Gripas intensitāte Latvijā aizvadītajā nedēļā nedaudz palielinājusies; miruši 9 Covid-19 slimnieki

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada.

Latvijā aizvadītajā nedēļā, no 16. janvāra līdz 22. janvārim, gripas vidējā intensitāte Latvijā palielinājās. Nedēļas laikā reģistrēti deviņi Covid-19 pacientu nāves gadījumi, liecina Slimību profilakses un kontroles centra (SPKC) informācija. 

Gripas intensitāte palielinājusies

Aizvadītajā nedēļā reģistrēti 502,9 gadījumi uz 100 000 iedzīvotājiem (iepriekš – 417,2).

Augstāka saslimstība ar gripu reģistrēta bērniem vecuma grupā no 5 līdz 14 gadiem.

Pacientu skaits, kuri vērsušies ambulatorajās ārstniecības iestādēs akūtos augšējo elpceļu infekciju (AAEI) gadījumos – 1627 pacienti jeb vidēji 2199,3 uz 100 000 iedzīvotājiem (iepriekš – 1621 pacients jeb vidēji 2232,0 uz 100 000 iedzīvotājiem). Augstāka saslimstība ar AAEI reģistrēta bērniem 0–4 gadu vecuma grupā. 

Kopš gripas sezonas sākuma jeb 2022. gada 40. nedēļas (2. oktobris – 9. oktobris) Latvijā kopā laboratoriski apstiprināti 699 gripas gadījumi un ģimenes ārstu prakses ziņojušas par 2619 klīniski apstiprinātiem saslimušajiem. Kopā no monitoringā iesaistītajām slimnīcām saņemta informācija par 865 stacionētajiem pacientiem ar gripu un 163 stacionētajiem pacientiem ar gripas izraisītu pneimoniju, saņemta informācija par 40 nāves gadījumiem – 19 pacienti nebija vakcinēti pret gripu, 21 pacientam vakcinācijas statuss nebija zināms – ar laboratoriski apstiprinātu A tipa gripu, pārsvarā personas virs 60 gadiem, kuras sirga ar vairākām blakus saslimšanām. 

Nedēļas laikā miruši deviņi Covid-19 slimnieki

Pagājušās nedēļas laikā Latvijā laboratoriski apstiprināti 177 Covid-19 gadījumi (iepriekš – 264 Covid-19 gadījumi). Salīdzinājumā ar nedēļu iepriekš SARS-CoV-2 pozitīvo paraugu īpatsvars samazinājies par 2,8%.  

Kopā no monitoringā iesaistītajām slimnīcām saņemts 91 ziņojums par stacionētajiem pacientiem ar Covid-19 infekciju (iepriekš – 101 ziņojums). Jaunatklāto Covid-19 gadījumu samazinājums skaidrojams ar izmaiņām Covid-19 testēšanas algoritmā.

Tāpat iepriekšējā  nedēļā reģistrēti deviņi nāves gadījumi Covid-19 pacientiem. 

SPKC atgādina – lai mazinātu smagas saslimšanas un nāves risku, vakcinācija pret sezonālo gripu un Covid-19 ieteicama ikvienam, tomēr īpaši rekomendēta cilvēkiem, kuriem saslimšana ar akūtām augšējo elpceļu infekcijām norit smagā formā un kuriem ir augsts komplikāciju risks. Vakcinācijai var pieteikties pie sava ģimenes ārsta, ārstniecības iestādēs, vakcinācijas kabinetos vai portālā "manavakcina.lv".

Vakcināciju pret gripu un Covid-19 var saņemt vienā vakcinācijas reizē.

KONTEKSTS:

Kopš 2020. gada pavasara Latvija līdz ar citām Eiropas valstīm piedzīvoja vairākus Covid-19 uzliesmojumus.

2021. gada nogalē bažas sāka radīt vīrusa omikrona paveida izplatība, un vēlāk piedzīvots būtisks saslimstības vilnis, vienlaikus situācijai slimnīcās saglabājoties stabilai. Situācijai uzlabojoties, no 2022. gada aprīļa atcelta lielākā daļa Covid-19 epidemioloģiskās drošības pasākumu.

Latvijā Covid-19 saslimstības zemākais punkts bija 2022. gada jūnija sākumā, bet pēc Jāņiem atsākās straujāks izplatības pieaugums. To saistīja ar cilvēku uzvedību un vīrusa jauna apakštipa izplatību. Augusta beigās tika ziņots, ka Covid-19 saslimstības pacēlums ir pagājis gan Eiropā, gan Latvijā. Septembra vidū bija vērojams saslimstības pieaugums, bet oktobra vidū saslimstība atkal samazinājās.

Paula Stradiņa Klīniskās universitātes slimnīcas infektologs Uga Dumpis norādīja, ka šoziem, visticamāk, gaidāms trešais Covid-19 saslimstības vilnis.

Tikmēr 2022. gada decembra sākumā Latvijā izsludināts gripas epidēmijas sākums. Ap Ziemassvētku laiku tika novērots gripas saslimstības pacēlums, prognozējot, ka saslimstības izplatība sasniegs vēl lielākus apmērus. 

Pieaugot augšējo elpceļu saslimšanām, Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienests uz brīdi pārgāja uz darbu ārkārtas situācijas režīmā, bet pēc trim nedēļām no tā atteicās.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti