Panorāma

Sākas Ukrainas miera sarunas

Panorāma

Mainīs kritērijus sociālajiem uzņēmumiem

ASV nosaka sankcijas A. Lembergam

ASV iekļauj Lembergu «melnajā sarakstā»

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 3 gadiem.

ASV iekļāvusi smagos noziegumos apsūdzēto un no pienākumu pildīšanas atstādināto Ventspils mēru Aivaru Lembergu globālajā Magņitska sankciju sarakstā, liecina ASV Finanšu ministrijas Ārvalstu aktīvu kontroles biroja (OFAC) paziņojums.

ĪSUMĀ:

  • Lembergs ASV sankciju sarakstā iekļauts, balstoties uz tā dēvēto Magņitska likumu.
  • ASV paziņojumā Lembergs nosaukts par oligarhu; uzskaitīti vairāki iemesli iekļaušanai sarakstā.
  • Vēl sankcijas noteiktas pret četrām organizācijām, tostarp Ventspils brīvostas pārvaldi.
  • Šīm organizācijām un Lembergam būs liegta pieeja ASV finanšu sistēmai,
  • Sankciju ietekme plašāka par ASV teritoriju; tās jāievēro arī bankām Latvijā.
  • Ja ar sankcionētu personu sadarbosies kāds uzņēmums vai banka, arī pret to var noteikt sankcijas.
  • Uz LTV lūgumiem komentēt savu iekļaušanu sankciju sarakstā Lembergs neatsaucās. 
  • SM gatavo priekšlikumus, kas mazinātu ASV lēmuma negatīvo ietekmi uz Ventspils ostu.

Paziņojumā Aivars Lembergs nosaukts par oligarhu un norādīts, ka viņš iekļauts sarakstā kā amatpersona vai bijusī amatpersona, kura atbildīga vai tieši vai netieši iesaistīta korupcijā, tajā skaitā valsts mantas piesavināšanās, korupcijā, kas saistīta ar publiskiem iepirkumiem vai kukuļošanu.  

ASV Finanšu ministrijas departamenta paziņojumā norādīts, ka Lembergs kontrolē organizācijas caur politiskajām partijām un korumpētiem politiķiem un sistemātiski izmanto šīs organizācijas un indivīdus ekonomiskiem ieguvumiem.  

Paziņojumā teikts, ka Lembergs izmantojis savu ietekmi arī, lai ieceltu vai neieceltu noteiktās amatpersonas, un ietekmējis un korumpējis tiesībsargājošo iestāžu amatpersonas, lai aizstāvētu savas intereses un gāztu politiķus, kurus viņš citādi nevarēja kontrolēt.

Papildus sankciju sarakstā iekļautas četras Latvijā bāzētās organizācijas, kuras, kā teikts paziņojumā, pieder Lembergam vai viņš tās kontrolē – Ventspils brīvostas pārvalde, Ventspils Attīstības aģentūra, Biznesa attīstības asociācija un Latvijas Tranzīta biznesa asociācija.  

Saistībā ar šīm klasifikācijām Ārvalstu aktīvu kontroles birojs vienlaikus izdeva Globālo Magņitska vispārējo licenci Nr.1, kas atļauj konkrētas transakcijas un darbības, kuras tiek parasti izmantotas un ir nepieciešamas, lai varētu pārtraukt transakcijas, kurās ir iesaistīta Ventspils brīvostas pārvalde, Ventspils Attīstības aģentūra, Biznesa attīstības asociācija vai Latvijas Tranzīta biznesa asociācija vai jebkura cita juridiskā persona, kurā vienai vai vairākām minētajām juridiskajām personām pieder 50% vai lielāka daļa, 30 dienu periodā.

“Korupcija iedragājusi Latvijas ekonomiku gadiem ilgi. [..] Šī ASV rīcība demonstrē ASV apņemšanos saukt pie atbildības korumpētus oligarhus,” norādīts pretkorupcijas dienā publicētajā paziņojumā.  

Korupcija atņem cilvēkiem valsts resursus, pakalpojumus, ekonomiskās iespējas, kamēr tā bagātina dažus izredzētos un veicina vides iznīcību, politisku nestabilitāti un konfliktu, norādīts paziņojumā.

Minētajām četrām organizācijām un Lembergam turpmāk būs liegta pieeja ASV finanšu sistēmai. Tomēr sankciju ietekme ir krietni plašāka par ASV teritoriju.

Latvijas Ārlietu ministrija (ĀM) paziņojumā norādījusi, ka ASV sankcijas ir jāievēro arī bankām Latvijā.

ASV OFAC sankcijas tiek ievērotas publiskās un privātās partnerības jomā un Eiropas Savienības fondu un citas ārvalstu finanšu palīdzības jomās, informēja ĀM.

ASV ir izteikušas brīdinājumu, ka jebkurš, kurš veiks finanšu pārskaitījumus sankcionētajām personām, arī var tikt pakļauts ASV OFAC sankcijām, informēja ministrija.

Līdz ar to ĀM lūdz ņemt vērā šo papildu risku, kā arī vērš uzmanību uz to, ka jau noslēgto līgumu izpilde ar ASV OFAC sankcijām pakļautām personām var būt apgrūtināta vai neiespējama, kamēr sankcijas ir spēkā.

Uz lūgumiem komentēt savu iekļaušanu sankciju sarakstā Lembergs šovakar Latvijas Televīzijai (LTV) neatsaucās. 

Lembergs ziņu aģentūrai LETA sacījis, ka pret viņu ASV vērstās sankcijas ietekmi neatstāšot. Lembergs, kuram jau vairākus gadus saistībā ar tiesvedību krimināllietā ir amata pienākumu ierobežojumi, apgalvoja, ka Ventspils brīvostas pārvaldē nekādus finanšu dokumentus neparakstot, pārskaitījumus neveicot un līgumus neslēdzot. Tas gan nekādi nemaina to, ka valdībai tagad nāksies lemt, kā risināt situāciju ar ASV sankciju sarakstā nonākušo Ventspils brīvostu.

Latvijas Finanšu ministrija norādījusi, ka ASV noteiktās sankcijas būs jāņem vērā arī Valsts kasei. Savukārt Satiksmes ministrija (SM) otrdienas, 10. decembra, valdības sēdei gatavo priekšlikumus, lai mazinātu ASV lēmuma iespējamo negatīvo ietekmi uz Ventspils ostu. Par to vietnē "Twitter" paziņojis satiksmes ministrs Tālis Linkaits (Jaunā konservatīvā partija).

SM piedāvātie risinājumi saistīti ar Ventspils pilsētas un tās mēra kontroles "noņemšanu" no Ventspils brīvostas pārvaldes, lai varētu parādīt, ka Ventspils ostu nekontrolē ASV lēmumā minētās personas, telefonintervijā LTV skaidroja ministrs. Viņš norādīja, ka varētu mainīt Ventspils brīvostas juridisko statusu. Vaicāts, vai Ventspils brīvosta varētu pilnībā nonākt valsts pārziņā, Linkaits teica, ka iespējami ir dažādi varianti, par ko tiks lemts otrdien valdības sēdē.

Ministrs atgādināja, ka Ventspils osta ir Latvijā otra lielākā osta, kas ir būtiska Latvijas tranzīta nozares sastāvdaļa un kur nodarbina vairāk nekā 2000 strādājošo. 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti