Lembergs saistībā ar sankcijām vērsies ASV tiesā

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 3 gadiem.

No pienākumu pildīšanas atstādinātais Ventspils mērs Aivars Lembergs ("Latvijai un Ventspilij")  saistībā ar viņam pērn piemērotajām sankcijām vērsies ASV tiesā pret ASV Valsts kases Ārvalstu aktīvu kontroles biroju (OFAC) un tā vadītāju, liecina informācija OFAC datubāzē. 

"Tieslietu ministrijas rīcībā ir informācija, ka šā gada 11. augustā Aivars Lembergs ir iesūdzējis ASV Kolumbijas apgabala tiesā ASV Valsts kases Ārvalstu aktīvu kontroles biroju un tā vadītāju. Prasījis nodrošinājumu šai prasībai. Prasība, kuru viņš cels, būs acīmredzot par sankciju noņemšanu viņam," ceturtdien intervijā LTV raidījumam "Rīta panorāma" apstiprināja tieslietu ministrs Jānis Bordāns (Jaunā konservatīvā partija).

Lembergs pieteikumā norāda, ka sankcijas viņam piemērotas, balstoties uz nepamatotām, apmelojošām apsūdzībām, kuras virza viņa politiskie konkurenti Latvijā. Apsūdzības nevarot tikt pamatoti apstrīdētas, ņemot vērā, ka preses relīze par sankciju piemērošanu ir vienīgais sniegtais paziņojums par OFAC rīcību un saturot tikai nepamatotas apsūdzības, kurām ir neskaidra saistība ar sankciju piemērošanas faktisko pamatu.

Neesot paziņojumam par OFAC rīcību, Lembergs nevarot apstrīdēt lēmumu par sankciju piemērošanu. 

Pieteikumā arī teikts, ka Bordāns un citas augsta līmeņa Latvijas amatpersonas ietekmēja OFAC lēmumu, un tas esot darīts ar mērķi graut Lemberga reputāciju un iegūt politiskās priekšrocības Latvijā. 

KONTEKSTS: 

2019. gada 9. decembrī ASV Valsts kases Ārvalstu aktīvu kontroles birojs (OFAC) par korupciju noteica sankcijas no amata pienākumiem atstādinātajam Ventspils mēram un partijas «Latvijai un Ventspilij» līderim Aivaram Lembergam. ASV to darīja saskaņā ar tā saukto Magņitska likumu, kas paredz sankcijas pret ārvalstniekiem, kas saistīti ar liela apmēra korupciju. Sankcijas tika vērstas arī pret četrām ar Lembergu saistītām juridiskām personām - Ventspils brīvostas pārvaldi, Ventspils attīstības aģentūru, Biznesa attīstības asociāciju un Latvijas Tranzīta biznesa asociāciju. 

Reaģējot uz Ventspils brīvostas iekļaušanu sankciju sarakstā, Saeima grozīja likumus, lai Ventspils brīvostu un arī Rīgas brīvostu nodotu valsts pārziņā, bet 17.decembrī valdība atbalstīja Satiksmes ministrijas rosinājumu dibināt jaunu kompāniju - AS "Ventas osta", kas nodrošinās Ventspilī esošās ostas teritorijas pārvaldīšanu un apsaimniekošanu.

Savukārt 18. decembra vakarā OFAC paziņoja par sankciju atcelšanu pret Ventspils brīvostu un Ventspils brīvostas pārvaldi.

Ventspils brīvostai noteiktās sankcijas tika atceltas pēc tam, kad Lembergs atkāpās no brīvostas valdes un Latvijas valdība veica darbības, lai pārtrauktu Lemberga ietekmi ostā, izriet no ASV Finanšu ministrijas paziņojuma presei.

Valdība atbalstīja Satiksmes ministrijas (SM) rosinājumu dibināt jaunu kompāniju - "Ventas osta", kas nodrošinās Ventspilī esošās ostas teritorijas pārvaldīšanu un apsaimniekošanu.

Paredzēts, ka jaundibināmās "Ventas ostas" balsstiesīgās akcijas piederēs valstij un kapitālsabiedrības akcijas nedrīkstēs privatizēt, atsavināt, ieķīlāt un citādi apgrūtināt. "Ventas osta" pildīs ostas pārvaldnieka funkcijas, kā arī būs tiesīga slēgt līgumus ar ostas klientiem un veiks visas nepieciešamās darbības, lai pakāpeniski pārņemtu saistības pret ostas klientiem.

Ieplānots pārejas posms, kurā sākotnēji paralēli darbosies Ventspils brīvostas pārvalde un jaundibinātā valsts kompānija. "Ventas osta" Ventspils brīvostas pārvaldes mantas, tiesības un saistības pārņems pa daļām, arī darbinieki - speciālisti, tehniskais personāls u.c. - pāries darbā uz "Ventas osta" pakāpeniski. Ventspils brīvostas pārvaldes likvidācijas procesa ietvaros normatīvos noteiktajā kārtībā tiks lemts par Ventspils brīvostas pārvaldes aktīvu nodošanu jaunajai valsts kapitālsabiedrībai.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti