Latvijā aizvadītajā nedēļā samazinājusies gripas intensitāte; miruši 20 Covid-19 slimnieki

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada un 5 mēnešiem.

Latvijā aizvadītajā nedēļā, no 9. līdz 15. janvārim, gripas vidējā intensitāte samazinājās. Nedēļas laikā reģistrēti 20 Covid-19 pacientu nāves gadījumi, liecina Slimību profilakses un kontroles centra (SPKC) informācija. 

Gripas intensitāte samazinājusies

Aizvadītajā nedēļā kopā reģistrēti 417,2 gadījumi uz 100 000 iedzīvotājiem, bet nedēļu iepriekš – 744,8. 

Augstāka saslimstība ar gripu no 9. līdz 15. janvārim reģistrēta bērniem 0–4 gadu vecuma grupā.  

Samazinājies arī pacientu skaits, kuri vērsušies ambulatorajās ārstniecības iestādēs akūtas augšējo elpceļu infekcijas (AAEI) gadījumos – 1621 pacients jeb vidēji 2232,0 uz 100 000 iedzīvotājiem.

Kopš gripas sezonas sākuma jeb 2022. gada 40. nedēļas (2. oktobris – 9. oktobris) Latvijā kopā laboratoriski apstiprināti 658 gripas gadījumi un ģimenes ārstu prakses ziņojušas par 2247 klīniski apstiprinātiem saslimušajiem. 

Kopā no monitoringā iesaistītajām slimnīcām līdz šim saņemta informācija par 762 stacionētajiem pacientiem ar gripu un 148 stacionētajiem pacientiem ar gripas izraisītu pneimoniju, saņemta informācija par 37 nāves gadījumiem – 17 pacienti nebija vakcinēti pret gripu, 20 pacientiem vakcinācijas statuss nebija zināms – ar laboratoriski apstiprinātu A tipa gripu, pārsvarā personas virs 60 gadiem, kuras sirga ar vairākām blakus saslimšanām.

Nedēļas laikā miruši 20 Covid-19 slimnieki

Pagājušās nedēļas laikā Latvijā laboratoriski apstiprināti 264 Covid-19 gadījumi, bet nedēļu iepriekš – 393 Covid-19 gadījumi. Jaunatklāto Covid -19 gadījumu samazinājums skaidrojams ar izmaiņām Covid-19 testēšanas algoritmā, proti, no 1. janvāra valsts Covid-19 testus apmaksā tikai slimnīcu pacientiem un grūtniecēm ar Covid-19 saslimšanas pazīmēm. 

Salīdzinājumā ar gada pirmo nedēļu no 9. līdz 15. janvārim SARS-CoV-2 pozitīvo paraugu īpatsvars samazinājies par 1,3%. 
Kopā no monitoringā iesaistītajām slimnīcām aizvadītajā nedēļā saņemts 101 ziņojums par stacionētajiem pacientiem ar Covid-19 infekciju, nedēļu iepriekš – 109 ziņojumi. 

No 9. līdz 15. janvārim reģistrēti 20 Covid-19 pacientu nāves gadījumi, bet nedēļu iepriekš – 14.

Iepriekšējās nedēļas laikā Covid-19 gadījumu skaits samazinājies visos Latvijas reģionos, izņemot Vidzemi. Saslimstības samazinājums novērots arī visās vecuma grupās.

SPKC atgādina – lai mazinātu smagas saslimšanas un nāves risku, vakcinācija pret sezonālo gripu un Covid-19 ieteicama ikvienam, tomēr īpaši rekomendēta cilvēkiem, kuriem saslimšana ar akūtām augšējo elpceļu infekcijām norit smagā formā un kuriem ir augsts komplikāciju risks. Vakcinācijai var pieteikties pie sava ģimenes ārsta, ārstniecības iestādēs, vakcinācijas kabinetos vai portālā "manavakcina.lv".

Vakcināciju pret gripu un Covid-19 var saņemt vienā vakcinācijas reizē.

KONTEKSTS:

Kopš 2020. gada pavasara Latvija līdz ar citām Eiropas valstīm piedzīvoja vairākus Covid-19 uzliesmojumus.

2021. gada nogalē bažas sāka radīt vīrusa omikrona paveida izplatība, un vēlāk piedzīvots būtisks saslimstības vilnis, vienlaikus situācijai slimnīcās saglabājoties stabilai. Situācijai uzlabojoties, no 2022. gada aprīļa atcelta lielākā daļa Covid-19 epidemioloģiskās drošības pasākumu.

Latvijā Covid-19 saslimstības zemākais punkts bija 2022. gada jūnija sākumā, bet pēc Jāņiem atsākās straujāks izplatības pieaugums. To saistīja ar cilvēku uzvedību un vīrusa jauna apakštipa izplatību. Augusta beigās tika ziņots, ka Covid-19 saslimstības pacēlums ir pagājis gan Eiropā, gan Latvijā. Septembra vidū bija vērojams saslimstības pieaugums, bet oktobra vidū saslimstība atkal samazinājās.

Paula Stradiņa Klīniskās universitātes slimnīcas infektologs Uga Dumpis norādīja, ka šoziem, visticamāk, gaidāms trešais Covid-19 saslimstības vilnis.

Tikmēr 2022. gada decembra sākumā Latvijā izsludināts gripas epidēmijas sākums. Ap Ziemassvētku laiku tika novērots gripas saslimstības pacēlums, prognozējot, ka saslimstības izplatība sasniegs vēl lielākus apmērus. 

Pieaugot augšējo elpceļu saslimšanām, Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienests uz brīdi pārgāja uz darbu ārkārtas situācijas režīmā, bet pēc trim nedēļām no tā atteicās 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti