Panorāma

Pakaļdzīšanās ar apšaudi Ogrē

Panorāma

Juhansonei vadošs amats Eiropas Komisijā

Lauž līgumu ar Jaunā Rīgas teātra ēkas būvniekiem

VNĪ pārtrauc līgumu ar JRT būvnieku

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 4 gadiem.

Valsts akciju sabiedrība "Valsts nekustamie īpašumi" (VNĪ) pārtraukusi līgumu ar Jaunā Rīgas teātra (JRT) būvnieku "Rere būve 1", informēja būvniecības uzņēmumā. Būvnieks tiekot vainots tehniskā projekta kļūdās, ko izstrādājis "Zaigas Gailes birojs un partneri". Savukārt VNĪ informēja, ka pārkāpumi konstatēti "Rere būve 1" piesaistītā atbildīgā būvdarbu vadītāja darbībā un tiks vērtēta iespēja atņemt viņam sertifikātu. Pārkāpumi "Rere būve 1" bijuši jau iepriekš, un tiks meklēts jauns JRT būvnieks.

ĪSUMĀ:

 • VNĪ nolēma pārtraukt līgumu ar JRT būvnieku.
 • Būvnieks tiekot vainots par Zaigas Gailes tehniskajā projektā pieļautajām kļūdām.
 • Uzņēmums paša spēkiem meklēja risinājumu, lai varētu turpināt būvdarbus.
 • "Rere būve" vērsīsies tiesā, ja VNĪ neatsauks līguma uzteikumu.
 • VNĪ pārkāpumus konstatēja "Rere būve 1" piesaistītā atbildīgā būvdarbu vadītāja darbībā.
 • VNĪ vēlas būvdarbu vadītāja darba izvērtējumu, lai neturpinātos bezatbildīga prakse.
 • Būvnieks aicina izvērtēt visu projekta atbildīgo darbu.
 • VNĪ izsludinās jaunu konkursu būvniecības darbiem.

Būvnieki uzskata, ka viņus vaino projektētāja kļūdās

Uzņēmuma valdes priekšsēdētājs Valdis Koks paziņojumā medijiem norādījis, ka būvnieks tiek vainots tehniskā projekta kļūdās, ko izstrādājis "Zaigas Gailes birojs un partneri". Būvnieks uzskata VNĪ līguma uzteikumu par pilnībā nepamatotu. Uzteikuma neatsaukšanas gadījumā uzņēmums vērsīsies tiesā, lai tā atzītu līguma uzteikumu par spēkā neesošu.

Gailes projektā esot atklāts daudz kļūdu, arī tādas, kuras nenovēršot, projekta realizācija nav iespējama. Piemēram:

 • Teātra ēkas fasādes balsta rāmja pāļi nebija izprojektēti. Kad tos pēc būvnieka prasības projekta autors iekļāva projektā, izrādījās, ka tie būtu jāurbj tieši sadales tīkla elektrības kabeļos.
 • Projekta sadaļu saderība netika nodrošināta saskaņā ar būvnormatīvu prasībām. Piemēram, arhitektūras un būvkonstrukciju rasējumu savstarpēja nesaderība – vienā projektā sienas ir uzzīmētas, citā nav. 
 • Izpildot būvdarbus saskaņā ar Zaigas Gailes projektētajiem risinājumiem, tika novērota apkārtējo ēku sēšanās. Zaiga Gaile projektā nav veikusi novērtējumu uz blakus esošajām būvēm, kādu ietekmi uz tām atstās projektā paredzētie tehnoloģiskie risinājumi.

Koks norādīja, ka būvnieks līdz šim strādājis stingri pēc tehniskā projekta, ko paredz likums un noteikumi, kā arī pieņēma atbildīgu lēmumu darbus pārtraukt, lai VNĪ un "Zaigas Gailes birojs un partneri" varētu atrast risinājumu problēmām.

Koks informēja, ka "Rere būve 1" demonstrēja savu gatavību sniegt nepieciešamos risinājumus, lai darbi varētu turpināties, piesaistot pasaules līmeņa ģeotehnikas ekspertus "Witteveen+Bos" no Nīderlandes. Pagājušajā nedēļā tikšanās laikā visas iesaistītās puses vienojās, ka konkrēti risinājumi tiks nodoti līdz 30. jūlijam.

"Konstruktīvas sadarbības vietā, lai ieviestu atrasto risinājumu, 2019. gada 23. jūlijā saņēmām VNĪ paziņojumu par līguma izbeigšanu JRT rekonstrukcijas projektā.

Saprotam emocionālo fonu, uz kāda pasūtītājs pieņēmis šādu lēmumu – nekvalitatīvi izstrādāta tehniskā projekta dēļ būvniecības process var aizkavēties.

Racionāla rīcība no valsts akciju sabiedrības būtu pielikt visas pūles tehniskā projekta sakārtošanā, nevis apstādināt projekta virzību pilnībā. Aicinām VNĪ savu lēmumu pārdomāt, atsaukt uzteikumu un fokusēties uz konstruktīvu projekta realizēšanu. Pretējā gadījumā ir pilnīgi skaidrs, ka JRT atgriešanās Smiļģa mājā nenotiks plānotajos termiņos, turklāt atstās finansiālu ietekmi uz valsts saistībām un, ļoti iespējams, projektam pieejamo finansējumu," teikts "Re Re Būve 1" paziņojumā medijiem. 

Būvnieks aicina Latvijas Būvinženieru savienību un Ekonomikas ministriju izvērtēt visu JRT projekta atbildīgo personu darbību.

VNĪ norāda uz būvnieka pārkāpumiem

VNĪ informēja, ka aicinās būvniecības nozares atbildīgās institūcijas - Latvijas Būvinženieru savienību un Ekonomikas ministriju - izvērtēt "Rere būve 1" piesaistītā atbildīgā būvdarbu vadītāja darbību, vērtējot iespējamo sertifikāta atņemšanu.

VNĪ valdes locekle Kitija Gruškevica, informēja, ka JRT pārbūvē konstatēti tādi pārkāpumi kā:

 • nepienācīga projekta dokumentācijas izpēte pirms būvdarbu uzsākšanas,
 • nepatiesu apliecinājumu sniegšana pasūtītājam,
 • būtiski pārkāpumi darbu izpildē drošības jautājumos, 
 • nepamatoti līguma izpildes termiņu kavējumi.

VNĪ būvuzraugs līguma prasību, kvalitātes vai izmantoto tehnoloģiju pārkāpumus esot fiksējis jau kopš pērnā rudens, sniedzis rakstiskus ziņojumus un nav ļāvis tiem turpināties. Būtiskākais – pēc VNĪ brīdinājumiem būvnieks piecu dienu laikā neuzsāka neatbilstību novēršanu. 

"Mēs paļāvāmies, ka būvnieks ir atbildīgs sadarbības partneris un pārkāpumus novērsīs, taču tā nenotika. Sabiedrībā jau ir izskanējušas ziņas par problēmām pāļu urbšanas laikā, kuru rezultātā kaimiņos esošajās mājās parādījās plaisas un būvdarbi tika apturēti. Izpētot dokumentāciju, atklājām, ka urbšanas laikā ir pārkāpts darba uzdevums, kā arī nav veikts pienācīgs vibrācijas līmeņa monitorings. Tas nav pieļaujami," paziņojumā presei rakstīja VNĪ valdes priekšsēdētājs Andris Vārna.

VNĪ valdes priekšsēdētājs Andris Vārna
00:00 / 00:54
Lejuplādēt

"VNĪ kā viens no lielākajiem būvniecības pasūtītājiem valstī izjūt lielu atbildību ne tikai par VNĪ īstenoto sabiedrībai nozīmīgo projektu gaitu, bet

vienlaikus mēs uzskatām par pienākumu vērst būvniecības nozares atbildīgo organizāciju pārstāvju uzmanību uz bezatbildīgām būvniecības praksēm.

Tādēļ, pārstāvot sabiedrības intereses, lai izskaustu šādus gadījumus nākotnē, vēršamies pie būvniecībā atbildīgajām iestādēm, aicinot izvērtēt iespēju liegt šādiem speciālistiem turpināt darbu un startēt publiskajos iepirkumos," norādīja Gruškevica.

VNĪ augustā plāno izsludināt jaunu konkursu par būvdarbu veikšanu. Svarīgākās atšķirības no iepriekšējā konkursa – tajā paredzēts iestrādāt principu "projektē un būvē" un paredzēt obligātu būvju informācijas sistēmas (BIM) lietošanu. BIM izmantošana ļaus labāk kontrolēt izmaksas, saīsināt termiņus un operatīvāk risināt problēmas būvlaukumā. 

Neskatoties uz esošo situāciju, VNĪ ir apņēmības pilns pabeigt JRT ēkas rekonstrukciju tā, lai atbilstoši plānam teātris Lāčplēša ielas namā varētu atgriezties jau 2022.gada vasarā. 

KONTEKSTS: 

JRT ēka Rīgā, Lāčplēša ielā, piedzīvo pārbūvi, kas pēc vairākkārtējas atlikšanas sākta 2018. gada septembrī. Iecerēts, ka pēc pārbūves teātra telpu apjoms un skatītāju vietu skaits divkāršosies. JRT pārbūves projekta autori ir "Zaigas Gailes birojs un partneri".

Ēkas rekonstrukciju plānots pabeigt līdz 2021. gada sākumam. Plānotais JRT rekonstrukcijas budžets ir 31 miljons eiro, no tā būvniecībai atvēlēts 21 miljons eiro, bet pārējos izdevumus veido būvuzraudzība, tehnoloģijas un aprīkojums, kā arī ārvalstu ekspertu darbs.

Tikmēr JRT darbs pārcelts uz pagaidu telpām bijušajā Tabakas fabrikas ēkā, kas tika pielāgota  teātra vajadzībām.

Jaunā Rīgas teātra ēkas pārbūves gaitā no pāļu urbšanas janvārī radās plaisas blakus esošajās mājās. Tādēļ darbi tika apturēti un tika meklēti saudzīgāki risinājumi teātra paplašināšanai. Gaile iepriekš paudusi dusmas par darbu aizkavēšanos.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti