Sadaļas Sadaļas

Kariņš: ES līderi vienojas – Latvija saņems vairāk papildu «Pfizer» Covid-19 vakcīnu

Eiropas Savienības līderi vienojušies par solidaritātes principa ievērošanu papildu “Pfizer”/BioNTech” Covid-19  vakcīnas devu pārdalē – vairāk vakcīnu saņems tās valstis, kas līdz šim saņēmušas mazāk, informēja Latvijas premjers Krišjānis Kariņš (“Jaunā Vienotība”).

Eiropas Savienības (ES) līderi uzdeva dalībvalstu atbildīgajām amatpersonām Veselības ministriju un pārstāvniecību līmenī vienoties par papildu vakcīnas devu taisnīgu sadali starp ES dalībvalstīm, ievērojot solidaritātes principu, paziņojumā medijiem informēja Ministru prezidenta preses sekretārs Sandris Sabajevs.

“Neatlaidīgs darbs ar Eiropas Savienības līderiem ir rezultējies ar vienošanos par solidaritātes principa ievērošanu 2. ceturksnī papildus piegādājamo “Pfizer/BioNTech” vakcīnas devu pārdalē – vairāk vakcīnas devu ir jāpiegādā tām dalībvalstīm, kas līdz šim ir saņēmušas mazāk vakcīnu,” paziņojumā pauda Kariņš.

Vakcinācijas tempi bija viens no būtiskākajiem tematiem ceturtdienas Eiropas Savienības valstu līderu sanāksmē. Saruna notika videokonferences formātā, nevis klātienē, jo vairākās valstīs pēdējā laikā ir pasliktinājušies Covid-19 rādītāji un tās bija spiestas pastiprināt ierobežojumus.

Kariņš samitā aicināja pārējo valstu kolēģus piekrist pārdalīt papildus iegādātos 10 miljonus „Pfizer/BioNTech” vakcīnas devu, lai aizpildītu iztrūkumu Latvijā, Bulgārijā, Čehijā, Austrijā, Slovēnijā un Horvātijā.

Kariņš atkārtoja, ka, ņemot vērā Eiropas vienoto tirgu, ir ļoti būtiski, lai visas valstis vienlaicīgi sasniegtu līdzīgu vakcinācijas līmeni.

Pirms samita Kariņš Latvijas Radio sacīja, ka „izpratne ir. Jautājums ir par konkrētu risinājumu”.

KONTEKSTS:

Sešas Eiropas Savienības (ES) dalībvalstis, tostarp Latvija, iepriekš pieprasījušas sasaukt īpašu samitu, lai runātu par vienlīdzīgu Covid-19 vakcīnu sadali, jo pašreizējā sistēma rada "milzu nevienlīdzību" starp dalībvalstīm.

Saskaņā ar ES vakcinācijas stratēģiju dalībvalstis piekļuvi apstiprinātajām vakcīnām iegūst vienlaicīgi un katrai piešķirtais daudzums ir proporcionāls tās iedzīvotāju skaitam. Eiropas Komisija (EK) slēdz līgumus ar farmācijas uzņēmumiem dalībvalstu vārdā, un tās var izvēlēties priekšpiegādes līgumu ietvaros, cik daudz dozu iepirkt. Piecu valstu valdību vadītāji kritizējuši pašreizējo sadales praksi, kas esot pretrunā ar ES vienošanos par proporcionālu sadali.

Latvija teorētiski varēja pieteikties arī lielākam “Pfizer/BioNTech” vakcīnu daudzumam, taču pēc veselības nozares ekspertu darba grupas izvērtējuma, ņemot vērā šīs vakcīnas specifiskās uzglabāšanas un izlietošanas prasības, tika pieņemts lēmums par mazāku daudzumu.   

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Latvijā
Ziņas
Jaunākie
Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt