Panorāma

Jaunā apziņošanas sistēma joprojām ieceres līmenī

Panorāma

Panorāma

Iesaka lietot medicīniskās maskas

Infektologs iesaka lietot medicīniskās maskas

Visbiežākais ar Covid-19 inficēšanās veids ir vīrusa ieelpošana. Vīruss izplatās ne vien lielāku pilienu veidā runājot, bet slikti vēdinātās telpās var palikt gaisā pat vairākas stundas. Tāpēc nozīmīgs līdzeklis, kas var apturēt Covid-19 izplatību, ir pareizi lietota sejas maska, kā arī respirators. Kamēr vairākās Eiropas valstīs sabiedriskās vietās plāna auduma maska netiek uzskatīta par pietiekamu aizsardzības līdzekli, Latvijā to lietošana joprojām nav ierobežota. 

Rīgas sabiedriskajā transportā pasažieri bieži nepareizi lieto sejas maskas vai nelieto tās nemaz.

"Esmu vakcinēts, bet vienalga lieku masku gan uz mutes, gan deguna. Daži gan degunus izkar ārā," pastāstīja Leonīds. Arī Santa norādīja, ka auduma masku lieto tikai īsu braucienu laikā.

"Bet tā es lietoju medicīnisko vai balto," viņa sacīja.

Pasažiere Helēna uzsvēra, ka nejūtas droši arī, ja cilvēki ir maskās. Savukārt Svetlana nejūt nekādu apdraudējumu: "Pati jūtos vesela, apkārt arī skatos – cilvēki veseli."

"Rīgas satiksmē" pastāstīja, ka pagājušajā nedēļā gandrīz 200 pasažieri no sabiedriskā transporta izsēdināti par braukšanu bez sejas maskas. Daļai uzlikts sods līdz 50 eiro. Taču tā ir tikai aisberga redzamā daļa, ko izdodas pieķert. Cik veseli vai neveseli izskatās pārējie pasažieri, no malas ne vienmēr var pateikt. Piemēram, daļa no braucējiem dodas uz slimnīcas neatliekamās palīdzības punktu.

"Diemžēl daļa no pacientiem, kas ierodas paši, viņi ierodas ar Covid-19 infekciju. Pārvietojas ar sabiedrisko transportu. Un tādējādi, bez šaubām, apdraud apkārtējos, ar kuriem kopā viņi ir tuvu," pastāstīja Austrumu slimnīcas Neatliekamās medicīnas klīnikas vadītājs Aleksejs Višņakovs.

Infektologs Uga Dumpis uzsvēra– sejas maska var samazināt inficēšanās risku, bet nav brīnumlīdzeklis. Infektologs iesaka izvēlēties medicīniskās maskas vai arī tādas auduma maskas, kurām ir vairāki slāņi, kā arī respiratorus. Bet tiem visiem jēga būs tikai tad, ja tie tiks lietoti pareizi – cieši nosedzot degunu un muti. Taču par obligātu prasību visiem lietot respiratorus  infektologs gan ir skeptisks.

"Ja mēs nevaram iemācīties lietot maskas pareizi, nu, nav nekāda pamata uzskatīt, ka tagad visi lietos respiratorus, kas ir daudz dārgāki un grūtāk pieejami," sacīja Dumpis.

Par labākas aizsardzības masku un pat respiratoru obligātu pieprasīšanu, piemēram, sabiedriskajā transportā, diskutēts arī valdības līmenī. Tomēr šī doma atmesta – gan sarežģītās kontroles, gan nepareizās lietošanas, gan dārdzības dēļ.

Veselības ministrijā apstiprināja, ka tuvākajā laikā nav plānots pie šī jautājuma atgriezties. Tikmēr vairākas ārstniecības iestādes, piemēram, Bērnu slimnīca, ieviesušas savus noteikumus, neļaujot apmeklētājiem ierasties auduma maskās. Slimnīcā ķirurģiskās sejas maskas ir obligātas visiem pieaugušajiem un arī bērniem no 7 gadu vecuma.

 Jo maskai vairāk slāņu un jo ciešāk tā pieguļ, jo labāk tā pasargā gan citus, gan arī pašu. Tomēr ārsti uzsver, ka svarīgākais ir nevis maskas biezums, bet gan izvairīšanās no visiem kontaktiem, no kuriem iespējams šobrīd izvairīties.

KONTEKSTS:

Covid-19 saslimstībai Latvijā sasniedzot visu laiku augstāko atzīmi, medicīnas nozarē izsludināja ārkārtējo situāciju. Mediķi cēla trauksmi par tūlītēju nepieciešamību pēc stingriem ierobežojumiem valstī. Valdība izsludināja ārkārtējo situāciju, nosakot ierobežojumus ar mērķi palielināt Covid-19 vakcinācijas aptveri. Tomēr redzot, ka vīrusa izplatība aug un Latvija ir pirmajā vietā pasaulē Covid-19 izplatības ziņā, valdība no 21. oktobra līdz 15. novembrim ieviesa tā dēvēto "lokdaunu" un mājsēdi. Tas paredz dažādus ierobežojumus, tostarp sabiedriskajā transportā.

No 20. oktobra vakara un nakts stundās, pēc pulksten 20 un līdz pulksten 5, ārpus savas dzīvesvietas var atrasties tikai noteiktu iemeslu dēļ, un jābūt aizpildītam pašapliecinājumam. Der arī, ja tas uzrakstīts uz baltas lapas.

Made with Flourish

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Vairāk

Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt