Panorāma

Strīds ar Saeimu par Lāčplēša skulptūru Saeimas ēkā

Panorāma

Panorāma

Distancējas no Aivara Lemberga izteikumiem

Lembergs vaino Latvijas valdību «Krievijas provocēšanā»; viņa teikto lūdz vērtēt Saeimas komisijā

"Tas ir viņa privāts viedoklis." Šādi valdošās koalīcijas partijas cenšas formāli distancēties no pašu koalīcijas sabiedrotā – bijušā Ventspils domes priekšsēdētāja un ASV sankcijām pakļautā politiķa Aivara Lemberga izteikumiem, kuros manāmas Krievijas retorikas atbalsis.  Lembergs savā "Facebook" profilā publicējis paziņojumu, kurā pauž neizpratni par tā sauktā Maskavas nama nacionalizēšanu, vainojot Latviju "Krievijas provocēšanā".

Kremļa naratīvu izplatīšana gan nav nekas jauns Lemberga publiskajās izpausmēs. Jau gadiem ilgi viņš pielīdzinājis NATO spēkus okupantiem, Latvijas drošības dienestu darbu – Staļina represijām, žēlojies par Krievijas dziedātāju iekļaušanu melnajā sarakstā un padomju pieminekļu nojaukšanu.

Tagad īpašu Lemberga sašutumu izraisījis valdošās koalīcijas lēmums pārņemt valsts īpašumā kādreizējo "Maskavas namu". Viņaprāt, tā ir bezjēdzīga provokācija.

"Nu priekš kam jūs atņēmāt? Nu – kāda vajadzība? Kāda jēga? Nu milzīgs kaitējums Krievijai? Priekš kam viņus provocēt? Priekš kam? Kāds no tā labums Latvijai?" vaicāja Lembergs.

Jau ziņots, ka "Maskavas nams" pārņemts valsts īpašumā ar pamatojumu – mazināt valsts drošības apdraudējumu. Piemēram, Valsts drošības dienests vairākkārt brīdinājis amatpersonas, ka nams tiek izmantots pretvalstiskām aktivitātēm, kā arī sankciju pārkāpumiem. Turklāt ēkas pārņemšanu valsts īpašumā Saeimas balsojumā atbalstīja arī visi trīs Lemberga vadītās partijas "Latvijai un Ventspilij" deputāti.

Lemberga partija kā daļa no Zaļo un Zemnieku savienības (ZZS) ietilpst pašreiz valdošajā koalīcijā. ZZS vadība par sava biedra publiskajām izpausmēm runā izvairīgi. No vienas puses – Lemberga teiktajam īsti nepiekrīt. No otras – arī  publiski no tiem norobežoties vai nosodīt nav gatavi.

"Šinī gadījumā tas ir viņa personīgais viedoklis, kas nekādā veidā ar apvienību nav skaņots vai pārrunāts kopīgi," sacīja ZZS valdes priekšsēdētājs Armands Krauze. "Mēs neko neesam pārrunājuši, bet esam rīkojušies pareizi. Esam rīkojušies pareizi, gan Maskavas namu atņemot, gan nojaucot visus pieminekļus. Tā ir mūsu katra latvieša pārliecība, ka tā vajadzēja rīkoties."

Ministru prezidente Evika Siliņa ("Jaunā Vienotība") norādīja: "Es vairāk sekoju valdības sēdēs esošajiem kolēģiem un koalīcijas partneriem. Lemberga kunga nav mūsu koalīcijas vidū. Es pieļauju – tas ir viņa privātais viedoklis, un mums ir daudz dažādu cilvēku, kas pauž privātu viedokli."

Tikmēr ekonomikas ministrs, ZZS valdes loceklis Viktors Valainis pauda: "Šobrīd neredzu nekādu pamatu tam pievērst uzmanību. Mums ir citi aktuāli dienaskārtības jautājumi.

Piemēram, par mangāna rūdas iekļaušanu 14. sankciju paketē, un tur mums ir vienota ZZS pozīcija par šādu soli."

Taču uzmanību tam pievērš Ventspils pilsētas domes opozīcijas deputāts Aivis Landmanis, kurš vērsies Saeimas Nacionālās drošības komisijā ar lūgumu izvērtēt Lemberga izteikumus.

"Pēc jaunās valdības izveidošanas šis kungs ir sajutis spēku un nāk klajā ar tādiem riktīgi, manuprāt, biedējošiem uzsaukumiem, praktiski uzaicinot Krievijas karaspēku un stāstot Latvijā, ka tas ir leģitīmi. Bez tam – tas tiek darīts arī latviešu un krievu valodā un arī izmantojot pašvaldības finanšu resursus. Manuprāt, viņš šeit nodarbojas ar Putina Krievijas retorikas izplatīšanu," sprieda Landmanis.

Līdzīgs iesniegums Valsts drošības dienestam jau iesniegts arī par Daugavpils mēru Andreju Elksniņu, kurš kritizējis austrumu robežas stiprināšanas darbus.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti