No 15. novembra cilvēkiem ar Covid-19 sertifikātu «zaļais režīms», pārējiem – pakalpojumu minimums

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 2 gadiem.

Latvijā no 15. novembra iedzīvotāji ar Covid-19 vakcinācijas vai pārslimošanas sertifikātu pakalpojumus varēs saņemt "zaļajā režīmā", bet personām bez Covid-19 sertifikāta jārēķinās ar to, ka viņiem būs pieejams vien pakalpojumu minimums. Par to otrdien, 9. novembrī, sēdē vienojās valdība.

No 15. novembra plašāks "zaļais režīms", bez sertifikāta "pakalpojumu minimums"
00:00 / 03:42
Lejuplādēt

ĪSUMĀ:

  • Pakalpojumus pamatā sniegs "zaļajā režīmā", izņemot pirmās nepieciešamības pakalpojumus.
  • Lielie veikali ar platību virs 1500 kvadrātmetriem strādās "zaļajā režīmā".
  • Visiem būs pieejami mazie pārtikas veikali, degvielas uzpildes stacijas, aptiekas u.c.
  • Būs aizliegtas atrakcijas, azartspēles, izklaides pasākumi.
  • Aizliegta ielu tirdzniecības, arī Ziemassvētku tirdziņu organizēšana.
  • Tirdzniecības un pakalpojumu sniegšanas vietas strādās no plkst. 6 līdz plkst. 21.
  • Tas neattieksies uz pirmās nepieciešamības preču tirdzniecības vietām.
  • Publiskajos pasākumos vienlaikus varēs pulcēties ne vairāk par 500 cilvēkiem.
  • Plašsaziņas līdzekļu raidījumos viesi varēs piedalīties bez aizsargmaskām.
  • Visām klasēm mācības klātienē "burbuļa ietvarā".
  • Sporta pasākumi plānoti "zaļajā režīmā", izņemot starptautiskās sacensības.

Valsts kancelejas vadītājs Jānis Citskovskis valdības sēdē informēja, ka no 15. novembra pēc mājsēdes Latvijā atgriezīsimies situācijā, kādā dzīvojām no 11. oktobra līdz 21. oktobrim, kad uz nepilnu mēnesi valstī bija izsludināts tā sauktais "lokdauns".

Citskovskis klāstīja, ka pamatā pakalpojumu vietas būs pieejamas "zaļajā režīmā" jeb personām ar Covid-19 vakcinācijas vai pārslimošanas sertifikātu, bet pret Covid-19 nevakcinētajām personām būs pieejams pakalpojumu minimums.

Valsts kancelejas vadītājs klāstīja, ka pēc 15. novembra būs pakalpojumi, kas nebūs pieejami nevienam, un tās ir atrakcijas, azartspēles un izklaides pasākumi.

"Sarkanajā režīmā" jeb ikvienam būs pieejami tie pakalpojumi, kas saistīti ar cilvēktiesību nodrošināšanu un sabiedrības drošību. Proti, tie būs pārtikas veikali, pasta pakalpojumi, ēdiena pasūtīšana līdzņemšanai, sabiedriskais transports, finanšu pakalpojumi, remonta un apkopes pakalpojumi, telekomunikāciju pakalpojumi, atbalsts psiholoģiskās palīdzības grupās, avāriju novēršana. Tāpat vienas mājsaimniecības ietvaros būs pieejami foto un izmitināšanas pakalpojumi.

Publiskie pakalpojumi pamatā tiks sniegti attālināti. Ja pakalpojumu nepieciešams sniegt klātienē, tad kontaktam jābūt ne ilgākam par 15 minūtēm, bet personām bez Covid-19 sertifikāta būs jāievēro papildu drošības nosacījumi.

Noteikts, ka lielie veikali, tai skaitā pārtikas un higiēnas preču veikali, kuru platība pārsniedz 1500 kvadrātmetrus, pakalpojumus sniegs tikai "zaļajā režīmā".

Proti, būs pieejami tikai personām ar Covid-19 sertifikātu.

Savukārt nedrošajā vidē jeb "sarkanajā režīmā" varēs tirgot tikai noteiktās pirmās nepieciešamības preces, un to varēs darīt tikai tie veikali, kuru kopējā apmeklētājiem publiski pieejamā telpu platība nav lielāka par 1500 kvadrātmetriem un kur ir atsevišķa ieeja no ārtelpas. Tā varēs strādāt pārtikas veikali, optikas veikali, aptiekas, dzīvnieku barības, higiēnas preču veikali, preses tirdzniecības vietas. 

Ekonomikas ministrijā (EM) informēja, ka šajās tirdzniecība vietās, izņemot aptiekas, jānosaka tāds maksimālais apmeklētāju skaits, lai nodrošinātu ne mazāk kā 25 kvadrātmetrus no publiski pieejamās iekštelpu platības uz apmeklētāju. Savukārt aptiekās, kas veic vakcināciju pret Covid-19 vai izsniedz testēšanas sertifikātus, noteikta prasība vienai personai nodrošināt ne mazāk kā 15 kvadrātmetrus no publiski pieejamās telpu platības.

Tāpat epidemioloģiski nedrošā vidē jeb "sarkanajā režīmā" strādās degvielas uzpildes stacijas; autoostas un dzelzceļa stacijās esošās biļešu kases, kurās tiek pārdotas biļetes tikai uz iekšzemes maršrutiem; kā arī tirgi ārtelpās un ielu tirdzniecības vietas.

Citskovskis gan apgalvoja, ka personām bez Covid-19 sertifikāta būs pieejami arī citi, piemēram, telekomunikāciju un finanšu pakalpojumi. Noprotams, ka šos pakalpojumus varēs saņemt specializētajos veikalos ārpus tirdzniecības centriem vai arī centros, kur attiecīgajam veikalam ir atsevišķa ieeja.

Aptauja: Iedzīvotāji atbalsta stingro ierobežojumu atcelšanu
00:00 / 02:21
Lejuplādēt

Visās tirdzniecības vietās iepirkšanās līdzekļu, tai skaitā grozu, ratu vai tirdzniecības dalībnieka nodrošināto iepirkšanās somu skaits kopā nedrīkst pārsniegt maksimāli atļauto apmeklētāju skaitu tirdzniecības vietā. Ja tirdzniecības vietā tiek nodrošināta iepirkšanās līdzekļu pieejamība apmeklētājiem, atrašanās tirdzniecības vietā bez iepriekš minētajiem iepirkšanās līdzekļiem ir aizliegta.

Tirdzniecības un pakalpojumu sniegšanas vietu darba laiks noteikts no plkst. 6 līdz plkst. 21, izņemot pirmās nepieciešamības preču veikalus, kas drīkst darboties bez darba laika ierobežojumiem, skaidroja EM.

Uz visu ārkārtējās situācijas laiku aizliegta ielu tirdzniecības organizēšana, piemēram, gadatirgu, Ziemassvētku tirdziņu un tam līdzīgu tirdzniecības pasākumu organizēšana.

Tirdzniecības centros brīvdienās un svētku dienās varēs strādāt tikai pirmās nepieciešamības preču veikali, tostarp pārtikas un citi iepriekš minētie pirmās nepieciešamības preču veikali, skaidroja Citskovskis. Vienlaikus tirdzniecības centros brīvdienās un svētku dienās atļauta būs arī tādu pakalpojuma sniegšanas vietu un tirdzniecības vietu darbība, kurām ir atsevišķa ieeja no ārtelpas un tiek nodrošināta apmeklētāju plūsmas nodalīšana no tirdzniecības centra koplietošanas telpām, piebilda EM.

Publiskajos pasākumos vienlaikus varēs pulcēties ne vairāk par 500 cilvēkiem. Iepriekš plānots, ka kultūras un izklaides pasākumus vienlaikus varēs apmeklēt 1000 cilvēku.

Medijos un plašsaziņas līdzekļos raidījumos viesi  varēs piedalīties, nelietojot sejas aizsargmasku.

Raidījumos varēs piedalīties tikai personas ar Covid-19 pārslimošanas vai vakcinācijas sertifikātu un kopskaitā ne vairāk kā 20 (neskaitot raidījuma veidošanā iesaistītos plašsaziņas līdzekļu darbiniekus).

Reliģiskās vietās pulcēšanās varēs notikt "zaļajā režīmā", bet individuāli reliģiskās vietas varēs apmeklēt ikviens, taču apmeklējums nevarēs ilgt vairāk par 15 minūtēm.

No 15. novembra mācības skolās visām klasēm notiks klātienē. Mācības skolās plānotas tikai klašu "burbuļa ietvarā". Paredzēts, ka izglītības procesa īstenošanā pamatizglītības pakāpē tiek nodrošināts, ka dažādu grupu, klašu vai kursu izglītojamo plūsmas nepārklājas – vienlaikus neatrodas vienā mācību telpā, kā arī nepārklājas ārtelpās starpbrīžos, informēja Veselības ministrijā (VM).

Tāpat Ir pieļaujama pirmsskolas izglītības programmas īstenošana apvienotās grupās no vienas izglītības iestādes, pēc iespējas nodrošinot apvienotās grupas izglītojamo sastāva nemainību, skaidroja VM.

Pieaugušo izglītība notiks tikai "zaļajā režīmā", nometņu rīkošana būs aizliegta.

Arī sporta pasākumi plānoti tikai "zaļajā režīmā", izņemot starptautiskās sacensības, kas varēs notikt "daļēji drošajā" režīmā. Proti, līdztekus personām ar Covid-19 sertifikātiem pasākumi būs pieejami arī personām ar negatīvu Covid-19 testu.

Mājsēdes un citu ierobežojumu izbeigšana ne tuvu nenozīmē pandēmijas beigas, uzsvēra premjers Krišjānis Kariņš ("Jaunā Vienotība").

"Kamēr mūsu valstī nebūs augstākas vakcinācijas aptveres, īpaši starp senioriem, tik ilgi būsim situācijā, ka saslimstības uzliesmojums varētu vēl vairāk pasliktināt situāciju mūsu valsts slimnīcās. Mums jāturpina dzīvot, strādāt un rīkoties atbildīgi," norādīja valdības vadītājs.

KONTEKSTS:

Valdība lēma valstī no 11. oktobra uz trim mēnešiem izsludināt ārkārtējo situāciju, kas Covid-19 pandēmijā ir jau trešoreiz. Vienlaikus noteikti ierobežojumi ar mērķi palielināt Covid-19 vakcinācijas aptveri. Tostarp uzsvars likts uz darbu attālināti un valsts un pašvaldības iestādēs strādājošajiem pienākumu potēties pret Covid-19. Noteikti arī ierobežojumi tirdzniecībā, pakalpojumos, ēdināšanā, kā arī kultūras jomā. Savukārt skolas varēja turpināt darbu klātienē, visiem bērniem valkājot maskas.

Redzot straujo Covid-19 saslimstības pieaugumu, valdība neilgi pēc ārkārtējās situācijas izsludināšanas vienojās no 21. oktobra līdz 15. novembrim noteikt "lokdaunu". Tā laikā strādā tikai veikali, kur var nopirkt pašas nepieciešamākās preces, bet pārējie ir slēgti. Par nedēļu pagarināts skolēnu rudens brīvlaiks, un pēc tam mācības klātienē atsāka tikai mazākie skolēni, bet lielākie mācās attālināti. Vēl "lokdauna" laikā jāievēro mājsēde.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti