Izsludina jaunu iepirkumu JRT pārbūvei

VAS “Valsts nekustamie īpašumi” (VNĪ) izsludina iepirkumu Jaunā Rīgas teātra (JRT) būvniecībai, kas paredz būvniecības realizāciju atbilstoši arhitektes Zaigas Gailes iecerei un teātra vajadzībām. Svarīgākās atšķirības no iepriekšējā konkursa – tajā iestrādāts “projektē un būvē” princips, kas paredz vienotu atbildību teātra pārbūves ieceres īstenošanai, informēja VNĪ valdes locekle Sigita Janvāre.

VNĪ norādīja, ka jaunais konkurss ļaus pasūtītājam labāk kontrolēt izmaksas, termiņus un uzlabos komunikāciju un darbību koordināciju starp būvnieku, projektētājiem un pasūtītāju, ļaujot operatīvāk risināt problēmas būvlaukumā nekā situācijā, kur šīm pusēm būtu iespēja aizbildināties ar otras puses vainu strīda un būvniecības kavējumu izraisīšanā.

Atsaucoties uz strīdu ar iepriekšējo būvnieku, kad pāļu urbšanas laikā blakus mājās izveidojās plaisas, Janvāre norādīja, ka “Projektē un būvē” atbildības sadalījums nodrošinās to, ka būvniecības ieceres realizētājs izvēlētos tādu pāļu iestrādes risinājumu, kuru tas pats spētu droši realizēt, tādējādi palielinot būvdarbu norises drošību.

“VNĪ iepirkumā iedrošinās piedalīties arī ārzemju uzņēmumus. Lai samazinātu riskus uz nepamatoti lēta vai nepamatoti dārga piedāvājumu saņemšanu jaunajā iepirkumā, esam paredzējuši to, ka būvniekam ir ne tikai jāuzbūvē Jaunais Rīgas teātris, bet arī turpmākos piecus gadus jāapsaimnieko ēka – tās galvenie inženiertīkli un būtiskākās konstrukcijas (jumts, fasāde, logi). Tas nodrošinās to, ka būvnieks būs ieinteresēts kvalitatīvā būvniecībā, jo turpmāk pašam būs jānodrošina ēkas apsaimniekošana,” norādīja Janvāre.

JRT pārbūves būvprojekta tālākai realizācijai ir nepieciešams veikt izmaiņas pāļu risinājumiem. Esošo pāļu risinājumu vairs nedrīkst īstenot būvnieka radītās situācijas dēļ, jo pāļu atbalsta sienas pāļi ir sasnieguši tādu sacietēšanas pakāpi, ka sākotnējo projektā izstrādāto tehnoloģiju vairs nevar pielietot. Turklāt kaimiņu ēku konstrukcijas ir bojātas, kas pieprasa vēl rūpīgāku pieeju nekā iepriekš, uz ko norāda projekta autors un VNĪ piesaistītie eksperti.

“Latvijas sabiedrība ir pelnījusi modernu Eiropas līmeņa teātri, tādēļ VNĪ ar pilnu atbildību darīs visu, lai šis projekts tiktu pabeigts pienācīgā kvalitātē, un esam apņēmušies pabeigt JRT ēkas rekonstrukciju tā, lai atbilstoši plānam teātris Lāčplēša ielas namā varētu atgriezties jau 2022. gada vasarā,” uzsver VNĪ valdes locekle Sigita Janvāre.

VNĪ informēja, ka ar būvnieku tiks slēgts līgums atbilstoši Starptautiskās inženierkonsultantu federācijas FIDIC būvniecības līguma standartam. Tas atvieglošot būvniecības projektu un iepirkuma procesa vadību. Starptautiskais standarta līgums VNĪ tiek izmantots iepirkumos virs viena miljona eiro. Izmantojot standartizētus līguma noteikumus, tiks veicināts savstarpējo attiecību un prasību vienveidīgums un paredzamība, tādējādi atvieglojot piegādātājiem dalību iepirkumos un noslēgto līgumu izpildi.

VNĪ joprojām sola pabeigt teātra ēkas rekonstrukciju tā, lai atbilstoši plānam teātris Lāčplēša ielas namā varētu atgriezties jau 2022.gada vasarā.

Aģentūra LETA vēsta, ka informāciju par jaunā iepirkuma paredzēto līgumcenu VNĪ neatklāj. "Informācijas par būvniecības izdevumu un citu projekta izmaksu segšanai nepieciešamā finansējuma apmēru izpaušana pirms iepirkumu procesa noslēguma var apgrūtināt efektīvu iestādes darbību. VNĪ mērķis ir panākt, ka projektētāji, būvuzņēmēji u.c. iepirkumos nav informēti par konkrētajam projektam pieejamā finansējuma apmēru un tādējādi iepirkumos piedāvājumus iesniedz, balstoties uz savām aplēsēm nevis pasūtītāja aplēsēm un attiecīgi pieejamā finansējuma apmēru. Mērķis ir panākt valstij iespējami izdevīgāku projektēšanas, autoruzraudzības, būvdarbu, būvuzraudzības u.c. piedāvājumu," skaidroja VNĪ.

KONTEKSTS:

Pirms gada VNĪ noslēdza aptuveni 20 miljonu eiro vērto līgumu par JRT atjaunošanu VNĪ ar "ReRe būve 1" noslēdza pirms gada. Darbi objektā tika apturēti pagājušā gada novembra beigās, kad būvnieki pamanīja bojājumus blakus ēkās.

Jūlija beigās VNĪ paziņoja, ka lauzīs līgumu ar JRT būvnieku un meklēs jaunu, kā arī prasa piedzīt līgumsodu gandrīz 210 000 eiro. Uzņēmuma darbā konstatēti pārkāpumi kvalitatīvā būvniecībā un termiņu neievērošana. Savukārt būvniecības uzņēmums norādīja, ka tiekot vainots par kļūdām tehniskajā projektā, ko izstrādājis "Zaigas Gailes birojs un partneri", savus pārkāpumus noliedz un līgumsodu labprātīgi nemaksās.

VNĪ pēc līguma laušanas ar būvniekiem plānoja 13. augustā pārņemt JRT būvlaukumu, bet būvnieki uzskata - kamēr notiek tiesa par līgumu, nav pamata atstāt būvlaukumu. Tiesa apmierināja būvnieku blakus prasību - kamēr iztiesā strīdu par līgumu, aizliegt VNĪ slēgt jaunu līgumu ar citiem būvniekiem JRT projektā. Aģentūra LETA vēstīja, ka Ģenerālprokuratūra septembra vidū iesniedza protestu Augstākās tiesas Senāta Civillietu departamentam, lūdzot minēto lēmumu atcelt un nodot lietu jaunai izskatīšanai tās pašas tiesas citam sastāvam.

Plānotais JRT rekonstrukcijas budžets ir 31 miljons eiro, no tā būvniecībai atvēlēts 21 miljons eiro, bet pārējos izdevumus veido būvuzraudzība, tehnoloģijas un aprīkojums, kā arī ārvalstu ekspertu darbs.

"ReRe būve 1" piedāvāja valstij noslēgt mierizlīgumu attiecībā uz JRT rekonstrukcijas projektu, solot segt daļu no papildu izdevumiem. Darbi tiktu pabeigti 2022. gada martā un izmaksātu par 2,6 miljoniem eiro vairāk.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Latvijā
Ziņas
Jaunākie
Interesanti