Pastiprinās laboratoriju atbildību par Covid-19 testu kvalitātes nodrošināšanu

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 2 gadiem.

Laboratoriju atbildība par Covid-19 testu kvalitāti tiks pastiprināta. Jau iepriekš izskanējuši gadījumi, kas liek apšaubīt testēšanas kvalitāti un precizitāti. Lai laboratorijas būtu atbildīgākas, Veselības ministrija (VM) plāno grozīt līgumus ar tām, nosakot arī zaudējumu segšanu par nekvalitatīviem testiem. 

Jautājums par nekvalitatīviem Covid-19 testiem aktualizējās pēc tam, kad atklājās dīvainības Centrālās laboratorijas darbā sociālās aprūpes centros – gan  “Ērgļos”, gan “Lodē”, gan arī “Tērvetē”. Tur vairākiem klientiem visiem vienādi vispirms laboratoriski veiktās analīzes uzrādīja Covid-19 “pozitīvu”. Tajā pašā dienā visiem tiem pašiem ar eksprestestu – “negatīvu”. Un nākamajā dienā vēlreiz laboratoriski – arī visiem “negatīvu”.

Pārbaudi šajā lietā veica Nacionālā references laboratorija. No kopumā 26 testētajiem 17 gadījumos bija “pozitīvs”, tātad Covid-19 diagnoze apstiprināta, bet 6 rezultāti ir apšaubāmi un 3 gadījumos paraugi pārtestēšanai vispār netika iesniegti. 

VM uzskata, ka, iespējams, paraugi jau sākotnēji bijuši nepareizi paņemti. Vai arī – daļa no analīzēm ņemtajiem paraugiem varēja tikt bojāti, piemēram, pārvadāšanas procesā sajaukušies ar citiem. Uz tādu iespēju norādīja arī pārbaudes veicēji.

Nacionālās mikrobioloģijas references laboratorijas vadītājs Sergejs Nikišins skaidroja: “Laboratorijai, protams, jāievēro visas kvalitātes vadības sistēmas prasības, visas biodrošības prasības. Laboratorijai jāpaskatās visas tās vietas, kur varētu būt iespējama kontaminācija. Jo pie lielas paraugu plūsmas nevar izslēgt, ka laboratorija var būt arī kontaminācija. Ir jāveic savi  iekšējie auditi, savas iekšējās pārbaudes, to arī reģistrējot atbilstoši audita procedūrām, un jāveic korektīvas darbības.”

Centrālā laboratorija nav piekritusi publiski komentēt iemeslus apšaubāmajiem testiem. Tomēr, lai līgumu lauztu, Nacionālajā veselības dienestā (NVD) atzīmēja, ka pierādījumu laboratorijas vainai nav pietiekami. 

“Bet mēs noteikti proaktīvi skatāmies, ko darīt uz priekšu, lai nodrošinātu un uzraudzītu šo kvalitātes kontroli. Tai skaitā uzliktu arī atbildību laboratorijai sekot līdzi – gan tad, ja laboratorija pati nodrošina šo testu ņemšanu un transportēšanu, gan tad, ja laboratorija veic pasūtītāja veiktu testēšanu. Tas ir, šajā gadījumā,

ja sociālās aprūpes centrs nodrošina paraugu ņemšanu, uzglabāšanu, transportēšanu, tad laboratorijai ir jāseko līdzi, lai arī šajā pirmstestēšanas posmā visi nosacījumi tiktu ievēroti un paraugi tiktu testēti atbilstoši,”

norādīja NVD Kontroles un uzraudzības departamenta direktore Inga Brokere.

Ja laboratorija to neievēros, tai būs jāatbild arī finansiāli. Līgumu grozījumi būšot gatavi jau tuvākajā laikā. VM līdz šim ir atzinusi, ka kļūdas Covid-19 testos ir, bet tās neesot masveidīgas. 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti