Pagājušajā nedēļā par 50% pieaudzis jaunu Covid-19 gadījumu skaits

Pagājušajā nedēļā jaunatklāto Covid-19 gadījumu skaits pieaudzis par 50%, informēja Slimību profilakses un kontroles centrā (SPKC). Vienlaikus dati liecina, ka katram desmitajam laboratoriski izmeklētajam cilvēkam ar elpceļu saslimšanas simptomiem apstiprināts Covid-19.

Pirms divām nedēļām bija novērojama stabilizācijas tendence saslimstības rādītāju līknēs, bet pagājušajā nedēļā katru dienu bija reģistrēti vidēji 550 Covid-19 gadījumi, kas ir par 190 gadījumiem vairāk nekā iepriekšējā nedēļā. Pozitīvo Covid-19 testu īpatsvars pieaudzis no 6,8% līdz 8,4%. Šis procents ir vēl lielāks tiem cilvēkiem, kuri izmeklēti, jo saslimuši ar akūtu elpceļu infekcijas slimību.

Katram desmitajam laboratoriski izmeklētajam cilvēkam ar elpceļu saslimšanas simptomiem apstiprināts Covid-19. Epidemiologi tāpēc īpaši rūpīgi aicina ievērot mutes, deguna un roku higiēnu, kā arī nedoties uz darbu un publiskām vietām pat ar mazākajiem elpceļu saslimšanas simptomiem (piemēram, kakla sāpes, neliels klepus, paaugstināta ķermeņa temperatūra).

Veicot Covid-19 gadījumu epidemioloģisko izmeklēšanu, līdz 47% ir samazinājies izsekojamo gadījumu skaits, kad saikne ar citu Covid-19 gadījumu vai uzliesmojumu ir zināma. No izsekotiem Covid-19 gadījumiem visvairāk (35%) inficējušies mājsaimniecībā jeb no ģimenes locekļiem vai cilvēkiem, ar kuriem dzīvo kopā. Piektā daļa (20%) inficējušies darba vietā, nepilni 12% pozitīvo gadījumu – ārstniecības iestādēs (pārsvarā medicīnas darbinieki).

Pagājušajā nedēļā Covid-19 uzliesmojumi vairāk skāruši sociālās aprūpes centrus, kur inficējušies gan klienti, gan darbinieki.

Nedaudz samazinājies to cilvēku īpatsvars, kuri inficējušies darba vietās un izglītības iestādēs.

Stacionēto Covid-19 pacientu skaits aizvadītās nedēļas laikā pieaudzis par 32% salīdzinājumā ar iepriekšējo nedēļu, un dienā tika stacionēti vidēji 62 pacienti, kas ir par 15 pacientiem dienā vairāk  nekā nedēļu iepriekš. Nacionālā veselības dienesta (NVD) dati liecina, ka pieaudzis trīsdesmitgadnieku skaits, kuri stacionāros ārstējas ar vidēji smagu slimības gaitu (no 19 pacientiem uz 29), savukārt ar smagu slimības gaitu stacionāros ārstējas septiņi pacienti vecumā no 40-49 gadiem.

Pieaugot jaunatklāto Covid-19 gadījumu skaitam, ievērojami pieaugusi arī epidemiologu noslodze. Sazināšanās ar saslimušajiem cilvēkiem un kontaktpersonām var prasīt arī diennakti vai divas, bet atsevišķos gadījumos – ilgāk. SPKC aicina tos, kuri saņēmuši pozitīvus testa rezultātus, rīkoties atbildīgi un pašiem uzreiz apzināt un informēt iespējamās kontaktpersonas, lai cilvēki pēc iespējas savlaicīgāk atbilstoši rīkotos un ievērotu kontaktpersonām noteiktos drošības pasākumus. Šobrīd par kontaktpersonas statusu informē arī darba devēji un ģimenes ārsti, kuri informāciju par pozitīvo pacientu saņem portālā e-veselība. 

Cilvēkus, kuri ar Covid-19 infekciju atrodas stingrā izolācijā mājās, mudina vērot savu veselību un regulāri sazināties ar ģimenes ārstu. Ja parādās elpas trūkums, nekavēties un pēc palīdzības vērsties savlaicīgi, zvanot NMPD pa tālruni 113.

KONTEKSTS:

Ministru prezidents Krišjānis Kariņš ("Jaunā Vienotība") 29. novembrī, uzrunājot sabiedrību par Covid-19 izplatības situāciju Latvijā, paziņoja, ka rosinās pagarināt ārkārtas situāciju. Pašlaik ārkārtējā situācija ir izsludināta no 9. novembra līdz 6. decembrim, tās laikā noteikti jauni stingrāki ierobežojumi

Covid-19 uzliesmojuma laikā pavasarī Latvijā bija izsludināta ārkārtējā situācija jaunā koronavīrusa ierobežošanai, un situācija vasarā bija stabila, bet septembra beigās saslimstība strauji pieauga. Valdība pastiprināja drošības pasākumus, taču saslimstība ar Covid-19 turpināja pieaugt.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Latvijā
Ziņas
Jaunākie
Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt