Panorāma

Iečuksti tuviniekam, ka mīli viņu

Panorāma

Panorāma

ASV atceļ sankcijas Ventspils brīvostai

Ventspils brīvostas pārvalde izņemta no ASV sankciju saraksta

Ventspils brīvosta un Ventspils brīvostas pārvalde ir izņemta no ASV sankciju saraksta, informēja Latvijas Ārlietu ministrija (ĀM), atsaucoties uz ASV Finanšu ministrijas Ārvalstu aktīvu kontroles biroja (OFAC) paziņojumu. Citas trīs organizācijas, kas līdz ar Aivaru Lembergu tika iekļautas sankciju sarakstā, pašlaik tajā paliek, intervijās Latvijas Radio un LTV norādīja ārlietu ministrs Edgars Rinkēvičs ("Jaunā Vienotība").

Par šādu ASV soli kļuva zināms trešdien, 18. decembrī, vien dažas stundas pēc Saeimas steidzami pieņemtā lēmuma, kas ļaus valstij pārņemt Ventspils brīvostas pārvaldi savā pārziņā un dibināt jaunu valsts uzņēmumu “Ventas osta”.

Ministrija informēja, ka šo lēmumu ASV pieņēma pēc intensīvām pārrunām ar Latvijas vēstniecību ASV, Ārlietu ministriju un citām institūcijām, kā arī iepazīstoties ar visām Latvijas veiktajām un plānotajām darbībām, lai neatgriezeniski novērstu sankcionētās fiziskās personas ietekmi Ventspils brīvostā un Ventspils brīvostas pārvaldē.

Ārlietu ministrs Edgars Rinkēvičs
00:00 / 00:00
Lejuplādēt

Līdz ar to Ventspils brīvostas pārvalde, Ventspils brīvosta un uzņēmumi, kas darbojas ostā, varot netraucēti turpināt darbu, norāda ĀM. "Šeit ir novērsta tā pamatproblēma, par ko bija bažas.

Riska faktors par to, ka pēc 8. janvāra nebūtu iespējas ostai normāli operēt, šobrīd ir noņemts,” sacīja ministrs.

Viņš pateicās arī Ārlietu ministrijas un vēstniecības darbiniekiem. 

Savukārt nav izmaiņu ASV lēmumā noteikt sankcijas pret Ventspils attīstības aģentūru, Biznesa attīstības asociāciju un Latvijas Tranzīta biznesa asociāciju. Ministrs pauda, ka tām neesot absolūti nekāda sakara ar valsts ekonomiku.

“Būsim arī reālisti – mūsu mērķis bija osta, nevis samērā mākslīgas institūcijas, kuru uzdevums bija faktiski maksāt algu vienam sankciju sarakstā esošam pilsonim.

Šīm biedrībām un asociācijām uz Latvijas ekonomiku, uz Ventspils pilsētas funkcionēšanu gan nekāda īpaša iespaida nav. Valsts un valdības uzdevums ir rūpēties par reālām lietām, nevis mākslīgiem veidojumiem,” sacīja Rinkēvičs.

KONTEKSTS:

9. decembrī ASV iekļāvušas globālajā Magņitska sankciju sarakstā no pienākumu pildīšanas atstādināto Ventspils mēru Lembergu, kā arī četras organizācijas – Ventspils brīvostas pārvaldi, Ventspils Attīstības aģentūru, Biznesa attīstības asociāciju un Latvijas Tranzīta biznesa asociāciju.  ASV sankcijas ir jāievēro arī bankām Latvijā. ASV brīdināja, ka jebkurš, kurš veiks finanšu pārskaitījumus sankcionētajām personām, arī var tikt pakļauts ASV sankcijām.

Reaģējot uz ASV lēmumu, Lembergs paziņoja, ka apturēs darbību Ventspils brīvostas pārvaldes valdē.

Bet valdība nolēma labot situāciju, valsts pārvaldībā pārņemot Ventspils un Rīgas brīvostu pārvaldes, un Saeima 12. decembrī vienas dienas laikā nolēma atbalstīt šo valdības priekšlikumu. Tāpat valsts veidos jaunu valsts akciju sabiedrību (VAS) "Ventas osta"  Ventspils ostas pārvaldīšanai un apsaimniekošanai.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Vairāk

Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt