Pēcpusdiena

Zemgales pašvaldības diskutē par administratīvi teritoriālo reformu

Pēcpusdiena

Bezdarba līmenis Latvijā pagājušā gada beigās - 6,4%

Jaunā Rīgas teātra rekonstrukcijas dēļ sākušas plaisāt apkārtējās mājas

Jaunā Rīgas teātra rekonstrukcijas dēļ sākušas plaisāt apkārtējās mājas

Urbjot pāļus Jaunā Rīgas teātra (JRT) pārbūves projektā Lāčplēša ielā, radušās plaisas blakus esošajās mājās. Tādēļ darbi pašlaik apturēti, un tiek meklēti saudzīgāki risinājumi teātra paplašināšanai.

Kā Latvijas Radio paskaidroja arhitekte Zaiga Gaile, pāļu atbalsta siena tika urbta teātra pagalmā kvartāla iekšienē, lai izveidotu pagrabtelpas dekorāciju noliktavai.

„Mēs ļoti atvainojamies visiem iedzīvotājiem. Protams, tas ir nepatīkami, bet tās lietas ir labojamas.

Tikko būs jauni risinājumi, mēs turpināsim darbus, bet pagaidām mēs plānus nemainām.

Arhitekte Zaiga GaileMāra Rozenberga

  Kritiskā vieta ir pagalma dziļākajā stūrī, kur projektā paredzētas skatītāju un mēģinājumu zāles, kā arī dekorāciju noliktava pagrabstāvā. Šajā vietā tika veidota pāļu atbalsta siena, kas stiprinātu blakus māju pamatus un veidotu  pagrabstāvu jaunajām telpām. Urbjot pāļus, radās sēšanās.

  Plaisas apkārtējos namos gan redzamas arī tāpat. Apbūve šajā Rīgas centra apvidū ir vēsturiska un ļoti blīva. Jau pirms būvdarbu sākuma apkārtējo namu sienās izveidotas atzīmes, lai fiksētu iespējamu sēšanos. Īpaši mērījumi regulāri tika veikti arī vecajām plaisām.

  Plaisas tiek novērotas, vai tās nepaliek platākas. Tās mājas arī ir ar švakiem pamatiem, un, kad tik tuvu strādā, tā ir riska zona. Bet viss būs kārtībā. (..) Mēs tagad mazliet mainām tehnoloģiju, veicam papildu ģeoloģisko izpēti. Tajā stūrī ir dekorāciju noliktavas Jaunās zāles pagrabā. Es ceru, ka mēs neko nemainīsim. Bet, ja mainīsim, tad dekorāciju noliktavas būs mazliet mazākas. Bet tas attiecas tikai uz pagrabstāvu,” skaidro Gaile.

  Cik lielā mērā konstatētās problēmas iekavēs teātra pārbūvi, pagaidām nav skaidrs. Būvnieki saka, ka kopējo darbu termiņu šī kavēšanās, visticamāk, neietekmēs.

  Projekta būvnieka pilnsabiedrības "Rere būve 1" būvniecības projekta direktors Valdis Koks Latvijas Radio raidījumā “Pēcpusdiena” gan norādīja, ka piemērotāko risinājumu darbu turpināšanai kopā ar projekta autoriem varētu rast pāris nedēļu laikā.

  Viņš stāstīja, ka izvēlētā paļu urbšanas metode ir saudzīgākā iespējama, bet darbu laikā konstatēta neliela sēšanās 1-6 milimetru robežās. “Drošība pirmajā vietā, tāpēc apturējām šos darbus, lai noskaidrotu visus potenciālus risinājumus un darbus varētu pareizi atsākt,” sacīja Koks.  

  Pāļus urba iekšpagalmā, kur demontēja vecās palīgēkas, lai izbūvētu jaunu ēku ar pazemes stāvu. Pašlaik ir vairākas idejas, kā varētu saudzīgāk turpināt darbus, viens no variantiem ir samazināt topošās būves platību, tad darbi notiktu tālāk no kaimiņu ēku sienām, atklāja Koks.  

  Būvinženieris, kurš nodarbojas ar ēku konstrukciju projektēšanu, Gatis Vilks raidījumā “Pēcpusdienā” sacīja, ka blīvi apbūvētajās vietās būvniecības laikā ietekme uz blakus ēkām būs vienmēr, vai tā būs lielāka vai mazāka, ir atkarīga no darbiem un no blakus ēku tehniska stāvokļa, bet pilnībā uzbūvēt māju, kaimiņu ēku neietekmējot, nav iespējams.

  Viņš atzina, ka sēšanas 1-6 milimetru robežās nav maza, bet “bieži sastopama arī lielāka”.

  KONTEKSTS: 

  Jaunā Rīgas teātra ēka Rīgā, Lāčplēša ielā, piedzīvo pārbūvi, kas pēc vairākkārtējas atlikšanas sākta 2018.gada septembrī. Iecerēts, ka pēc pārbūves teātra telpu apjoms un skatītāju vietu skaits divkāršosies. JRT pārbūves projekta autori ir "Zaigas Gailes birojs un partneri".

  Ēkas rekonstrukciju plānots pabeigt līdz 2021.gada sākumam. Teātra nama būvniecības izmaksas ir 29 miljoni eiro, no kuriem nepilni 10 miljoni tiks izlietoti būvuzraudzībai, būvniecības tehnoloģijām un aprīkojumam, kā arī, lai apmaksātu ārvalstu ekspertu darbu.

  Tikmēr JRT darbs pārcelts uz pagaidu telpām bijušajā Tabakas fabrikas ēkā, kas tika pielāgotas teātra vajadzībām.

  5 komentāri
  Anonīms lietotājs 6871
  Ar gailes atvainošanos caurumus sienās neaizlāpīsi, - domāju, ir gan jāstiprina blakus esošo māju pamati, gan jaaizlāpa plaisas, gan jāmaksā kompensācija par bailēm un risku. Un tas viss par projekta līdzekļiem samazinot arhitektu un projektētāju daļu, cik var strādāt pavirši un palikt nesodīti?
  Anonīms lietotājs 31556
  Skumji ka kārtējo reizi projekta autori par kārtējo BRĀĶI nemaksās no savām kabatām .Vai šādos gadījumos kas atkārtojas nav vismaz uz lauku jānoņem LICENZE?
  Anonīms lietotājs 31523
  Tas ir nožēlojami, ka, viena no pieredzējušākajām arhitektēm ir pieļāvusi radušos situāciju. Pie vainas arī nevarētu būt līdzekļu trūkums (10 milj.) tehniskā projekta izstrādei un arī ģeotehniskai izpētei pirms darbu uzsākšanas, nevis jau radušos kļūdu labošanai. Situācija jau ir hrestomātiska, 1. Mākslas muzejs, kur bija līdzīga problēma, radās plaisas, faktiski ēka pārlūza, 2. Rakstniecības muzejs, kur tehniskā projekta kvalitāte bija tik zema, ka noveda līdz VNĪ konfliktam ar būvnieku. Rezultātā viena nepabeigta būve vecpilsētā vairāk, ieguvēju nav. 3.Rīgas pils pamatu nostiprināšana, kur nekvalitatīva būvprojekta dēļ izgāzās jau izsludinātais iepirkums. Viss norāda uz to ka: 1.VNĪ ir nekompetenti pasūtītāji, acīmredzot zemākās cenas iepirkumā saņemam arī zemākās kvalitātes projektu. 2.Arhitekti, kas pie mums pārsvarā ir mākslinieki un nevis projekta vadītāji, kā tam būtu jābūt.3. Neprofesionāli vai nezinoši ģeotehniķi un konstruktori. Rezultāts ir acīm redzams. Un tas nebeigsies ne
  Anonīms lietotājs 22614
  Tiesiskā valstī būvnieks neriskētu izmēģināt dzīt pāļus vietā, ja ir risks bojāt blakus esošos īpašumus jo kompensācijās būtu jāsamaksā vairāk par bojātā īpašuma tirgus vērtību - jo komforts un labklājība arī kaut ko maksā. Visdrīzāk jau nevis kļūda, bet apzināts risks (ja nu nekas neplaisās) apstākļos, kad vai nu tu riskē vai arī pasūtītājs strādās ar citu arhitektu un citu būvnieku. Bet tā kā varēs iztikt ar plaisu novērošanu un maksimums, to savilkšanu nevis pilna apjoma kompensācijām, tad kāpēc lai neriskētu.
  Anonīms lietotājs 22614
  „Mēs ļoti atvainojamies visiem iedzīvotājiem. Protams, tas ir nepatīkami, bet tās lietas ir labojamas." - jādomā gan, ka nāksies labot. Tāpēc jau būvdarbi tiek apdrošināti - t.sk. lai kompensētu kaitējumu, kas nodarīts trešajām personām.
  Pievienot komentāru
  Komentēt vari ar kādu no saviem sociālo mediju profiliem
  Latvijā
  Ziņas
  Jaunākie
  Interesanti