telefoniski un rakstiski vienas darbdienas laikā, ja tas ir pirmais paziņojums par infekcijas slimību, vai rakstiski triju darbdienu laikā, ja tas ir paziņojums par infekcijas slimības diagnozes maiņu vai atcelšanu vai infekcijas slimības galīgo diagnozi, tās laboratorisku apstiprināšanu un slimības iznākumu.

Tāpat VM informē, ka tika izstrādāts vienots digitālais epidemioloģiskais rīks (EPID), lai nodrošinātu iespēju reģistrēt, uzskaitīt, apkopot un analizēt visu nepieciešamu epidemioloģisko informāciju, kas saistīta ar Covid-19. Tāpat tas tika izstrādāts, lai efektīvi izmantotu iegūto informāciju epidemioloģiskās izmeklēšanas vajadzībām un pretepidēmijas pasākumu organizēšanai, nodrošinātu operatīvu un retrospektīvu datu analīzi, lai izzinātu epidemioloģisko situāciju un veiktu pierādījumos balstītus epidemioloģiskās drošības pasākumus un vērtētu to efektivitāti un citiem saistītajiem nolūkiem.

Noteikumu projekts paredz, ka inficētā persona vai tās likumiskais pārstāvis Covid-19 uzliesmojuma gadījumā var aizpildīt tiešsaistes aptaujas anketu, lai veiktu epidemioloģisko izmeklēšanu. Tajā tiktu iekļauta informācija par inficēšanās apstākļiem un saslimšanas gaitu, kas attiecīgi ļautu Slimību profilakses un kontroles centram iegūt noderīgu informāciju arī par inficētās personas reģistrēto ģimenes ārsta praksi, norādes uz vietnēm, kurās var iegūt papildu informāciju par izolācijas ievērošanas nosacījumiem vai par Covid-19 inficēta pacienta rīcību.

KONTEKSTS:

Jaunais Covid-19 omikrona paveids "Eris" Latvijā ir parādījies vēlāk nekā citās valstīs un lēnām izplatās valsts teritorijā, tas vērojams notekūdeņu monitoringa datos. Eiropas Slimību profilakses un kontroles centra dati rāda, ka "Eris" izplatība ES valstīs sasniedz vidēji 60%, taču nav pierādījumu, ka šis paveids izraisītu smagāku slimības gaitu par iepriekšējiem omikrona paveidiem.

Tikmēr Slimību profilakses un kontroles centrs (SPKC) augusta nogalē vēstīja, ka tieši omikrona XBB.1.5 apakšvariants ir dominējošais Latvijā, bet kopumā valstī mediķi redz 3–4 vīrusa paveidus.

SPKC dati liecina, ka pagājušajā nedēļā konstatētas 122 ar Covid-19 inficētas personas, kas ir par 32 gadījumiem vairāk nekā vēl pirms nedēļas.

Infektologi norāda – lai arī infekcija tagad izplatās straujāk, situāciju šobrīd nevar raksturot kā satraucošu. Speciālisti atgādina, ka viens no efektīvākajiem profilakses pasākumiem pret gripu un Covid-19 ir vakcinācija. No 20. septembra vakcinācijas kabinetos pieejamas arī jaunās pielāgotās vakcīnas pret Covid-19 omikrona apakštipu.

Savukārt Pērtiķu bakas ir radniecīga slimība pasaulē jau zināmajām bakām, kuras Pasaules Veselības organizācija par uzvarētu slimību atzina 1980. gadā. 2022. gada maijā vairākās Eiropas valstīs izskanēja ziņas par šīs slimības gadījumiem, tādēļ Latvijas speciālisti brīdināja, ka inficēšanās riski pastāv, un aicināja būt vērīgiem, ja pēc temperatūras un drudža uz ķermeņa parādās izsitumi, kas atgādina vējbakas.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti