VNĪ iesniedz prasību tiesā pret JRT būvniekiem

Valsts akciju sabiedrība “Valsts nekustamie īpašumi” (VNĪ) iesniegusi Rīgas rajona tiesā prasību par līgumsoda piedziņu no pilnsabiedrības “Rere būve 1”, lai nodrošinātu līgumā par Jaunā Rīgas teātra (JRT) pārbūvi paredzēto prasību izpildi, informēja VNĪ valdes priekšsēdētājs Andris Vārna. 

“Rere būve 1” ir publiski paziņojusi, ka nepiekrīt JRT pārbūves līguma laušanai un līguma uzteikuma neatsaukšanas gadījumā vērsīsies tiesā, lai to atzītu par spēkā neesošu. Tādējādi VNĪ secina, ka “Rere būve 1” labprātīgi neizpildīs līguma saistības tā laušanas gadījumā, un vērsās tiesā ar līgumsoda piedziņas prasību. 

Līgums paredz, ka tā laušanas gadījumā ir jāatmaksā iepriekš saņemtais, nedzēstais avanss – pašlaik tie ir 2,4 miljoni eiro, kā arī jāsamaksā atbilstoši līguma nosacījumiem aprēķinātais līgumsods. Uz līguma uzteikuma brīdi tas aprēķināts –  2,3 miljoni eiro, no kuriem 2,1 miljonu eiro sedz “BTA Baltic Insurance Company” izsniegtā līguma izpildes garantija, savukārt atlikusī daļa - 209,8 tūkstoši eiro – VNĪ  ir jāpiedzen tiesas ceļā. 

“VNĪ kā JRT ēkas pārbūves pasūtītājs neredz iespēju turpināt līgumattiecības, jo pēc pusgada pie sarunu galda būvnieks neizrāda vēlmi novērst konstatētos pārkāpumus un ievērot darbu termiņus. VNĪ mērķis ir droša un kvalitatīva ēkas atjaunošana saprātīgā termiņā,” sacīja VNĪ valdes priekšsēdētājs Vārna. 

VNĪ skatījumā būvnieks, pretēji sniegtajiem apliecinājumiem, pienācīgi neizvērtēja projektu, kā arī darbu laikā neņēma vērā būvnormatīvus, būvuzrauga aizrādījumus un pieņēma lēmumus, kas radīja ļoti nopietnas sekas. Proti, neveica plānoto būvlaukuma attīrīšanu un, veicot pāļu urbšanas darbus, neievēroja drošības noteikumus, kā rezultātā blakus ēkās radās plaisas. Vienlaikus būvnieks vilcināja termiņus un nerisināja konstatētās problēmas, noraidīja faktiski visus VNĪ priekšlikumus par darbu kvalitātes uzlabošanu. 

Vārna uzsver, ka VNĪ kā pasūtītājam nav jāuzņemas būvnieka biznesa riski, tā ir paša būvnieka atbildība – veikt būvprojekta analīzi un izvērtēt savas spējas paveikt darbus atbilstoši līguma nosacījumiem un projekta iecerēm. 

“Mēs vēlamies iegūt modernu, kvalitatīvi būvētu ēku un mums jāpanāk iekavētie termiņi. VNĪ skatījumā, uzlabojumi var būt divi – pirmkārt, BIM tehnoloģijas ieviešana, kas ļauj labāk kontrolēt visu būvniecības procesu gaitu. Otrkārt, principa “projektē un būvē” izmantošana nodrošinās operatīvu un drošu projekta īstenošanu un palielinās būvnieka atbildību,” norādīja Vārna. 

VNĪ ir apņēmības pilna pabeigt JRT ēkas rekonstrukciju tā, lai teātris Lāčplēša ielas namā varētu atgriezties jau 2022. gada vasarā, tādēļ jau augustā plāno izsludināt jaunu konkursu būvniecības ieceres realizēšanai.

KONTEKSTS: 

VNĪ jūlija beigās paziņoja, ka pārtrauks līgumu ar JRT būvnieku "Rere būve 1" un meklēs jaunu būvnieku. Uzņēmuma darbā konstatēti pārkāpumi kvalitatīvā būvniecībā un termiņu neievērošanā. Savukārt būvniecības uzņēmums norādīja, ka tiekot vainots par kļūdām tehniskajā projektā, ko izstrādājis "Zaigas Gailes birojs un partneri".

JRT ēka Rīgā, Lāčplēša ielā, piedzīvo pārbūvi, kas pēc vairākkārtējas atlikšanas sākta 2018. gada septembrī. Iecerēts, ka pēc pārbūves teātra telpu apjoms un skatītāju vietu skaits divkāršosies. JRT pārbūves projekta autori ir "Zaigas Gailes birojs un partneri".

Ēkas rekonstrukciju plānots pabeigt līdz 2021. gada sākumam. Plānotais JRT rekonstrukcijas budžets ir 31 miljons eiro, no tā būvniecībai atvēlēts 21 miljons eiro, bet pārējos izdevumus veido būvuzraudzība, tehnoloģijas un aprīkojums, kā arī ārvalstu ekspertu darbs.

Tikmēr JRT darbs pārcelts uz pagaidu telpām bijušajā Tabakas fabrikas ēkā, kas tika pielāgota  teātra vajadzībām.

JRT ēkas pārbūves gaitā no pāļu urbšanas janvārī radās plaisas blakus esošajās mājās. Tādēļ darbi tika apturēti un tika meklēti saudzīgāki risinājumi teātra paplašināšanai. Arhitekte Zaiga Gaile iepriekš paudusi dusmas par darbu aizkavēšanos, kā arī norādījusi, ka lauztais līgums ar "Rere būve 1" ir kara pieteikums lielo būvnieku mafijai.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Latvijā
Ziņas
Jaunākie
Interesanti